Vítězný double si z Prachatic odvážejí Serrierres a Philippiová. Nejrychlejší Češi na čtvrtých místech

6.09.2020 -
Prachatice opět ovládl nejlepší světový terénní triatlon. Jihočeské město přivítalo prestižní globální sérii Xterra - v pátek se jel ShortTrack v sobotu pak závod Evropského a Světového poháru XTERRA CZECH. Nejlépe z našich závodníků si vedli na čtvrtých místech Lukáš Kočař a Helena Karásková.

Drsná, ale nádherná. Taková je trať závodu XTERRA CZECH, který je nejstarším terénním triatlonem v Evropě. Po plavecké části v Křišťanovickém rybníce (1500 m) se závodníci vydávají na bikerskou část (33 km), která je mixem hravých singletracků, rychlých štěrkových cest i prudkých sjezdů. Po středověké Zlaté stezce zavádí závodníky až na renesanční náměstí do Prachatic. Odtud se vydávají do běžecké části (10,5 km), jejíž profil určují strmá stoupání v okolních kopcích. 

V závodě mužů šel jako první z vody Francouz Maxim Chane, kterého následovali čeští reprezentanti Lukáš Kočař s Karlem Duškem. Na kole se pak do vedení dostali Kočař s Chanem, zatímco Dušek musel po pádu odstoupit. Za nimi na třetím a čtvrtém místě jeli Arthur Serrieres a Francois Carloni. Do druhého depa na prachatickém náměstí dorazil jako první Chane, o deset vteřin později přijel Kočař. S odstupem pak třetí a čtvrtý Serrieres s Carlonim. 


Chane držel vedoucí pozici ještě po prvním ze dvou běžeckých okruhů, pak jej ale předstihl Serrieres, který si připsal vítězství díky fantastickému běžeckému výkonu! Triumfoval v čase 2:33:26. Druhé místo si pohlídal Francouz Chane, který proběhl cílovou branou s odstupem 37 vteřin. Bronz si z Česka odvezl díky výraznému posunu v běhu Belgičan Sébastien Carabin, který na vítěze ztratil 1 minutu a 54 vteřin. Lukáš Kočař dokončil na čtvrté příčce. 

Pro Francouze Serriera to bylo v Prachaticích druhé vítězství v řadě: „To loňské se s tím dnešním ale nedá vůbec srovnávat. Zatímco loni jsem měl životní formu, letos jsem zdaleka tak dobře připravený nebyl a podepsal se na mě také koronavir, ze kterého jsem se přibližně před třemi týdny vyléčil. Byl jsem proto rád, že jsem na kole měl s kým spolupracovat. Na běhu jsem se pak jen snažil nechat na trati všechno a jsem šťastný, že to vyšlo. Chci moc poděkovat pořadatelům za to, že i v této zvláštní sezoně uspořádali velmi kvalitní závod a těším se za rok. Pokusím se o hattrick,“ slíbil vítěz závodu. 


Na medailové příčky myslel také Lukáš Kočař, ale skončil těsně pod nimi: „Od konce kola jsem se trochu trápil. Doufal jsem, že si před příjezdem do depa trochu odpočinu a pak to rozběhnu, ale bohužel to nevyšlo. Ty okolní kopce jsou strmé a většinu z nich jsem musel vyjít. Ale jsem rád, že jsem tu na čtvrtý pokus dokončil závod bez jakékoliv komplikace. V minulosti jsem tu zažil dva nepříjemné pády a loni jsem měl technické problémy. Tak aspoň z tohoto pohledu se závod povedl. Dal jsem do toho všechno, ale v nohách to dneska nebylo, takže musím být s výsledkem spokojený,“ uvedl. 

Vítězství stylem start-cíl

Závod žen byl už od plavecké části v režii Němky Laury Philippové, která šla z vody na první pozici. Sama pak jela také na kole a po běžecké části triumfovala se suverénním náskokem pěti minut! „Plavání bylo vcelku tvrdé. Pomíchaly jsme se s muži, tak jsem nějaká rány dostala, další musela rozdat, abych si udělala cestu. Na kole bylo důležité, abych nepolevila a zůstala soustředěná. Do běhu jsem šla s náskokem, ale stále jsem nechtěla nic podcenit,“ řekla s úsměvem Laura Philippová. 

Za Němkou pak šel z vody italský tandem Sandra Maihoferová a Marta Mendittová, který společně absolvoval celou cyklistickou část. Až v běhu se rozhodlo, že Sandra Mairhoferová si odveze stříbro. Cílem proběhla 19 vteřin před Martou Mendittovou. 


Česká závodnice Helena Karásková se na medailové pozice ze čtvrtého místa dlouho dotahovala, ale nakonec proběhla cílem na čtvrté pozici. „Třetí místo nebylo daleko, ale když uvážím, že se mi ještě ráno ani nechtělo na start, tak jsem to absolvovala celkem slušně. Všechny disciplíny jsem měla vyrovnané, jen na běhu mi trochu chyběly síly,“ řekla Helena Karásková, pro kterou to byl údajně poslední velký triatlon v životě. „Možná si užiju nějaké malé triatlony, určitě pojedu bikové závody. Teď mě začalo bavit jezdit z kopce, tak se učím zase něco nového,“ dodala s úsměvem. 

Budoucnost série XTERRA

Závod Světového poháru XTERRA byl v Prachaticích vrcholem závodního programu. Už o den dřív se ovšem uskutečnil SHORTTRACK. Tato moderní triatlonová disciplína měla v Prachaticích světovou premiéru v minulém roce a nyní už je pevnou součástí XTERRA kalendáře. Jasně tak ukazuje, jakým směrem se chce světová XTERRA ubírat – závod na krátkých technických tratích (0,4 – 9 – 3,3) je totiž atraktivní nejen pro diváky na místě, kteří mají o průběhu závodu skvělý přehled, ale také pro televizní kamery. 

Do finálových jízd nastoupilo 25 nejlepších mužů a žen ze čtvrtečních kvalifikačních jízd. V závodě žen zvítězila Němka Laura Philippová před stříbrnou Alizee Patiesovou z Francie a bronzovou Martou Mendittoovou z Itálie. Nejlepší Češkou byla Helena Karásková Erbenová na šestém místě, hned za ní finišovala Jindřiška Zemanová. 

Závod mužů byl pro české fanoušky atraktivnější, protože už od plavecké části v Křišťanovickém rybníce se na medailových pozicích pohyboval Lukáš Kočař, který nakonec vybojoval druhé místo. Zvítězil Arthur Serrieres z Francie, třetí doběhl další Francouz Maxim Chane.

   

Výsledky

XTERRA Czech, Prachatice, 4.-5. září 

Světový pohár

Muži: 1. Arthur Serrieres (FRA) 2:33:26, 2. Maxim Chane (FRA) 2:34:03, 3. Sébastien Carbain (BEL) 2:35:20, 4. Lukáš Kočař 2:36:18

Ženy: 1.  Laura Philippová (GER) 2:52:43.5, 2. Sandra Mairhofer (ITA) 2:57:43, 3. Marta Menditto (ITA) 2:58:03, 4. Helena Karásková 2:58:41 

SHORTTRACK

Muži: 1. Arthur Serrieres (FRA) 34:25, 2. Lukáš Kočař 34:37, 3. Maxim Chane (FRA) 34:53

Ženy: 1. Laura Philipp (GER) 40:15, 2. Alizee Paties (FRA) 40:33, 3. Marta Menditto (ITA) 40:38

 

Kompletní výsledky najdete zde.

Hodnocení:
Přečteno 825x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.