Je to pro mě neskutečný pocit zadostiučinění, říká Pavel Wohl

13.07.2020 -
O víkendu si skvěle poradil s nástrahami tratí a nabitou konkurencí v rámci Hamrmana 113. Pavel Wohl mohl zvednout v cíli ruce nad hlavu v triumfálním gestu a nechat za sebou jména jako je Petr Soukup, Honzové Šneberger s Wainerem a další. S novým trenérem se po loňských zdravotních patáliích vrátil ve velkém stylu. Více v rozhovoru

Co pro tebe znamená vítězství na letošním Hamrmanovi 113? 

Vítězství na letošním Hamrmanovi pro mě znamená zejména neskutečný pocit zadostiučinění, a to jak tvrdé dřiny v tréninku, tak i překonání všemožných životních situací, které mi často bránily v progresu. Tohoto výsledku si nesmírně vážím i vzhledem k tomu, že se jedná o můj druhý start na distancích středního triatlonu.  

Jak ses připravoval? 

Na závod jsem se připravoval de facto od mé premiérové půlky v račické Labe aréně. S konkrétní přípravou mi pomáhal můj nový trenér, jehož vedení i formy spolupráce, si nesmírně vážím.  

S jakým cílem a strategií jsi šel na start? 

Cíl pro mě byl jasný - dát do závodu maximum, nicméně, tajně jsem snil o tom závod vyhrát, což se koneckonců povedlo! Řídím se mottem, které jsem tak trochu převzal od trenéra a tím je "ukázaná platí". Člověk může predikovat, slibovat, avšak jediné, co jednoznačně vypovídá o jeho výkonnosti, je to, co předvede v závodě. Největší vliv na výkon má však mentální nastavení. Právě z něj se snažím v posledním roce těžit, ať mám natrénováno jakkoliv. 

 

Koho jsi považoval za své největší soupeře v bojích o medaile? 

O soupeřích jsem nechtěl do poslední chvíle před závodem uvažovat. Cílem bylo se soustředit na svůj výkon, nicméně, mám velký respekt z Petra Soukupa, kterého se mi dosud nikdy nepodařilo porazit. V závodě jsem očekával velmi dobrý výkon i od polského profesionála, Lukasze Kalaszczyńského, Honzy Wajnera, Honzy Šnebergera a dalších.  

Jak se pro tebe závod odehrával? 

Trochu dle předpokladů jsem nejvíc bohužel ztrácel v plavání, kde jsem "neuvisel" samotné čelo závodu, ve kterém figuroval Souky, Honza Hradecký a Vojtěch Rakušan. Nesnažil jsem se lámat tempo přes hranu a věřil jsem, že se mi podaří sjet kluky v cyklistické části. Na kole jsem od prvního kola zvolil taktiku ostré stíhací jízdy, při níž jsem ztrátu půl druhé minuty z plavecké části na vedoucího Petra Soukupa stáhl na začátku druhého kola. Věděl jsem, že Souky je skvělý běžec a vyvézt si ho do cíle by nebyla nejrozumnější taktika, proto jsem se snažil zejména ve druhém okruhu na něj svůj náskok maximalizovat, což se povedlo. Ve třetím okruhu jsem šetřil zbylé síly do běžecké části, která pro mě do poslední chvíle byla velikou záhadou, zda sedne. Povedlo se! Na běhu se mi dařilo držet konstantní tempo, které mi umožnilo s přehledem dosáhnout cíle bez větší krize. 

Dá se říct, ve které fázi závodu jsi rozhodl o svém vítězství?  

O svém vítězství jsem rozhodl v cyklistické části, kdy jsem opravdu nechtěl nechat nic náhodě a šel jsem často i přes pocitovou hranu, vzhledem k očekávané běžecké části po kole. Byl to tak trochu "skok do neznámé vody". 


Kde to nejvíc bolelo a kde sis to naopak nejvíc užíval? 

Bolel mě prakticky celý závod, přičemž nejméně laktátu se ve mně nakumulovalo při plavání, kde jsem se trochu šetřil. Nejvíce jsem si užíval cyklistiku, ve které se rád vyžívám a paradoxně mě ta bolest hodně bavila. Musím konstatovat, že ty kopce na kole byly opravdovým očistcem!!  

Jakou jsi měl odezvu na tvůj triumf od kamarádů a blízkých? 

Odezva byla obrovská a vlastně i její očekávání ze závodu mě hnalo vpřed. Obrovské díky patří všem podporovatelům, bez nichž bych takového výsledku nejspíš nebyl schopný dosáhnout. Přímo na závodě mě podporovala mamka s mojí skvělou partnerkou. Nemohu opomenout ani trenéra, svěřence a mnoho dalších, jejichž podpory si velmi vážím!  

Jaká byla atmosféra Hamrmana? 

Hamrman měl perfektní atmosféru, stejně tak jako všechny závody pořádané pod taktovkou Honzy Kubeše a Betri teamu!  


Vloni jsi hodně laboroval se zraněním. Už je vše v pořádku? 

Těch zranění a zdravotních problémů bylo několik a teď si musím zaklepat, že už jsem v plné formě. Vše, čím jsem si v uplynulých dvou letech prošel, mě psychicky hodně zocelilo, a o to víc si vážím tohoto úspěchu.  

Přesedlal jsi z krátkého triatlonu na střední distance. Proč? 

Půlky mě lákaly již od začátku své kariéry. Finální rozhodnutí jsem učinil po loňském velmi nešťastném pádu na ČP ve sprint triatlonu v Mělníce. Nějakým způsobem jsem došel k závěru, že by mému výkonnostnímu DNA mohly být půlky blíže. Mé predikce se začínají nyní plnit, což mě velmi těší.  

Jak vypadá tvůj trénink? Kdo je tvůj kouč a s kým trénuješ? 

Můj trénink se navýšil celkovou hodinovou dotací. Novinkou je mé působení v oddíle Cykloakademie Sparta Praha, kterou reprezentuji jako triatlonista. Dlouho jsem se trénoval sám a nyní mohu s velkým potěšením oznámit, že od letošního roku je mým trenérem a mentorem Tomáš Mika. K Tomášovi vzhlížím již od počátku své triatlonové kariéry. Až v letošním roce jsem se stal jeho svěřencem a jak je vidět - funguje to! 

Co tvůj další závodní plán? 

V letošním roce budu pravděpodobně startovat na MČR v OH triatlonu v Příbrami. Následně na MČR na Pilman Triatlonu. Vrcholem je již od samotného začátku plánovaný Czechman. Sezónu završím na polovičních distancích v chorvatském Zadaru.

 

Hodnocení:
Přečteno 2408x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.