Česká Xterra rozšířila program o Trail Run. Co chystá dál?

4.11.2013 -
Konec a začátek, aneb dva v jednom. Česká Xterra v sobotu uzavřela sezonu premiérou – novým Xterra Trail Runem. Až po něm si mohli účastníci vyrazit a dát do nosu. Dobrůtky i leccos vypít, neboť letos už opravdu není kam spěchat. A slavit bylo co…

Sídelním městem české Xterry se stávají definitivně Prachatice, rodné místo otce-zakladatele Michala Pilouška, který si nad nimi v kopcích vystavěl víkendové sídlo. A taky tu žijí jeho synové Martin a Michal junior, který se nyní ponejvíce stará o provoz seriálu. Už podruhé se tu jela v létě havajská kvalifikace, teď poprvé běžel Xterra Trail Run a konala se bilanční trachtace.

Tak tedy nejdřív k běhu. Desítka nebo pětka v těžkém terénu úpatí Černé hory vypadá nádherně. Hned získala statut světového poháru Xduro běhů, ale Piloušci říkají: „Chceme tady mít hlavně pěkný regionální běh, dát šanci proběhnout se dětem, vždyť se tady nic moc neděje.“

Napoprvé se s krátkou propagací rozběhlo půldruhé stovky závodníků, to je solidní číslo. Na čele se slušně závodilo, vyhrál Martin Debnar, který možná až snadno setřásl Pavla Jindru a Václava Holuba – ten však stihl předtím i pětku. Nejlepší čtyřicátník Jirka Svoboda položil na oltář úspěchu i vlastní palec. Ukopl si ho tak mocně, že večírek sledoval obložený ledem.

 „Asi rozhodlo, že to je moje domácí trať, tady běhám a trénuju. Je to nádherné místo, které mám moc rád. Šel jsem si svoje a dozadu se moc neohlížel,“ vyprávěl vítěz.

Odchovanec zdejšího klubu ŠuTri se stal před dvěma lety Objevem v anketě Triatlonista roku, letos hájil barvy elitního Ekolu Brno, ale budoucnost vidí velmi střízlivě: „Jsem ve třeťáku na Lékařské fakultě v Praze, triatlon budu muset trochu omezit, úplně naplno už to asi nepůjde…“

Klan sester Loubkových si pak ve sklizni prachatických cen rozdělil sféry zájmu, Ivana vyhrála pětku, Kateřina desítku. Stejně pak večer – Kateřina vyhrála celý český pohár v kategorii, Ivana byla druhá v elitě. Za Helenu Erbenovou přebíral cenu za prvenství táta Jaroslav Balatka. A v kuloárech zaznělo: Na Havaj už asi nepojedeme… Tedy i tady to asi zbyde na Loubkovkách, které se tam zatím ještě nevydaly.

To ale naopak nechce říct nejstarší letošní český účastník, 60letý Martin Pospíšil. Jako jediný z havajských veteránů stihl i české vyhlášení. „Pro mě tam ještě někde v dálce stojí tichá výzva Ironman. Nevím, jestli to je rozumný. Ale Michal Mogrovics mě loni obrovsky motivoval,“ připomíná jeho úžasné double v rozsáhlejším rozhovoru, který přineseme na e-triatlonu v následujících dnech.

A co čeká českou Xterru v nadcházejícím roce, už třináctém létě života? „Pojedeme dál, i když konkurence je větší a větší. Ale potěšili nás noví pořadatelé, třeba v Klínech, co dokázali připravit za skvělý závod. V příští sezoně se chystá další nová evropská série T-Natura a my bychom rádi přivítali jeden závod u nás na Přední Výtoni,“ prozradil Michal Piloušek.

Kompletní výsledky najdete na www.xterra.cz

Hodnocení:
Přečteno 869x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland