Plavání tragédie. Běh se vydařil, hodnotí vítěz Švarc

6.02.2011 -
V sobotu se v Praze uskutečnil úvodní závod ČP v aquatlonu. Vítězem se stal dle očekávání reprezentant Přemek Švarc. Po závodě jsem jej požádali o zhodnocení jeho výkonu. Z jeho řači převládla spokojenost a již se těší na dlouhodobé soustředění na jihu Afriky.
Přemku, jak se ti vydařila zimní příprava? Vše šlo podle plánu?
Zimní příprava měla sice pár zádrhelů, ale celkově téměř stoprocentní  spokojenost. Nebyl jsem zraněn, nemocen jen lehce několik dnů a bez prášků. V plavání jsem snad položil dobrý základ, který se snad v sezoně projeví a běh je hodně potěšitelný. K tomu ještě posilka. Akorát kolo jsem nechal hodně uležet, tak už se na něj do Afriky těším jako dítě na bonbon.

Jak jsi spokoje s plaveckým časem na úvodním závodě ČP v aquatlonu? 4:47 je podle tebe dobrý nebo špatný  čas :-)?
Čas plavání je odstrašující. Cítil jsem sílu i dobrý pocit, ale bohužel všechen optimismus vydržel jen než jsem se zeptal na čas. Když jsem to slyšel, tak jsem byl hodně zklamán, ale co nadělám, není každý den posvícení  :-)

Avšak běžecký výkon na 5km za 15:34 je velmi slibný čas v začátkem února. Nemyslíš? S jakou taktikou jsi nastupoval
na start?

Do běhu jsem šel z 8.místa, těsně za nejrychlejšími plavci. V plánu bylo jít od začátku rychle,ale snažit se tempo vydržet. Už od prvního kilometru jsem tušil, že čas nebude špatný a samolibě jsem doufal, že poběžím sám. To jsem ale zapomněl na Martina Debnára, který mě hodně překvapil. Celých 5km mi zdatně sekundoval a nenechal mě vydechnout až do cíle. Jeho čas při věku ještě juniora, to opravdu smekám. Pro mě to pak byla vydařená pětka s mezičasy 2:58, 3:06, 3:10, 3:09, 3:10 s průměrnýma tepy ANP+2.

Absolvoval jsi v zimně běžecké intervalové tréninky? Jak často a můžeš být konkrétní?

Od prosince chodím pravidelně jednou týdně do haly Stromovka, kam mám díky CSMV přístup. Mám sebou své skvělé plzeňské sparingy, a to hlavně Kubíka Janouška, kterým děkuju. Tam je to hlavně o intervalových trénincích, které je při letošní zimě jinde nemožné realizovat. Běhám zde úseky 200-2000m o celkové délce 10-15km.

Jak sis užil závod? Je to příjemné oživení zimní přípravy a vítáš seriál aquatlonů?

Určitě to bylo příjemné zpestření jinak stereotypní zimní přípravy. Já jsem typem, který musí i v zimě občas závodit, ať již přespoláky, plavecké závody nebo takovýto aquatlon. Pokec s kamarády, triatlonisty je vždy milý a jsem rád, že i když dělám individuální sport, vypadá to během takovéhoto sportovního dne spíše na týmový závod - všude hloučky triatlonistů, kterým to kecalo o stošest :-) Aquatlony v tomto čase rozhodně vítám, akorát je škoda, že i přes veškerou snahu pořadatelů není velký zájem z netriatlonové veřejnosti. Snad se to změní a dnešní mládež začne mít znovu chuť sportovat...

Příští sobotu odlétáš na dlouhodobé soustředění do JARu. Jaký je tvůj cíl soustředění? Znáš již tréninkový plán?

Už se opravdu těším. Jediné co mi kazí velkou radost je, že tam nebude přítelkyně Kačka, ale s tím se nějak poperu... V Potchefstroomu to znám a vždy se mi zdejší příprava vydařila a následovala skvělá sezona. Tak doufám, že se to bude opakovat. Trénování ve stálém počasí, mezi stejně poblázněnýma sportovci, kteří chtějí trénovat co to jde a k tomu ta úžasná příroda...co víc si přát! Cílem je získat dostatečnou cyklistickou přípravu a začít i s rychlostí na běhu, aby tělo bylo připraveno na březnový a dubnový ostrý start. Chci si zde dát i nějaký ten závod s domorodci, abych zjistil, že běhat se dá i
bez bot a super hadříků :-)Tréninkový plán se už tvoří a trenér Zbýša určitě vymyslí tu nejlepší cestu, v tomhle mu pevně důvěřuji.Hodnocení:
Přečteno 890x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
6.2.23Havaj pro ženy, Nice pro muže – model konání MS
1.2.23Úbytek odtrénovaných hodin naštěstí výkonnost neovlinil, říká Simona Křivánková
30.1.23České žně na Isramanu
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková