Stoupnout si na bednu je vždy fajn zážitek, říká Honza Čelůstka po duatlonu v Indii

28.02.2020 -
Indie, pro triatlon dost netradiční destinace, hostila minulý víkend mezinárodní závod Asijského poháru. Údajně pro velké vlny se z triatlonu stal duatlon, v němž český reprezentant Honza Čelůstka bral bronzovou medaili. Jak se závod vyvíjel a v čem byl naprosto unikátní, se dozvíte z našeho rozhovoru

Co říkáš na svůj bronz ze závodu v Indii?

Jsem spokojený. První závod v sezóně je vždy důležitý hlavně pro hlavu, abych si potvrdil, že příprava byla/jde správným směrem. Navíc stoupnout si na bednu je vždy fajn zážitek.

Jak se ti závodilo v Indii, netradiční destinaci pro triatlonové podniky?

Samotný závod hodně dobře. Když pominu, že to byl duatlon, tak jsem až do závěrečného běhu neměl problém. První běh byl překvapivě svižný, žádné taktizování. Na to že byl start v 6:15 ráno (já díky časovému posunu 1:45 ráno) se mi běželo dobře, i když tepy byly parádně vysoko. Po prvním 5 km běhu tempem 3:09 nás zůstalo ve skupince 8. Na kole jsme pravidelně střídali a drželi tempo. V závěru byly asi dva nástupy, ale nic co by skupinu roztrhalo. Já když občas koukl na tepy, tak se o nic nepokoušel a čekal na běh. Hned na začátku závěrečné desítky nás zůstalo vepředu pět a překvapivě tam chyběl Rišo Varga, který si protrpěl 34 hodin cestováním. Na 3.km jsem musel zastavit na občerstvovačce pro vodu (dva lidi nestihli obsloužit celou skupinku) a pak si to docvaknout. Než jsem to stihl rozdýchat, tak přišel nástup od Stojanoviče, který jsem nezachytil. Kousek se s ním vyvezl ještě Coggins. Já se je snažil doběhnout, ale tím nástupem už jsem "přetočil budík" a bylo vymalováno. Kluci nebyli daleko, ale když jste 30 minut na 190 tepech, tak už to není moc kam vyšponovat.

Kde se tedy rozhodlo o tvém medailovém výsledku?

Po nástupu Stojanoviče s Cogginsem jsem se rozhodl, že je zkusím ještě docvaknout. Tam se udělaly rozestupy, které určily pořadí až do cíle.

Proč sis vybral zrovna tento start v Indii?

Byl na olympijských distancích a výrazně levnější než závod ve stejném datu na Kubě. Navíc jsem chtěl poznat vyhlášení indický chaos, což se mi splnilo vrchovatě..

Jak konkrétně..?

Tak to je na dlouhé povídání někde u piva, ale jedním slovem katastrofa. Už jsem toho zažil dost, ale tohle bylo zatím nejvíc. Jedno porušení pravidel ze strany organizátoru a ITU za druhým. To že se jel duatlon místo triatlonu zdůvodnily velkými vlnami. Přitom ty byly úplně v pohodě (stejné jak den předem na familirizaci), ale většina místních závodníků, které doplnili na start den předem, neuměla plavat. Start v 6:15, když východ slunce byl 6:27. Na "uzavřené" trati, která pro cyklistiku měla 11 okruhů proti vám borec pase býka, pak jede sanitka, další tři auta, pak běží po stejné trati holky, které startovaly o hodinu později, nevyřazují se dojetí o kolo, atd. K té atmosféře. Před startem to spíš vypadalo, že se bude boxovat. Závodníci byli neuvěřitelně naštvaní, co si organizátoři pod záštitou ITU dovolí.

Jak se ti povedla zimní příprava před olympijskou sezonou?

Zimní příprava byla super. Žádná nemoc, zranění ani omezení. Hodně jsem se snažil být na horách a přelom leden/únor pak tři týdny na Gran Canarii. Všem třem disciplínám se věnuji podobně, nic neupřednostňuji.

Kde budeš letos závodit?

Vzhledem k tomu, že se ještě pořádně nerozjela sezóna a už byly zrušeny SP v JAR a čínském Chengdu, tak raději extra neplánuji. Z prvních třech závodů, které jsem chtěl jet mi dva zrušili a to se ještě pořádně nerozjel virus v Evropě. Další závod jedu štafetu v Abu Dhabí. Poté když se svět nezblázní, tak SP v Brazílii a Mexiku. Na těchto závodech bych chtěl být v top formě a podle toho se rozhodnu dál v sezóně.