Mistrovství světa v zimním triatlonu 2008

25.02.2008 -
Sezóna zimních triatlonistů vrcholila mistrovstvím světa v německém Freudenstadtu. Tituly obhájili Nor Arne Post a Sigrid Mutscheller. Česká výprava veze zásluhou Vítka Zahuly stříbro ze závodu juniorů.
Nad mistrovstvím světa vysel dlouho otazník – pořadatelům chyběl sníh a až pár mrazivých nocí týden před mistrovstvím světa jim umožnilo vyrobit sníh umělý a alespoň částečně vytvořit podmínky pro zimní triatlon.

Výroba a rozvezení více než 2000 m3 sněhu muselo stát obrovské úsilí a nejednu bezesnou noc, ale nakonec se podařilo připravit zhruba 3 km okruh pro lyže. Nutno dodat, že i při samotném mistrovství byla příroda svými teplotami proti a tak to byl boj až do nedělního závodu age group. Trochu nepochopitelně na tyto skutečnosti zareagovali pořadatelé a prodloužili závod na 7,5 km běhu 15 km na kole a 12 km běhu na lyžích.

Jako první se na start postavily ženy s naší účastí v podobě Šárky Grabmüllerové. Závod se vyvíjel podle tradičního scénáře. Všem uteklo rakouské duo Wasle, Penker, následované Španělkou Pereiro. Překvapivě ztrácela obhájkyně titulu Mutscheller. Za ní však bylo startovní pole hodně vyrovnané.  Na kolo vyrážela první Wasle, před Pereiro a Penker, teprve za nimi Mutscheller s více než minutovou ztrátou. Šárka Grabmüllerová byla desátá. Na kole se pořadí brzy měnilo. Mutscheller v každém ze 4 okruhů ukrojila kus z náskoku vychrtlé Rakušanky a v posledním okruhu ji předstihla. O třetí místo bojovaly Němka Kullmann a díky nejlepšímu kolu i Norka Hott Johansen. Bojovala i Šárka Grabmüllerová a do depa dojela ve skupince bojující o 6. místo. Lyže byly dokonalou prověrkou fyzických sil nejen svou délkou, ale i konzistencí sněhu vylepšenou nejedním kamenem. Mutscheller mířila bezpečně za dalším titulem, o další příčky se však rozpoutal boj, ze kterého překvapivě vzešla vítězně Kullmann. Třetí místo uhájila Wasle před Hott Johansen, které po stíhačce na kole došli síly. Bohužel totéž se stalo Šárce Grabmüllerové a v boji o 6. místo podlehla Američance Dussault.

S velkým napětím jsme čekali na závod mužů. Pavel Jindra a Tomáš Doležal o sobě dávali celou sezónu hodně vědět a tak se čekalo umístění v popředí startovního pole. I tady se vše vyvíjelo podle předpokladů. Vedl Němec Holzinger, pronásledovaný smečkou favoritů vedenou Norem Postem, Francouzem Lebrunem, Rakušanem Planitzerem, Švédem Svanebem a Italem Antoniolim. Pavel Jindra běžel ve druhé skupině s Rakušanem Bauerem. Vůbec se nedařilo Tomáši Doležalovi a po zdravotních potížích musel v úvodu cyklistické části ze závodu odstoupit. V podobné režii závod pokračoval závod i na kole. V čele osamocený Holzinger před skupinou pronásledovatelů. Bohužel druhá skupina s Pavlem Jindrou, přišla hned v prvním okruhu kvůli defektu o Bauera a v ten okamžik i o veškerou snahu o dojetí skupiny první. Opět se tedy rozhodovalo na lyžích a i tentokrát se hodně měnilo pořadí. Holzingra stála sólo jízda spoustu sil a postupně se propadal až na konečné 8. místo. Za dalším titulem mířil nenápadně jedoucí Post, stříbro nakonec uhájil trochu překvapivě Lebrun. Až z druhé skupiny si pro bronz dojel Svanebo, bez medaile zůstal Planitzer. Pavlovi Jindrovi na lyžích došli síly a propadl se až na konečné 12. místo.

Naše poslední želízko byl vicemistr Evropy Vítek Zahula. Pořadatelé i pro ně ukrojili pořádnou porci a 5 km běhu, 11 na kole a 9 km na lyžích, je více než je zdrávo. Vítek se naštěstí nenechal vyprovokovat k počátečním běžeckým dostihům a v poklidu na kolo nasedal na 6. pozici s přibližně 40 vteřinovou ztrátou na Estonce Kaugeho. V rozumném tempu pokračoval i na kole po tentokrát skvěle zvládnutém depu na lyže vyjížděl již jako čtvrtý. Přibližně v polovině lyžařské části se ujal vedení a tak se zdálo, že míří za titulem mistra světa. Bohužel i jemu začali docházet síly, čehož využil Francouz Mollard a v závěru Vítka předjel. Třetí dojel s minimální ztrátou Rakušan Waldhuber.

V nedělním závodě štafet jsme po sobotním výsledku rozhodně nepatřili k favoritům a tak trio Zahula, Jindra, Doležal mělo spíše bojovat o napravení pošramocené reputace než o titul. Naštěstí už vzdálenosti nebyly tak vražedné a 2,5 km běhu 4 km na kole a 3 km běhu na lyžích byly přežitelné. Až do druhé předávky vedli Němci před Rakušany a Italy. Finišman Bauer ovšem nedal Němcům šanci, v boji o bronz nedal šanci Nor Post Italu Antoniolimu. Naši štafetu rozbíhal Vítek Zahula a po prvním úseku jsme bojovali se Švýcary o 8. místo. Osmí jsme byli i po druhých úsecích  a až finiš Tomáše Doležala nás posunul na konečné 5. místo. Závod žen vyhráli přesvědčivě Němky před Norkami a Rakušankami.

Mistrovství světa výrazně promluvilo do pořadí světového poháru. Pavel Jindra drží stále 3. místo, ale bude jej muset obhájit na závodě Evropského poháru v italském Malsu za 14 dní. Vítězství Svaneba a druhé místo Bauera je jasné. V ženách se Šárka Grabmüllerová propadla na konečné 4. místo. O vítězství bude v Malsu bojovat zatím druhá Mutscheller s Kullmann. Třetí skončí Rakušanka Wasle.

Český pohár v zimním triatlonu vyvrcholí svým posledním závodem ve Vimperku 2. března na tratích 5 km běhu 8 km na kole a 6 km běhu na lyžích.

Výsledky

Muži:
1. Arne Post (NOR) 1:37:30
2. Nicola Lebrun (FRA)  1:39:16
3. Andreas Swanebo   (SWE) 1:39:39
12. Pavel Jindra (CZE)  1:43:41

Ženy:
1. Sigrid Mutscheller (GER) 1:51:04
2. Anke Kullmann (GER) 1:52:25
3. Carina Wasle (AUT) 1:53:20
7. Šárka Grabmüllerová 1:57:54

Hodnocení:
Přečteno 776x

Komentáře

CO? Reagovat
Re: CO? Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?
26.8.21Boj na dvou frontách: pojede se o tituly ve sprintu i ve středním triatlonu
24.8.21Při finálovém závodě Mistrovství světa se čeští triatlonisté pohybovali kolem 30.místa