Chyběla mi vůně mořského vzduchu a cizích krajin, říká Simona Křivánková

9.11.2020 -
Simona si opět připsala celkový triumf v domácím poháru v dlouhém triatlonu a ukázala, že dlouhodobě patří do nejužší ženské špičky. Jaké změny v jejím závodním diáři udělala tato specifická sezona a jak bude trávit přípravné období? více v rozhovoru

Jaká byla pro tebe triatlonová sezona 2020?

Sezóna 2020 byla asi pro každého především jiná, než si ji plánoval. I běžný život byl tak trošku naruby. Práce na home-office, zavřené školky, omezené aktivity a kroužky, sociální izolace, ...

Sezóna 2020 byla dost nahodilá, svým způsobem zvláštní, byla krátká, strávená až na drobné výjimky v ČR (únorová dovča v Izraeli, dva závody na Slovensku, jeden závod v Rakousku). Ale musím uznat, že byla ve finále pěkná a nakonec jsem si ji opravdu užila. Velké DÍK patří všem organizátorům, kteří nám uspořádali v této nelehké době závody a my jsme se mohli "triatlonově" vyblbnout.

Jeden z našich plánů na tuto sezónu bylo stěhování. Takže nám svým způsobem více volného času z důvodů rušených závodů vlastně přišlo tak nějak i vhod.

Kde všude jsi startovala a jak bys jednotlivé závody zhodnotila?

Vzhledem k situaci jsem se rozhodla absolvovat MČR v dlouhém i středním triatlonu. Také jsem chtěla bodovat do Českého poháru v dlouhém triatlonu Czechman tour, což znamenalo absolvovat alespoň tři ze čtyř závodů: Slovakman, Pilman, Doksyrace a Czechman.  Když už jsem se rozhodla trénovat na Slovakmana, chtěla jsem zúročit dlouhé tréninky a na začátku září jsem jela i dlouhý triatlon v Podersdorfu. Do kalendáře podzimních půlek se vůbec nehodil, ale jak je u mě známo, občas ty závody sázím jeden po druhém. Nakonec jsem byla za toto rozhodnutí ráda. Také jsem jela MSR ve středním triatlonu v Bátovcích, Open sprint v Račicích v rámci Triatlon Festivalu a olympijský závod ve Žďáře.

Na všech závodech až na nedokončeného Czechmana jsem všude vyhrála, takže se dařilo. Všechny absolvované závody byly jako vždy dobře zorganizované a opravdu povedené akce.

Co bylo pro tebe TOP a proč?

Letos mě moc bavil Slovakman, možná proto, že jsem si myslela, že to bude jediný letošní dlouhý triatlon. A tak jsem si jej opravdu chtěla vychutnat od startu až do cíle. A to se zadařilo, nakonec z toho byl i rekord trati. Přece jen se jinak závodí, když netušíte, zda zrovna TENTO daný závod není ten rok jediný, než když víte, že vás čeká ještě nespočet ironmanů v sezóně.

Také mi udělal radost čas pod 9 hodin v Podersdorfu a vůbec, že se závod uskutečnil. Organizátoři byli nuceni kvůli Covid-19 k různým omezením jako např. distanční start po 5 sec, zrušené slavnostní vyhlášení, pasta party, omezení diváků kolem trati atd. Byla to docela zajímavá zkušenost, když před startem stojíte řadu jak na letišti a čekáte, až budete moci bez rozplavání skočit do vody. Nějak tam chyběl ten správný předstartovní stres. I přesto, že o tomto závodě panují různé spekulace, co se týče délky trati (ano trať patří k těm rychlejším, ale větrné podmínky udělají své) mám tento závod moc ráda. Máme jej kousek od domu, je zde pěkné prostředí a kvalitní organizace závodu. Také se tu asi nikdy nepotkaly ideální podmínky, protože zde často slušně fouká, prší nebo je naopak vedro.

Závodíš už pěknou řádku let. Je něco, co ses v této specifické sezoně naučila nového?

Pokud to myslíš z pohledu Covid -  nenaučila jsem se nic, spíše jsem si potvrdila, že sport je opravdu především úžasný relax, lék a triatlon je životní styl. Také jsem si nyní na podzim uvědomila, jak mě letos strašně chybí cestování a vůně mořského vzduchu a cizích krajin. Naše zahraniční závody máme často spojené s dovolenou ať už jen s Pepou či celá rodinka a TOTO mi fakt letos chybělo a chybí!

Celkem suverénně jsi ovládla pohár CZECHMAN tour. Co na to říkáš?

Samozřejmě mám radost. Byl to jeden z mých letošních cílů.

Každoroční slavnostní ceremoniál vyhlášení nejlepších triatlonistů roku byl letos zrušen. Mrzí tě to?

Určitě! Je to škoda, protože poslední dva roky jsme si vyhlášení a posezení s přáteli z triatlonu vždy moc užili. A přece jen, co si budeme povídat, letos při té sociální absenci je to o to větší škoda.

Dcerka Lucka vyrůstá v hodně sportovní rodině. Už někde taky závodila? Vedete ji ke sportu?

Jasně. K ničemu ji ale nenutíme! Letos konečně absolvovala díky Slavata Tour na Doksyrace i svůj první triatlonek. Sice tam byly slzičky a strach, ale v cíli samozřejmě ohromná radost. Jinak chodí na kroužky plavání, do atletiky a sokolíku a dříve i do tančení a gymnastiky.

Hodně letošních tuzemských závodů jste objeli společně s manželem Pepou, který skončil na skvělém pátém místě v celkovém bodování poháru. Co říkáš na jeho výkony?

Řekla bych, že Pepa si drží stabilně vysokou úroveň. Což je super. Protože pro mě je důležité a motivující, když sportovec podává dlouhodobě a bez zranění stabilní výsledky. A toho se i v mém případě snažím držet. Nejvíce mě ale letos Pepa překvapil jeho výkonem na Slovakmanovi, na který vlastně neabsolvoval žádné dlouhé tréninky a stejně jej zajel (a to překvapivě bez nějaké krize) v moc pěkném čase. Čekali jsme, že to na něj asi padne po závodě a že se z něj bude dlouho vzpamatovávat. A ani náhodou. Za pár dní byl zase plný energie. Je vidět, že když má tělo roky tréninku, tak je schopné jeden ironman absolvovat kvalitně i bez větší přípravy.

Jak budeš trávit přípravné období před další sezonou?

Asi jako každý rok. Tak nějak na pohodu se pomalu dostaneme do tréninků, ikdyž letos je to zatím bez plavání (alespoň nás to nutí si více odpočnout a je více času. Snad letos vyrazíme někam na běžky a s Luckou budeme určitě zase pravidelně sjezdovat.

Už máš načrtnutý závodní plán na 2021?

Zatím ani ne. Teda je pravda, že už jsme nahlášení na podzim na Challenge Mallorca Paguera. Ale jak bude příští sezóna vypadat, to si snad nikdo netroufá říct. Kdo ví, kdy se nám závody opět rozeběhnou v plném formátu jako před korona krizí...

Ráda bych poděkovala mým partnerům, kteří mě i letos podporovali, čehož si velice vážím - především děkuji firmě Penco, Mizuno, Progress Sportswear, Aquasphere, Endura, Wattmetry.cz, Coffeespot, rebel ART, Trumf Sanace, Bylik, Salutem Pharma. Také děkujeme týmu Rocktechnik triatlon.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------