Triathlon Almere v novém kabátu, nyní Challenge Almere -Amsterodam

12.01.2013 -
Jeden z nejstarších závodů na světě je triathlon Almere. Nyní tato holandská klasika vstoupila do Challenge – family. Více o tomto závodě v článku.

Holandské Almere je malé přístavní město nedaleko Amsterodamu. Každoročně se v Almere koná koncem srpna triatlon o železných vzdálenostech. Heslem ,,změna je život“ se  Almere triathlon letos řídí. Na poslední chvíli podepsalo vedení oboustrannou smlouvu a vstoupilo do Challange – family. S novým kabátem a v posunutém termínu je Challenge-Almere lákavou ironmanskou štací.

Něco z bohaté historie

První ročník se konal již v roce 1983! Historicky prvním vítězem se stal domácí Alex Koenders, který opanoval i druhý ročník. Prvním nedomácím vítězem se stal v roce 1989 Fin Pauli Kiuru. I Česká republika se v podání Petra Vabrouška zapsala do historie vítězů. Petr zde v roce 2000 zvítězil. Almere má spojený i s osobním rekordem 8:04, což v té době to byl pátý historicky nejlépe zajetý ironman.  Nejvíc vítězství zde drží Belgičan Gerrit Schellens, který v Almere zvítězil 6x.  V ženách historicky první vítězkou byla Conny van Diest. Nejúspěšnější ženou v Almere byla domácí Cora Vlot, která má na svém kontě čtyři prvenství.

V Almere se v letech 1985, 1991, 1999 a 2006 konal Evropský šampionát a v roce 2008 dokonce Mistrovství světa. Kde zvítězil Julien Loy (FRA) a v ženách závod ovládla superstar Chrissie Wellington. Letos závod oslaví kulaté třicáté narozeniny.

O tratích

Plavecká část probíhá v mořské zátoce. Voda zde je brakická díky přítokům řek z pevniny. Cyklistická část se odehrává v okolí Almere. Bývá zde dost větrno a na psychice moc nepřidává pohled na větrné elektrárny. Běh se lemuje městem. Jak cyklistická, tak běžecká část je po totální rovině. 

Komentáře závodníků:

Sám bych tento závod komentoval jako precizní závod s úžasnou atmosférou. Tratě jsou rychlé, ale hrozí v plavecké části vlny a na kole silný vítr. V roce 2010 jsem zde bral 12.místo.

(Tomáš Mika Almere 2010) 

Petr Vabroušek (vítěz z roku 2000)- Almere je jeden z nejstarších (ne-li nejstarší) závodů na tratích IM v Evropě. Odehrává se pod hladinou moře v území vyrvaném původně moři. Plavání v neoprenu, mohou být i nepříjemné vlny. Cyklistika rovinatá, zčásti po cyklostezkách, maraton opět rovinatý. Celkově jeden z nejrychlejších závodů planety (profil, klima).

(Petr Vabroušek v novém osobním rekordu)

Jan Wainer (účastník ME 2006 na tratích 4-120-30) - První, co se mi vybaví ve vzpomínkách na ME v dlouhém triatlonu v Almere v roce 2006 je neuvěřitelně špinavá, husté špenátové polévce podobající se voda, ve které jsme plavali. Ten rok to byla ale výjimka. Jinak je závod, stejně jako každý vetší závod v západní Evropě, velkým zážitkem. Skvělá organizace v depu, bohatě zásobené občerstvovačky na trati i v cíli, davy diváků fandících a čekajících až na poslední závodníky. Cyklistická i běžecká část je po rovině  a  je velmi rychlá. Pokud tedy nezačne foukat silný vítr, který dokáže hlavně cyklistickou část hodně znepříjemnit je to určitě ideální závod pro zajetí rychlého ironmanského času.

(Jan Wainer ilus. foto)

Michal Jalovecký (účastník z roku 2010) - Dlouhý triatlon v Almere jsem znal z videí na Eurosport a vyprávění známých, kteří zde závodili. Závod se koná na konci léta a je zde tak poněkud nejisté počasí. Při mém startu tak prakticky od prvního dne pobytu bylo chladno a deštivo. Celou cyklistiku jsem tak absolvoval v dešti a hlavně i nepříjemné bouřce. Je to jeden ze závodů, který bych si v budoucnu rád zopakoval doufaje v lepší počasí.

(Michal Jalovecký ilus. foto) 


Takže kdo váhá jak si prodloužit závodní sezónu Challenge – Alemere je jistou volbou.

http://www.challenge-almere.com/

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1007x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.