Ve Španělsku byla psána historie

15.07.2024 -
Ironman Vitoria-Gasteiz byl plný emocí. Bylo zde překonáno světové maximum, Sam Laidlow byl diskvalifikován, a Els Visser se ukázala jako pravá železná žena. Richard Varga upoutal pozornost a Jan Šneberger byl nejrychlejší z Čechů. Více informací najdete v článku.

Ironman Vitoria je známý jako rychlý, ale horký závod v seriálu IRONMAN a ani tento ročník nebyl výjimkou. Závod byl otevřený pro profesionální ženy i muže, což zaručovalo skvělou podívanou. Mužská část závodu byla plná emocí. V plavecké disciplíně dominovali Slovák Varga a Francouz Sam Laidlow. Varga si s plaváním nepospíchal, a přesto vystoupil z vody po 45 minutách spolu s aktuálním mistrem světa v dlouhém triatlonu, Samem Laidlowem. Na kole se udála řada dramatických momentů. Hned na začátku cyklistické části byl za nesprávný manévr diskvalifikován Sam Laidlow, který se přesto rozhodl v závodě pokračovat. Pozornost se však začala soustředit na Švéda Roberta Kallina, který po španělských silnicích přímo letěl a odstavil všechny soupeře! V druhém depu zaznamenal nejrychlejší cyklistický čas v historii Ironmanu, 3:54:33, což odpovídá průměrné rychlosti 45,94 km/h! Záznamy na STRAVĚ potvrzují, že délka cyklistické části byla 179,6 km. Pod magickou hranici čtyř hodin se dostal i Dán Kristian Hogenhaug (3:59:49) a diskvalifikovaný Sam Laidlow. Nedávný světový rekord Ditleva z Rothu byl vážně ohrožen, ale udržet vysoké tempo i během běžecké části bylo výzvou, které Švéd po několika kilometrech nedokázal čelit. Naopak domácí závodník Antonio Benito López, zvyklý na místní podmínky, se rychle dostával dopředu a na 30. kilometru převzal vedení. Kallin mezitím klesal v pořadí a do cíle dorazil jako osmý. Z vítězství se radoval López, na druhém místě skončil Brit McNamee a třetí místo obsadil legendární Cameron Wurf.

V ženském závodě zvítězila Britka Kat Matthews, která předvedla vyrovnaný výkon ve všech disciplínách a díky vynikajícímu běhu získala cenné prvenství. Els Visser z Nizozemska se o týden dříve umístila třetí v Rothu s časem 8:24:47 a nyní skončila ve Španělsku druhá s časem 8:32:29! Třetí místo si vybojovala další Britka, Ruth Astle. Devět žen dokončilo závod pod devět hodin a devět mužů pod osm hodin.

Nejrychlejším Čechem byl profesionál Jan Šneberger, který závod dokončil na 29. místě, předním byl slovenský reprezentant Richard Varga.