ME XTERRA OVLÁDLI V PRACHATICÍCH FRANCOUZI. KARÁSKOVÁ BRALA STŘÍBRO

4.08.2019 -
Nejlepší terénní triatlonisté Evropy se v sobotu 3. srpna sešli na jihu Čech. Prachatice hostily evropský šampionát seriálu Xterra. Vítězství si připsali francouzští reprezentanti Morgane Riouová a Arthur Serrieres. Česká reprezentantka Helena Karásková si doběhla pro stříbrnou medaili.Přesně ve 12 hodin se vydalo více než 500 závodníků ze břehu Křišťanovického rybníka na trať evropského šampionátu. Čekalo je 1500 metrů plavání, 35 km na horském kole a 10 km běhu. Hned v úvodní části závodu se do čela dostali favorité, mezi kterými nechyběl ani loňský vítěz Ruben Ruzafa, mistr světa Xterra Bradley Weiss či český favorit Lukáš Kočař. Byl to právě Ruzafa, který se s náročnou cyklistickou trasou popasoval nejlépe a dostal se do vedení, ale ani dvouminutový náskok mu nestačil na skvěle běžícího, teprve 25letého Francouze Arthura Serrierese.  


„Úžasný závod. Je to má první velká medaile,“ neskrýval nadšení vítěz závodu Arthur Serrieres. „Od začátku se mi dařilo, při plavání jsem se udržel na předních pozicích. Na kole jsem se snažil jet takticky a pošetřit síly na běh. Věděl jsem, že to je moje silná stránka,“ popisoval průběh závodu francouzský závodník. „V závěrečné části jsem se rychle propracoval na druhé místo a stahoval náskok Ruzafy. Nechal jsem tam vše, z vítězství mám obrovskou radost.“ Dvojnásobný vítěz Xterra Czech Ruben Ruzafa se tentokrát musel spokojit s druhým místem. Na třetím místě doběhl Jihoafričan Bradley Weiss. 


České naděje na medailové umístění se rozpustily hned na začátku cyklistiky. Letošní medailista z mistrovství světa, Lukáš Kočař, měl technické potíže a ze závodu odstoupil. Nejlepším českým reprezentantem se stal Karel Zadák, který dokončil na 7. místě. „Zaplaval jsem průměrně, na kole se mi podařilo propracovat se dopředu. V běhu jsem se snažil posunout ještě dál, což se mi podařilo, neměl jsem na trase žádné potíže, sedmé místo je fantastické,“ popsal vývoj svého závodu Zadák. Technické potíže se však nevyhnuly ostatním českým reprezentantům. Ondřeje Petra potkal defekt a do depa tak přiběhl s kolem na zádech. Jan Kubíček se nevyhnul pádu a závod dokončil na 16. místě.  
Karásková útočila na kole i v běhu

Mezi ženami se o vítězství rozhodovalo až v závěrečné disciplíně. S velkým náskokem po plavání a cyklistice se do běžecké části závodu vydala Jacqui Allenová. Největší česká naděje Helena Karásková sice po plavání ztrácela více jak 4 minuty, ale na kole se propracovala až na čtvrté místo a české fanoušky tak napínala až do posledních metrů. Síly ji nakonec nestačily pouze na francouzskou závodnici Morgane Riouovou. „Jsem strašně moc spokojená. Plavání se mi vůbec nepovedlo, promrzla jsem a na kole jsem se pak necítila vůbec dobře. Do kopců jsem bojovala sama s sebou. Do druhého depa jsem přijela s Morgane, ale věděla jsem, že je na tom běžecky výrazně lépe,“ popisovala průběh závodu čerstvá vicemistryně Evropy Helena Karásková. 


Po skvělém běžeckém výkonu se z titulu radovala Francouzka Morgane Riouová. „Jsem opravdu ohromená! Po plavání jsem byla až patnáctá, hned na začátku kola jsem spadla a poranila si klíční kost, ale zvládla jsem se srovnat a na běhu jsem se cítila obzvlášť silná. Jsem moc šťastná, že se mi zde podařilo zvítězit, jsou tu krásné tratě,“ pochvalovala si vítězka. Na třetím místě dokončila švýcarská závodnice Loanne Duvoisinová.


Program prachatické Xterry otevřely v pátek dětské běžecké a duatlonové závody. Běžci závodu na 5 km pak uctili památku Tomáše Herbiho Procházky, který byl součástí organizačního týmu a v loňském roce tragicky zemřel ve válce v Afghánistánu. Program Xterra Czech pokračuje i v neděli, kdy je na programu závod v short-tracku. Závod na sprint distancích si zajedou závodníci nominovaní ze sobotního hlavního závodu. 
Výsledky 

Xterra Czech, muži:

1. Arthur Serrieres, FRA 2:31:41

2. Ruben Ruzafa Cueto, ESP 2:32:04

3. Bradley Weiss, RSA 2:34:14


7. Karel Zadák, CZE 2:38:57
Hodnocení:
Přečteno 3016x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.