Kdo jsou favorité nedělního XTERRA CZECH v Prachaticích?

13.07.2018 -
Jihočeské Prachatice o tomto víkendu opět ožijí terénním triatlonem XTERRA. Na start se chystají hvězdy světového formátu, které budou chtít prohnat i čeští reprezentanti. Přinášíme vám představení hlavních adeptů na medailové posty

#1 – Bradley Weiss - RSA

 

Největší úspěchy: 1. Xterra World Championships 2017, 1. Xterra European Championship 2017

 

Nejlepší umístění na Xterra Czech: DNF 2015

 

Současný mistr světa z Maui si chce v Prachaticích napravit reputaci. V roce 2015, když se v České republice ukázal naposledy musel závod vzdát po neopravitelném defektu. V letošním roce už prokázal skvělou formu vítězství na domácí půdě v Jihoafrické republice i třetím místem na Xterra France. Patří mezi novou generaci závodníků, která už nevychází z jiné disciplíny, ale od útlého věku se specializuje na terénní triatlon. I proto nemá žádné slabiny, jeho největší zbraní je bezesporu běh. V rozhovoru nám z kraje ledna řekl: Bude to pro mě v Čechách obrovská příležitost porovnat se s těmi nejlepšími na opravdové, pořádné Xterra trati a zjistit, jak na tom jsem a jak třeba příště proti klukům závodit. I přesto, že jsem letos mistrem světa, tak věřím, že se pořád mám kam zlepšovat.“


 

#2 – Ruben Ruzafa – ESP

 

Největší úspěchy: 3 x Xterra World Champion, 2x ITU Cross Triathlon World Champion

 

Nejlepší umístění na Xterra Czech: Vítěz 2014

 

Není větší legendy v současném pelotonu Xterra. Skvělý biker, který stihl ještě získat týmovou bronzovou medaili na MS horských kol, se už naplno věnuje Xterra triatlonu posledních 7 sezón. Jeho neskutečné technické dovednosti ho na technických tratích řadí mezi největší favority. Skvělou formu potvrdil vítězství na Xterra Portugal a minulý víkend na Xterra France, kde porazil mimo jiné i Brada Weisse. V České republice se představil v roce 2014, kdy v nabité konkurenci (Middagh, Allen, a další) suverénně zvítězil. Pokud přijede Ruzafa z kola s více než 3 minutovým náskokem, tak bude pro všechny ostatní velmi těžké jej na běhu dostihnout.


 

#3 Ben Allen – AUS

 

Největší úspěchy: 3x 3. na Xterra World Championship, několikanásobný vítěz závodů SP

 

Nejlepší umístění na Xterra Czech: Vítěz 2015

 

Historicky posledním vítězem Xterra Czech je tento sympatický Australan. Bude chtít letos určitě na své poslední vítězství navázat a dělá pro to maximum. Do Evropy se přesunul s trenérem už před týdnem a připravuje se cíleně na českou Xterru. Jeho velkou výhodou je plavání, na kole se snaží vždy udržet pozici, případně eliminovat ztráty. Na běhu potom dokáže, když má den, konkurovat nejlepším na světě. Navíc má s tratěmi v Prachaticích bohaté zkušenosti, nevynechal ani jediný ročník. Jeho dlouhodobým cílem je logicky triumf na Maui, pro který udělá maximum. „Chybí mi pořád ten nejvyšší stupínek a udělám všechno pro to, abych ho v roce 2018 konečně dosáhnul.


 

#4 Sam Osborne – NZL

 

Největší úspěchy: 6. Xterra World Championship 2017, 1. Xterra New Zealand 2018, několikanásobný vítěz závodů SP

 

Nejlepší umístění na Xterra Czech: nikdy nestartoval

 

Mladý závodník z Nového Zélandu již několik sezón patří ke špičce Xterra. Dříve závodník na olympijských distancích musel nejdříve dopilovat techniku na horské kole, ale dnes už zvládá bez problému konkurovat světovým esům. Loni objel velkou část evropského poháru a má tak zkušenosti i s aklimatizací i z povrchy, které jsou opravdu velmi rozdílné o těch na druhé straně zeměkoule. Letos má skvělou formu a dokázal již na jaře porazit Bena Allena, i proto patří do našeho výběru TOP 5 favoritů.


 

#5 Jan Kubíček – CZE

 

Největší úspěchy: 9. Xterra World Championship 2013, 3. ETU Cross Triathlon European Championship 2017, 2. Xterra Finland 2017

 

Nejlepší umístění na Xterra Czech: 3. místo 2011, 2005

 

Jediný z elitních borců na startu, který nevynechal ani jedinou Xterru Czech! Od roku 2002 tenhle zkušený matador patří ke špičce a i letos potvrzuje vysoký výkonnostní standard. V Prachaticích navíc bude mít podporu domácích fanoušků a také rodiny. Honza je od začátku pověstný skvělým během a právě nová trať, kterou pořadatelé na letošní 15. ročník připravili, by měla jeho stylu sedět. Několikrát se na domácím závodě postavil na pódium a my bychom mu moc přáli letos repeté a třeba i medaili.


 

Také musíme počítat s: Maxim Chané (FRA), Peter Lehmann (GER), Doug Hall (GBR), Karel Zadak (CZE), Ander Lazkano (ESP), Lukas Kocar (CZE), Nico Sterk (RSA), Adriian Myburgh (RSA).


 


#31 Helena Karásková – CZE

 

Největší úspěchy: 3. Xterra World Championship 2011, 1. ITU World Championship Cross Triathlon, několikanásobná vítězka závodů SP

 

Nejlepší umístění na Xterra Czech: 3x vítězka (2015, 2013, 2012)

 

Domácí závodnice patří k největším favoritkám na všech závodech na světě, ke kterým se postaví. Náročná trať cyklistiky i běhu v Prachaticích jí sedí. Umí se poprat se strmými kopci a dokáže po slabším plavání lépe a rychleji smazat svou ztrátu. Navíc na plavání pořád pracuje a dokáže svoje manko ztlačit pod tři minuty. Domácí diváci ji vždy ženou dopředu a nebude tomu jinak ani letos. Navíc jsou na její straně i zkušenosti s prachatickým závodem, které její soupeřky zdaleka nemají.


 

#32 Nicole Walters – GBR

 

Největší úspěchy: 1. Xterra Greece 2018, 3. Xterra Cyprus 2018

 

Nejlepší umístění na Xterra Czech: nestartovala

 

Letošní objev evropského poháru se jmenuje Nicole Walters. Životní partnerka zkušeného závodníka Douga Halla se nejdříve proslavila jako vodička pro paralympijskou medailistku Melissu Reid, ale od letoška také jako elitní terénní triatlonistka. Dokázala už porazit evropské hvězdy Karáskovou nebo Poor. Letos objíždí téměř všechny štace evropské Xterra série a i díky tomu jí patří průběžné druhé místo. Skvěle plave, poté se snaží udržet svoje postavení a odolat tak Karáskové a dalším zkušeným závodnicím, které musejí po první disciplíně redukovat ztrátu.


 

 

#33 Renate Bucher – SUI

 

Největší úspěchy: Více než 20. vítězství v závodech SP Xterra, Xterra European Champion

 

Nejlepší umístění na Xterra Czech: vítězka 2005, 2006, 2010

 

Stále závodící legendární Švýcarka se znovu vrací do České republiky, kde už třikrát slavila triumf. Je to především proto, že jí sedí místní tratě kola, které i dle jejích slov nápadně připomínají její domovinu. Ač svoje největší výsledky zajela na přelomu let 2008 – 2012, tak stále patří mezi největší hvězdy evropského poháru a v Prachaticích se bude chtít dostat na pódium. Její největší zbraní je cyklistika, kde dokáže směle ve sjezdech konkurovat nejlepším mužům. Populární závodnice s přezdívkou Swiss-Miss asi ani netuší, že v České republice je mezi pořadateli známá pod úplně jinou přezdívkou. Proto, že byla jsou z prvních závodnic s piercingem se jí dle kultovního filmu Pulp Fiction přezdívá „Ta s bordelem na ksichtě“. Určitě to ale není míněno nijak zle, navíc tahle přezdívka z roku 2005 už pozbyla významu, protože Renata už si „bordel“ sundala.


 

Také musíme počítat s: Belinda Hadden (AUS), Penny Slater (AUS), Lizzie Orchard (NZL), Samantha Kingsford (GBR) nebo Lenka Cibulková (CZE)

Hodnocení:
Přečteno 1173x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.