Dobříšský Tvrďák se stal letos kořistí Standy Holička a Mirky Paulů

30.06.2020 -
Na 21. ročník oblíbeného závodu ve vodě dobříšského Papeže a brdských lesích přijelo v sobotu závodit a užít si přátelskou atmosféru skoro dvě stovky účastníků. Jaké byly kulisy závodu a průběh bojů o medaile? Více v reportáži

Krátce po sobotním poledni se k dobříšské restauraci Krmelec na kraji brdského hvozdu sjíždějí vyznavači terénního triatlonu. V rámci seriálu Brdman Adventure se chystá další díl v podobě 21. ročníku závodu Dobříšský Tvrďák. „Jsme rádi, že po korona období už můžeme sporťáky u nás přivítat. Sice nám několik spolupracujících sponzorských firem odřeklo spolupráci, nebudou čipy a jindy bohatší tombola, ale věřím, že si všichni závod užijete jako vždycky,“ hlásil do megafonu Michal Dudla, organizátor závodu. Po tradiční rozpravě, zejména pro několik málo závodní nováčků, následuje společné foto. Za muziky Horkýže slíže se dvě stovky triatlonistů vrhá rozvířit vodu rybníka Papeže na dvou okruzích cca 800 metrů.


Na čele se za neúčasti tradičního super plavce Tomáše Martínka, usazuje Vláďa „Zunda“ Zušťák a za povzbuzování svých šestiletých dvojčat táhne vláček dalších plavců, kteří se zuby nehty snaží udržet jeho tempo. Mezi dvěma plaveckými okruhy se přebíhá po poloostrově, a tak mají diváci a fanoušci možnost podpořit svoje „koně“ v závodě. Mezi nimi se objeví i český reprezentant z Příbrami Tomáš Zikmund, ladící formu před blížícím se ČP v Račicích. Zundovi se v závěru plavání podaří ostatním trochu odskočit, může tak jako první sedlat svůj terénní stroj a vyrazit na zteč 30km dlouhé cyklistiky, převážně po šotolinových lesních cestách s technickou vložkou obávané Kazatelny.


Role pronásledovatelů se ujali Tomáš Černohorský, Jakub Jůsa, Vojta Svoboda a další borci. Z menším odstupem vylézal z vody jeden z favoritů, zkušený Žižkovský tygr a excelentní běžkař Martin Sajdl, v závěsu s domácím čtyřicátníkem Martinem Ficem, který vloni předvedl nejrychlejší cyklistiku (nutno dodat, že český Xterra reprezentant Pavel Jindra trochu zakufroval..). V této skupince se pohyboval i hořovický doktor Standa Holiček, který má za sebou i takové extrémy, jako je podzimní Winterman v Lužických horách. „Letos jsem oslovil ohledně trenérské spolupráce Tomáše Ekla. Pracujeme více na intenzitě a rychlosti. V závodě to bylo znát, jelo i běželo se mi parádně,“ říkal po závodě.


Po náročnějším stoupání rygolem Kazatelny přichází technicky obtížnější sjezd po kořenech. „Proti Xterra Prachatice je to ale procházka růžovým sadem,“ hodnotí účastník obou závodů Pavel Svoboda, toho času starosta Dobříše. Po tomto úseku se jede přes dvacet kilometrů lesními cestami, chvilku šotolina, chvilku asfalt, výjezd na Stožec, sjezd do Kytína. V ženském startovním poli se po slabší úvodní disciplíně prokousává do popředí výborná bikerka Bára Vacátková. Do závěrečného stoupání po kořenech se tak dostává nejrychlejší trio ve složení Mirka Pavlů, Jana Lenemayer a zmiňovaná Bára. Poslední metry po louce a přichází druhé, cyklisticko-běžecké depo.


Standa Holiček nasazuje tempo pod 4 minuty na kilometr a lehkým dlouhým krokem míří k dnešnímu triumfu. Martinovi Sajdlovi trochu docházejí síly, čehož zkušeně využije Martin Fic, který zná místní trať jako svoje boty a ví, že osm kilometrů zvlněným terénem bude bolet a přinese možné zvraty.„Do běhu kluci vyrazili, jako kdyby běželi pár set metrů. Snažil jsem se na to nereagovat a jít si svoje tempo. To se ukázalo jako dobrá volba. Tvrďáka jsem jel mnohokrát a dneska se mi vítězstvím v mé kategorii splnil sen,“ líčil Martin na podiu do mikrofonu. Bronz bere Martin Sajdl. „Čekáme třetí dítě a místo tréninku na jaře to byl spíš vabrouškův „gaučink,“ zhodnotil s jeho typickým úsměvem na tváři.


V ženách si pro triumf dobíhá Mirka Pavlů z týmu Hejvys Intimate. „Plavat se snad už nikdy pořádně nenaučím, na kole jsme si trochu pomohli s Pavlem Svobodou a s během jsem spokojená,“ říkala vytáhlá triatlonistka s havajskou zkušeností ostrova Maui. Stříbro si rychlým během zajistila Klára Černá a z bronzu se mohla radovat Bára Vacátková, která by zatím své triatlonové starty mohla spočítat na prstem jedné ruky.

Téměř desítku štafet opanoval tým Sportovní akademie Dobříš, který zaznamenal i rychlejší celkový čas než vítěz jednotlivců.

Více či méně vyčerpaní borci a borkyně dobíhájí do cíle, kde na ně čeká výborné osvěžující pohoštění v areálu Krmelce. Sdílení pozávodních dojmů, vychutnávání přátelské atmosféry, tradiční vyhlašovací ceremoniál, kde si každý zaslouží svojí brdmanskou medaili. „Děkujeme všem účastníkům 21. dobříšského tvrďáka za skvělou sportovní atmosféru, kterou jste vytvořili,“ loučil se Michal Dudla.  


Foto: Karolína Šejnová

Výsledky na www.brdman.cz

Hodnocení:
Přečteno 711x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.9.23Dovolená i závod v Chorvatsku? Jubilejní desátý ročník triatlonu Zadarhalf je tady
15.9.23Honza Tománek o své mistrovské jízdě
13.9.23Bylo NICE důstojným dějištěm MS?
10.9.23Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru
8.9.23Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce
4.9.23Cyklistiku jsem si užil a s výkonem jsem spokojený!Běh byl ovšem těžký kalibr. Říká Honza Tománek po MS v Lahti
1.9.23GigaCzech v Mělníku odpočítává The Final Countdown. Nenechte si ho ujít
30.8.23Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner
27.8.23Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen
24.8.23Vůbec jsem neměl představu, zda to půjde zvládnout, říká Petr Vabroušek