Závod jsem zvládl bez pomalé smrti na běhu.., říká Tomáš Racek po Isramanovi

5.02.2020 -
Hořovický (ultra) železňák Tomáš Racek bral na Israman Eilat nepopulární "brambory." Jak si závod užil a v čem ho považuje za unikátní, se rozpovídal v našem rozhovoru

Máš čerstvě za sebou náročného Isramana. Jaké jsou dojmy?

Celkově vládne velká spokojenost, vyšlo krásné počasí, v horách foukalo přiměřeně a bylo teplo jako u nás v Čechách na jaře. Společně s Petrem Vabrouškem se do Izraele vydali i další kamarádi, takže byla moc fajn parta a atmosféra.

Doběhl jsi na nepopulárním čtvrtém místě. Jak se pro tebe závod vyvíjel?

Po velmi dlouhém laborování a hledání se ve vodě, jsem konečně zaplaval tak, jak si představuji. Velkou zásluhu na tom měl nový neopren tzn. sleeveless od Bluesevethy (volné ruce a moje velká ramena, krásný cit pro vodu), ale hlavně jsem měl možnost absolvovat kvalitní tréninky mezi plavci ve Spartaku Hořovice, které mě společně s dlouholetým trénováním od Evy Novákové, zásadně pomohly. Na kolo jsem tak šel mezi profíky a poměrně odpočatý.  Cyklistika se odehrávala ve tradičním stylu kilogramy vs. kopce, takže jsem zajel svoje momentální maximum na tak náročném profilu. Šel jsem opravdu na svém maximu a do některých kopců jsem tlačil do červených čísel, což se mi na cca 135.km vrátilo a musel jsem 30 minut vytočit nohy a zklidnit náběhy na křeče.


A maraton?

Po T2 jsem cupital z kopce s velkou rezervou a respektem, neboť se mi před vánoci přihodila velmi nepříjemná patálie, když jsem si nadvakrát zlomil druhý prst na noze. Poprvé se mi stala situace, že jsem na startu měl za poslední měsíc víc naplaváno, než naběháno. Zkrátím to, neběželo to, což jsem čekal a byl připraven na dlouhý den. Naopak jsem pak byl v cíli mile překvapen maratonem za 4 hodiny a nejrychlejším posledním okruhem. Noha vydržela, mohu se tedy považovat za již zdravý kus..

Jak jsi vnímal atmosféru a tratě tohoto železňáka v zajímavé lokaci izraelských hor?          

Atmosféra je tradičně u plavání a běhu fantastická, naopak v horách člověk může v klidu rozjímat nad krásami hor a vychutnávat nádhernou, plně provozu uzavřenou, cyklistiku.

Celkově nejlépe vystihuje závod věta Petra Vabrouška: „ Israman je krutý…“. Na druhou stranu zde člověk zažije jedno z nejlepších plavání, co lze zažít. Poměrně jezdivou cyklistiku na velmi kvalitním povrhu a unikátní maraton, kdy prvních 12 km sbíháte a máte úchvatný výhled na překrásně barevné hory a Rudé moře.

Popral ses s výraznější krizí během závodu? 

Jak jsem již zmiňoval výše, na cca 135.km kola přišly náznaky křečí, na což jsem ihned reagoval, zařadil již osvědčený postup a zažehnal větší problémy. Krizi jsem očekával díky tréninkovému manku a hlavně strategii v závodu, kdy bylo v plánu jít plavání bomby, kolo bomby a běh pomalá smrt… Zvládnuto bez pomalé smrti na běhu.

V čem ještě byl pro tebe tento závod jedinečný?

Osobně mám rád unikátní závody, na které se vracím s chutí. Israman je super příležitost, jak se v lednu prohřát u Rudého moře, otestovat trénink na novou sezónu a trochu si zpestřit zimní monotónní přípravu. Další aspekt je ekonomická výhodnost a dostupnost lokality. Čtyři hodiny letu z Prahy jsou velmi snesitelné. Kopce jsou, rovinky jsou, velmi slabý provoz, noční klid na spánek je. Za mě, pokud bych měl čas na soustředění, což ale bohužel nemám, tak bych volil Eilat… Dobré služby, rozumné ceny ubytování, slušné jídlo a hlavě stálé počasí. Nebo je lepší mrznout v oceánu na Lanzarote? Nemyslím… 


Co říkáš na výkony a výsledky ostatních Čechů?

Otázka za milión… Vykroutím se z toho šalamounsky. Ať to byli Češi nebo zahraniční soupeři, všichni mají můj respekt a uznání. Tvrdě se připravovali, našli odvahu se přihlásit do závodu, odstartovali a na cestě do pekla a zpět obstáli! A jestli se kontrast náročnosti a zároveň krásy tohoto závodu promění v další motivaci k tréninku a starty, jen dobře!

Jak ses připravoval na tento závod v úvodu letošní sezony?

Je složité určit, kdy moje sezóna končí a začíná. Moje tréninky jsou kontinuální, a jelikož závodím povětšinu po celý rok, tak dokončeným závodem začíná ihned příprava na další. Takový, dalo by se říci: „das ist Vabr systém… „

Jak sis pro sebe zhodnotil loňskou sezonu a která ponaučení si bereš k srdci?

V roce 2019 mě provázely technické problémy na kole. Snad jsem si to již vše vybral a letos budu jen užívat. Bohužel jsem musel v časové tísni měnit dvakrát kolo, různé délky klik, no řekl bych taková začátečnická chyba. Na přípravu materiálu mi nezbývalo moc času, tak se mi to vrátilo v plné parádě. 3 různá kola, na Wintermanu rozbitý šaltr… paráda no.

Kde budeš závodit v sezoně 2020?

Letošní rok jsem nyní odstartoval na Isramanu, pokračovat se bude na Mallorce půlkou, Moraviaman, IM Kazachstán, Ultraman - Ultra Czech 515, Mallorca full a na závěr roku extrémní lahůdka v Himalájích. Pro rok 2020 jsem musel zvolnit a startovat méně, než bych rád. Ptal jsem se ženy, zda se mi chce nebo nechce a říkala, že se mi nechce víc závodit.

 

Hodnocení:
Přečteno 1541x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.