Vodičková v milionovém Hy-Vee triatlonu skončila devátá, Ospalému se nevedlo

3.09.2012 -
Další ročník nejlépe dotovaného triatlonového závodu světa je minulostí. V americkém Des Moines bojovali triatleti o celkové prémie přesahující milion dolarů. Na startu byli i dva čeští závodníci. Olympionička Radka Vodičková skončila devátá, oproti loňskému roku si polepšila o pět míst a získala téměř čtvrt milionu korun.

Mezi muži obhajoval sedmé místo Filip Ospalý, ale závod se mu nevydařil a doběhl na 28. místě.

Závod na olympijských tratích 1500m plavání, 40km na kole a 10km běhu byl extrémně náročný především kvůli obrovskému vedru. Teploty přesahovaly 30 stupňů Celsia a bylo prakticky bezvětří.

Vodičkové se oproti jejím standardům nevydařilo plavání. Z vody šla jako dvacátá se ztrátou 80 vteřin. Na kole si udržela pozici, ale v běhu předvedla vynikající výkon. Díky pátému nejrychlejšímu času porazila hodně papírově lepších soupeřek a nakonec doběhla devátá. Oproti loňsku se tedy zlepšila o pět míst a získala finanční prémii 12 tisíc dolarů, což je v přepočtu téměř čtvrt milionu korun.

Zvítězila stříbrná medailistka z olympiády Lisa Nordenová ze Švédska před domácí Sarah Haskinsonovou a třetí Britkou Jodie Stimpsonovou.

Ospalý z vody vylézal na 13. místě s půlminutovou ztrátou na vedoucího Španěla Javiera Gomeze. V cyklistické části ale předvedl druhý nejpomalejší čas z celého třicetičlenného startovního pole a naděje na obhajobu loňského sedmého místa byly ty tam. Zmrtvýchvstání nepřišlo ani v závěrečném běhu a český triatlet zaostal za svými výkony z průběhu sezony. Ospalému se tak nesplnilo přání vylepšit loňské umístění, kdy skončil sedmý.

Z prvního místa a prémie téměř 3,5 milionu korunu se raduje druhý muž olympiády v Londýně Javier Gomez ze Španělska. Druhý doběhl čtyřnásobný účastník olympijských her Hunter Kemper, který startoval na divokou kartu. Třetí místo vybojoval Australan Greg Bennet. Olympijský vítěz Alistair Brownlee skončil čtrnáctý.

Výsledky: Hy-Vee 5150, triatlonový závod s dotací 1,000.000 dolarů, Des Moines:

Muži: 1. Javier Gomez (špa) 1:51:21, 2. Hunter Kemper (USA) 1:51:59, 3. Greg Bennet (Aus) 1:52:24, 4. Bevan Docherty (NZL) 1:52:46, 5. Matt Reed (USA) 1:53:24, ..., 28. Filip Ospalý (ČR) 2:06:30.

Ženy: 1. Lisa Nordenová (Švé) 2:01:59, 2. Sarah Haskinsová (USA) 2:02:50, 3. Jodie Stimpsonová (Brit) 2:03:37, 4. AngelaNaethová (Kan) 2:03:46, 5. Melissa Rollisonová (Aus) 2:04:02, ..., 9. Radka Vodičková (ČR) 2:05:53.