Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín

21.05.2024 -
Ironman Lanzarote a The Championship Šamorín se staly dějištěm dramatických závodů, které přitáhly pozornost triatlonového světa. V Lanzarote excelovala německá triatlonistka Anne Haug, zatímco v Šamoríně dominoval Novozélanďan Kyle Smith.

Ironman Lanzarote je považován za jeden z nejnáročnějších závodů pod záštitou IRONMAN a často je označován jako evropská Havaj. Tento rok však čelil nejistotě ohledně svého konání, a poloviční závod se dokonce neuskuteční. I přes tyto okolnosti je Lanzarote ikonickým závodem, který dokonale prověří připravenost všech zúčastněných.

Favoritkou ženského závodu byla Němka Anne Haug, třiatřicetiletá triatlonistka vážící pouhých 52 kilogramů. Haug, která má na svém kontě mimo jiné i titul mistryně světa z roku 2019, je známá svou nekompromisní běžeckým pojetím. Na Lanzarote potvrdila svou dominanci a nechala druhou Francouzku Collonge o více než 40 minut za sebou. Třetí místo obsadila Britka Dant. Haug dokončila maraton s časem 2:49:08, což byl šestý nejrychlejší čas mezi všemi závodníky, včetně mužů. V mužské kategorii zvítězil Belgičan Kenneth Vandenriessche, následovaný španělským duem Moya a Ramos.

Češi se také neztratili. V kategorii M40-44 vybojoval čtvrté místo Dan Polanský a páté místo Jiří Kaplan. V kategorii M60-64 dokončil na šestém místě Miroslav Veselý.


V rezortu X-Bionic Sphere v Šamoríně se konal další ročník The Championship, který přilákal silnou mezinárodní konkurenci, včetně úřadujícího mistra světa Němce Bogena. V této nabité konkurenci zvítězil Novozélanďan Kyle Smith, který výrazně překonal traťový rekord a dokončil závod v čase 3:27:10. Smith zdolal plaveckou část za 22:30 minut, cyklistickou část prolétl za 1:50:59 a běh zvládl těsně pod 1:10. Nejrychlejším cyklistou byl Němec Funk, který dojel druhý s průměrem 48,5 km/h a časem 1:48. Třetí místo obsadil Dán Hogenhaug. Domácí závodník Ondrej Kubo předvedl skvělý výkon a finišoval jako devátý v čase 3:35:51.

V ženské kategorii si pro vítězství dojela India Lee z Velké Británie s časem 3:56:45, následována Laurou Madsen, která rovněž dokončila pod čtyři hodiny. Třetí místo obsadila Švédka Anna Bergsten. Závod v Šamoríně měl také silné české zastoupení, které se rozhodně neztratilo.

Závodu se také účastnilo hojný počet českých závodníků: výsledky závodu ZDE: https://thechampionship.de/race-information/results/
Hodnocení:
Přečteno 513x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.