Překvapení v Mělicích. 1.Vabroušek, 2.Soukup, 3.Dvořák

5.06.2010 -
Rozsáhlá reportáž přímo ze závodu Czechman Mělice přilákal na start rekordní počet startujících a díky pořadatelům kolem Tomáše Petra se blízko Pardubic psala historie českého triatlonu velmi tučným písmem. Zvítězil Petr Vabroušek a Jana Candrová.

Čtvrtý ročník Czechman Mělice přilákal rekordní počet startujících a na startu se sešla prvotřídní konkurence v čele s Petrem Vabrouškem, Karlem Zadákem a slovenským Karolem Džalajem. V sázce navíc byly nominační místa o ME.

V 11 hodin zazněl výstřel a voda začala pekelně vřít. Na čele závodu se ihned objevil skvělý plavec Tomáš Martínek. Jeho tempo nikdo nebyl schopen akceptovat a na špici plaval osamocen. Za ním se vykrystalizoval balík, kde nechyběl Matula, Bednář, Rybáček, Hampejs, Dvořák, Brynda a překvapivě i Soukup a Wainer. V dalším plaveckém balíku udával tempo Karol Džalaj a v jeho nohách byl Petr Vabroušek. Rudolf Cogan dle očekávání značně ztrácel.

Na kole se dvojice Vabroušek - Džalaj brzy propracovala na čelo závodu. Naše ironmanská jednička, i když to tak nevypadalo, se velmi trápila. „Když to srovnám se závodem ve Slovensku, kde jsem jel střeďák před 14 dny, měl jsem dnes o 15wattů menší výkon a tepy byly o 10 vyšší. Na tamní trati jsem měl průměr 43km/hod, dnes to bylo pouze 41,5km/hod,“ prozradil ze zákulisí.  

Na československou dvojicí se po prvním okruhu vytvořila skupina ve složení Matula, Wainer, Dvořák, Brynda, Soukup, Rybáček a Zadák. Posledně jmenovaný se na 40kilometru dotáhl na vedoucí dvojici, ale na 75 km odpadl.

Do depa přijížděl na první pozici Vabroušek následován Džalajem. Za nimi s devadesáti sekundovou ztrátou trápící se Zadák. Jako čtvrtý vybíhal na běh Soukup následován Bryndou a za nimi s mírnou ztrátou Rybáček a Dvořák. Matula se během cyklistiky propadl vlivem defektu.

Na běhu se pořadí začalo překvapivě míchat. Vabroušek stále první a lehce běžící Soukup mohutně stahoval druhého Džalaje, který začínal zpomalovat. Soukup se brzy dotáhl na Zadáka a ve druhém okruhu se propracoval na druhou pozici.

Vabroušek se při náběhu do třetího okruhu začal intenzivně zajímat o svůj náskok. „Zrodí se překvapení,“ ptali se někteří fanoušci. 

Na 15 kilometru z běhu odstoupil Zadák a na třetí pozici figuroval brněnský Ladislav Dvořák, jež předběhl v polovině běhu Karola Džalaje.

Překvapení se nekonalo a v cíli se z vítězství radoval Petr Vabroušek, který měl v týdnu za sebou náročné cestování z Brazílie.  V cíli se jeho čas zastavil na hodnotě 4:01:45.

Pouhých 32 sekund se za Vabrouškem objevil Petr Soukup. S odstupem 2:50 na vítěze finišoval na třetím místě závodník Ekol týmu Ladislav Dvořák, který si v Mělicích odbyl premiéru na středních tratích a byl jednoznačně překvapením dne. Čtvrtý skončil Karol Džalaj, který musel odolat ataku Jaroslava Bryndy.

Vabroušek neskrýval radost, ale upřímně přiznal, že na trati se hodně nadřel. Byl velmi překvapen, že právě Soukup mu dotíral v závěru na paty. Ten jakmile proběhl cílem, neváhal svůj úspěch oslavit lokem piva. „Věřil jsem si a před závodem jsem tipoval konečné pořadí Vabroušek, Džalaj a já,“ dodal s úsměvem. Nominace na ME by jej neměla minout.

Karol Džalaj přiznal, že v závěru mu již chyběly síly a nyní se těší na sérii závodu po české a slovenské krajině. V nejbližším plánu jsou Otrokovice a samozřejmostí je atak na vítězství.

Velký favorit na vítězství Karel Zadák neměl v úmyslu závodit  v Mělicích. „Při pátečním běžeckém tréninku, kdy jsem šel 20km tempem 4min/km, jsem se přeci jen rozhodl, že závod absolvuji a pojmu jej jako trénink. Na kole jsem to úmyslně napálil a čekal, kdy mi dojde. Na běhu jsem se trápil a byl cítit trénink předchozích dní a i když to bude znít divně, odstoupil jsem v okamžiku, kdy se mi na noze začali tvořit puchýře. Příští víkend mě čeká vrchol v podobě ME ITU v terénním triatlonu na Slovensku a čeká mě ještě řada těžkých běžeckých tréninků, které si nemohu dovolit absolvovat s omezením,“ vysvětlil.

Před ženskou vítězkou nezbývá něž smeknout. Jana Candrová závod zvládla se zraněnou šlachou pod lýtkovým svalem a půlmaraton absolvovala doslova se sebezapřením.

Z vody lezla na první pozici Ladislava Císařovská  s dvojminutovým náskokem na Petru Krejčovou. 20 sekund na druhou v pořadí ztrácela Jana Candrová. Čtvrtá byla po úvodní plavecké disciplíně Vykoukalová.

Na kole Jana doslova excelovala a věděla, že na soupeřky si musí najet dostatečný náskok. A co prozradila o svém zranění? „Nevěděla jsem jestli závod dokončím. Vysadila jsem běh na 14 dním, ale bolest byla cítit na každém kroku. Jestli by tohle udělal můj pacient asi bych ho zastřelila,“ řekla s úsměvem Jana, jež pracuje jako fyzioterapeutka. 

Po cyklistice ze závodu odstoupila Ladislava Císařovská. Jana Candrová běžela o 20minut pomaleji než loni, avšak její náskok po kole ji k vítězství stačil. Druhá doběhal Petra Krejčová a třetí Simona Vykoukalová.  

Czechman 2010 je již minulostí a nebyl jen soubojem o čelní příčky. Každý závodník na trati soupeřil sám ze sebou a atmosféra závodu právě díky nim byla výjimečná!!!

výsledky zde


 

Hodnocení:
Přečteno 2082x

Komentáře

pravidla Reagovat
Re: pravidla Reagovat
kolik účastníků? Reagovat
kolik účastníků? Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.