Šlajs byl na EP v Cremoně nejrychlejší v plavání, nakonec byl nejlepším Čechem Kočař

10.06.2013 -
Devět českých reprezentantů do 23 let startovalo v závodě Evropského poháru v italské Cremoně. Nejlepší z mužů byl na 21. místě Lukáš Kočař, mezi ženami doběhla Linda Vítová na 24. místě. Závod rozhodl o konečné nominaci na ME do 23 let, které se bude konat v nizozemském Holtenu.

Pod taktovkou vedoucího výpravy a reprezentačního koordinátora Zdeňka Kabrhela vyrazilo do Cremony devět reprezentantů ve složení Aneta Grabmüllerová, Barbora Hlaváčová, Linda Vítová a z mužů Lukáš Kočař, David Kuchařík, Petr Šlajs, Martin Debnar, Tomáš Kabrhel a Jiří Kalus.

Závod se konal za téměř ideálních podmínek na tratích sprintu. Zatáhlo se a bylo kolem 24 stupňů Celsia, plavalo se bez neoprenů. Ženy startovaly v 9 hodin a po plavání se v čele vytvořila dvanáctičlenná skupina s největšími favoritkami. S asi minutovým odstupem do depa přijela další skupina závodnic, kde byly všechny tři české zástupkyně. V běhu si nejlépe vedla Vítová, která obsadila solidní 24. místo. Grabmüllerová nenavázala na loňské 16. místo a doběhla třicátá. Hlaváčová obsadila 33. místo.

Podstatně nabitější a početnější startoąvní pole měl závod mužů. Při plavání se blýskl Petr Šlajs, když do cyklistického depa přiběhl jako první z osmdesáti triatletů. Na kole se z vedoucí skupiny odpoutala čtveřice závodníků, která si do depa přivezla půlminutový náskok. Ale to na stupně vítězů nestačilo, když je předběhli závodníci z další skupiny. V té kromě Šlajse byl Lukáš Kočař a Martin Debnar. Zbylí čeští závodníci pak jezdili v další skupině.

Vítězství si v závěru vybojoval Španěl Vicente před Němcem Zipfem. Velice solidního umístění ve velmi kvalitní konkurenci dosáhli Kočař s Debnarem, kteří obsadili 21., respektive 22. místo. Pro oba dva to byla po nepovedeném mistrovství republiky v Brně vzpruha před nadcházejícím ME K23 v Holtenu. Šlajs skončil 35., Kalus 41., Kuchařík 60. a Kabrhel 64.

Nominace pro závod jednotlivců na evropský šampionát „třiadvacítek“ v Holtenu tedy je: Petra Kuříková, Linda Vítová, Aneta Grabmüllerová, Tomáš Řenč, Lukáš Kočař, Martin Debnar a Petr Šlajs.

Výsledky: Evropský pohár Cremona, Itálie

Muži: 1. Oscar Vicente (Špa) 00:56:18, 2. Jonathan Zipf (Něm) 00:56:24, 3. Jelle Geens (Bel) 00:56:27, …, 21. Lukáš Kočař 00:58:03. 22. Martin Debnar 00:58:04, …, 35. Petr Šlajs 00:59:21, …, 41. Jiří Kalus 00:59:49, …, 60. David Kuchařík 01:01:08, …, 64. Tomáš Kabrhel 01:02:30. (všichni ČR)

Ženy: 1. Tamsyn Moana-vealeová (Aus) 01:02:52, 2. Rebecca Robischová (Něm) 01:03:03, 3. Lisa Sieburgerová (Ňem) 01:03:39, …, 24. Linda Vítová 01:06:38, …, 30. Aneta Grabmüllerová 01:07:19, 33. Barbora Hlaváčková 01:07:47. (všichni ČR)