ME ZTT Östersund - Švédsko

21.03.2011 -
Ke svému prvnímu vrcholu zamířila sezóna zimních triatlonistů ve švédském Östersundu. Městě, které zná většina jako místo tradičního klání biatlonistů, bylo pořadatelem letošního mistrovství Evropy v zimním triatlonu.
Naše barvy hájili objev letošní sezóny Marek Rauchfuss a Šárka Grabmüllerová. Bohužel opětovně jsou oba vrcholy letošní sezóny na severu Evropy, což je sice místo zimním sportům zaslíbené, ale také pěkně drahé. A že je to místo drahé nejen pro nás, bylo patrné ze startovní listiny.

Závod se odehrával v biatlonovém areálu na tratích 6 km běhu, 10 km MTB a 8 km běhu na lyžích. Na trati kola vám sice trochu znepříjemňovali život ledové plotny, ale jinak vše téměř idylické. Vše vzalo za své večer před závodem, když napadlo necelých 10 cm sněhu a trať museli opakovaně upravovat.

Závod mužů neměl jasného favorita a snad jen domácí prostředí a znalost tratí do této role pasovali obhájce titulu Andrease Svaneba. Ten také společně s Rusem Andreevem udával společně s Italem Antoniolim a Norem Monsenem. Marek Rauchfuss nejlepším nestačil a pohyboval se kolem desátého místa. Pořádně závodit se začalo až na kole. Na čele se usadil tandem Andreev – Svanebo a zdálo se, že o titulu se rozhodne mezi nimi. Na kole ale vládnul někdo úplně jiný – Marek Rauchfuss se famózní jízdou dotáhl na čelo a na lyže šel jako první s mírným náskokem před Andreevem, ale také téměř s minutovým na třetího Svaneba. O své vedení sice záhy přišel, stejně jako na konci druhého lyžařského okruhu neodolal nejlepšímu lyžaři Svanebovi. Třetí příčku, i přes nervy drásající zastávku v penalty boxu těsně před cílem, ale uhájil a získal tak pro ČR první elitní medaili!

Závod žen byl také dramatický a nezvykle vyrovnaný. Úvodní běh v rozměklém sněhu pole hodně roztrhal a v čelní tříčlenné skupince nechyběla vedle Norky Lovset a Američanky Garrard ani Šárka Grabmüllerová. Na kole to bylo hodně vyrovnané, často se padalo a pořadí se rychle měnilo. Čelo však pro nás vypadalo hodně radostně – za vedoucí Lovset bezpečně a čistě jezdila Šárka Grabmüllerová a tak se vlastně závodilo „jen“ o třetí místo, na které se v závěru kola probojovala Norka Dalen s Ruskou Charochkinou. Na lyžích se k naší radosti mnoho nestalo a tak potvrzení stříbra a druhé medaile pro ČR pro Šárku, zlato pro Lovset a třetí šťastnou v cíli byla Charochkina.

Lze říci, že jsme z minima vytěžili maximum a dvě medaile v elitních kategoriích je výsledek z říše snů. Navíc Marek patří do kategorie K23.

Doufejme, že důvod k radosti budeme mít i za týden po MS ve finském Jämijärvi kam míří Pavel Jindra v elite muži, Šárka Grabmüllerová a Eva Skalníková v elite ženy a obhajovat svůj titul juniorské mistryně světa se chystá i Aneta Grabmüllerová.


 

Hodnocení:
Přečteno 661x

Komentáře

Mara+Inkospor Reagovat
Mara+Inkospor Reagovat
zbytečné Reagovat
proč? Reagovat
Re: proč? Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!
15.2.23Jaké jsou názory českých triatlonistů na nový model MS v Ironmanu?