Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč

25.05.2023 -
Český reprezentant v dlouhém triatlonu Tomáš Řenč se po delší zdravotní pauze představil na The Challenge Championship s Šamoríně. Jak hodnotí svůj start si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Čerstvě máš za sebou závod The Championship Challenge ve slovenském Šamoríně. Jaké dojmy si odvážíš? 

Jedině pozitivní, můj hlavní cíl byl dokončit závod, jelikož to byl můj první delší běh od 10. září loňského roku, kdy jsem byl na Mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu. Po tomto závodě jsem kvůli zranění chodidel, kde se mi vytvořily velmi bolestivé patní ostruhy, přestal běhat. Celá zimní příprava byla jen o kole a plavání. Myslel jsem si, že volno od běhu to vyřeší, ale bohužel tomu tak nebylo. Po několika doporučeních jsem navštívil Body Solution Karolíny Velebové, kde se mi o chodidla skvěle postarali, a tak začala bolest ustupovat. Po dvouměsíční léčbě rázovými vlnami, injekcemi a denním cvičením jsem se konečně mohl opět v půlce března rozběhnout. Vše šlo dobře a dostal jsem se po měsíci až na vzdálenost 12 km bez bolesti, ale pak přišel pád z kola v skoro nulové rychlosti v lese do bláta a já si narazil koleno, které mi při plavání, na kole otékalo a běh nebyl vůbec možný. Opět jsem byl měsíc bez běhu. Až 14 dní před Šamorínem to konečně přestalo bolet a já jsem postupně zase navyšoval běh. Nejdelší běh byl 15 km, ale na poslední 3 kilometry se opět koleno ozvalo, a tak jsem zase tři dny kulhal a neběhal. 3 dny před závodem jsem zkusil volně v tempu 6 min/km  běh o vzdálenosti 9 km a bolest jsem necítil. Na závod jsem tak odjel, ale už jsem měl strach jít běhat. Věřil jsem, že se stane zázrak a půlmaraton odběhnu bez bolesti, i když jsem měl v hlavě variantu, že bych závod nedokončil, kdyby se bolest vrátila. 

Jak se pro tebe závod vyvíjel? 

Po rychlém plavání jsem vylézal skoro na poslední pozici mezi profesionály a toto místo jsem si udržel až do cíle, jelikož za mnou to všichni zabalili.. 


Popsal bys tratě závodu? 

Plavání ve studeném kanále, který zrovna moc nevoněl. Cyklistika vedla podél řeky tam a zpět. Silnice parádní s minimálním převýšením a běh v areálu X-bionic Sphere po trávě i asfaltu po rovině. 

Závod provázel silný vítr, který na dlouhých rovinách podél Dunaje bral hodně energie. Přišla na tebe během závodu výraznější krize a jak ses s ní vypořádal? 

Krize nepřišla žádná, plavání bylo vyrovnané celou dobu. Na kole byl můj cíl udržet výkon 300 W, což jsem splnil přesně. Na běhu to bylo jen doběhnout do cíle, tam bylo jasné, že budu zpomalovat, přece jen s tím, co jsem měl naběháno, jsem musel počítat, že svaly na tu zátěž nejsou zvyklé. Průměrné tempo 4 min/km beru všemi deseti. 

Dařilo se ti plnit předzávodní strategii? 

Jelikož strategie byla hlavně dokončit závod, tak ano. 

Co bylo důvodem, že sis vybral zrovna tento, hodně kvalitně obsazený závod? 

Byl jsem na tento závod pozvaný díky 7. místu na loňském Mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu a chtěl jsem si opět zazávodit se světovou špičkou ve středním triatlonu a také se rozjet před Mistrovstvím Evropy v Ironmanu v Hamburku, které ale nakonec nepojedu kvůli (ne)přípravě v běhu, kterou jsem zmiňoval, bylo by to pro mě trápení, běžet za 14 dni maraton. 


Jaké jsi měl předzávodní ambice na umístění? 

Ambice nebyly skoro žádné, říkal jsem si, že by bylo fajn být okolo 20. místa, ale že budu 22. a uzavírat profesionály mě tedy nenapadlo. 

Jak hodnotíš zázemí, atmosféru a organizaci tohoto podniku v luxusním resortu X-Bionic? 

Cesta byla v pátek a hned po závodě v neděli domů, ubytování 20 minut cesty autem ve vesnici u Bratislavy. Organizačně velmi povedený závod, skvělá atmosféra a i dobré zázemí pro moji rodinu. 

Jakou „message“ či ponaučení si bereš z tohoto závodu? 

Ponaučení ani není, spíš utvrzení v tom, že triatlon mě moc baví a pokud to jde, vždy se postavím na start a závod dokončím. 

Jak vypadá tvůj současný trénink? Stále spolupracujete s Lubošem Bílkem? 

Týdně to teď vychází mezi 15–20 h tréninku. Dominantní bylo hlavně kolo, ale to se teď určitě změní, když už budu moct běhat, plavání je takové udržovací, tam už se asi nezlepším, stálo by mě to moc úsilí. Ano, s Lubošem to letos bude 11. sezóna, pořád mi má co předat, a hlavně mu věřím, a to je pro mě důležité. 

Které další triatlony tě letos ještě čekají?

Dalším mým závodem bude Czechman, pak bych rád Moraviaman, Slovakman a závěrem a i vrcholem bude Mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu v Holandském Almere, které je začátkem září.

 

Hodnocení:
Přečteno 1309x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.