Horká sobotní ORKA

12.07.2011 -
V sobotu 9. července odstartoval na Velkém Dářku již patnáctý ročník ORKA triatlonu. Tento závod je zařazen do Krajského poháru a již tradičně se ho účastní mnoho závodníků nejen z Vysočiny.

Na start jubilejního ročníku se postavilo celkem 81 závodníků. Již podruhé pořadatele překvapily opravy na tratích a proto se letos soutěžilo na vzdálenostech 1,2 km plavání (z důvodu probíhajících jachtařských závodů - bojka malinko plavala) - 35 km dlouhá cyklistická část překvapila účastníky silným větrem (tradiční trasa je dlouhá 30,5 km, ale kvůli opravě části tratě musela být prodloužena) - 5,5 km čekalo na závěr na všechny startující (nejhorší poslední 1,5 kilometru vede chatovou oblastí na kde fandí diváci, ale také pálí slunko a trvá to hodně dlouho). Poslední změnou bylo postavení depa, které bylo posunuto asi o 100 metrů z důvodu setkání auto a moto veteránů, kteří měli být umístěni na pláži, tradičním místě depa ORKY, ale rozčarovaní pořadatelé jen koukali že 7 aut mělo zabrat celou pláž a pak hned odjeli (i takové věci se dějí).

Start v 11 hodin sledovalo větší množství diváků, kteří zároveň navštívili a prohlíželi i pár veteránů na pláži. A mohli vidět favority na špici závodu, ale také některé závodníky, kteří nešetřili peprnými slovy směrem k pořadatelům, kteří přípravu této části závodu ne zcela zvládli. Ale panovalo nádherné letní počasí takže i těch pár zamračených úsměvů sad zlepšilo během dalšího průběhu závodu. Během plavání se na čele závodů vytvořila velmi silná trojice Jan Klement (stále se zlepšující mladík z Vysočiny, závodící nyní za EKOL TEAM Brno), Petr Špůrek (zástupce kategorie Muži nad 40 let) a Martin Matůšek (slovenský bývalý juniorský špičkový závodník, který se po roční pauze, způsobené zraněním, vrací mezi triatlonovou elitu). Za nimi potom s 30 vteřinovou ztrátou vybíhal Zbyněk Pospíchal a chvilku po něm Pavel Kašpárek. Mezi ženami se hned od začátku na čele usadila Klára Kučerová, která překvapila nejednoho muže, když se vynořila z vody na 12. místě, za ní potom kontrolovaly od začátku druhé místo Veronika Floriánová a třetí Iva Pátková (atletka, běhající především na dráze).

Cyklistická prodloužená část závodu byla zahájena větrnou rovinou vedoucí tentokrát až do Žďáru nad Sázavou. Zbytek tratě ovšem již vedl stinnými lesy a závodníky občas schovala do stínu. Vedoucí trojice zvyšovala náskok před ostatním polem nejvíce v pohodě byl Jan Klement (domácí závodník, který na trati občas trénuje), horší myšlenky měl Martin Matůšek (v prvním kopci se ptal jestli ještě bude nějaký) a třetí Špůrek (ten zase mladé závodníky brzdil, aby ho moc nehnali). Za nimi se formovali a dělili další skupiny, ve kterých se pohybovali bratři Pospíchalové, Pavel Kašpárek, Marek Doležal, Martin Hanáček, Ondřej Hromádka, Pavel Hotař. Mezi ženami se nic nezměnilo a stále si vedoucí trojice Kučerová, Floriánová, Pátková držely svá místa.

Na běh vyrážela trojice na špici opět společně s malými rozestupy, nejrychleji vyrazil Klement. Dvě minuty za vedoucí skupinou dorazili bratři Pospíchalové, kteří skvělou spoluprací udrželi na kole vysoké tempo. Mezi ženami dojela první Kučerová s náskokem 2 minut na Floriánovou, třetí Pátková již měla větší ztrátu, ale jistila svoji pozici. Klement s Matůškem se brzy odpoutali od třetí Špůrka. Toho během výběhu do kopce dobíhali postupně také brněnští bratři Pospíchalové, kteří stále bojovali o třetí místo. V závěru běžecké části se odpoutal Jan Klement i od Martina Matůška a s drobným náskokem zvítězil, boj o třetí místo v celkovém pořadí nakonec nejlépe zvládl Zbyněk Pospíchal. Mezi ženami se od plavání pořadí nezměnilo a zvítězila Klára Kučerová, před Veronikou Floriánovou a Ivou Pátkovou.

Vyhlášení vítězů, již za velkého vedra, potom rozhodlo o rozdělení medailí a cen i v dalších kategoriích. Po závodě si také každý závodník mohl užít masáže od zkušených masérů. Doufejme, že pořadatelé za rok znovu zvolí návrat k tradičním tratím a závod bude zase malinko jednodušší pro běžného závodníka. :-)

Pořadí v kategoriích:

Muži do 39 let (první tři v celkovém pořadí)

1 Jan Klement EKOL TEAM Brno 1:34:00
2 Martin Matůšek Bratislava (SVK) 1:34:19
3 Zbyněk Pospíchal EKOL TEAM Brno 1:36:14

Muži 40 - 49 let

1 Petr Špůrek
1:37:10
2 František Tichý Havlíčkův Brod 1:45:11
3 Milan Procházka Kamenná, Třebíč 1:45:37

Muži nad 50 let

1 Pavel Kašpárek SK OMT Pardubice 1:39:33
2 Miroslav Rýzner Hrádek u Pardubice 1:48:05
3 Jan Rýzner Přelouč 1:48:30

Ženy

1 Klára Kučerová
1:56:05
2 Veronika Floriánová Brno 1:58:44
3 Iva Pátková Hamry nad Sázavou 2:13:58

Štafety

1 JATYON (Kafka, Valenta, Jiříček) Žďár nad Sázavou 1:46:02
2 ARSENAL (Benc, Procházka, Krčál)
1:52:31
3 PROPÁNAJÁNA TEAM (Jána, Jána, Jána) Žďár nad Sázavou 1:55:01

 

vítěz Jan Klement

druhý Martin Matůšek

třetí Zbyněk Pospíchal

druhá žena Veronika Floriánová

 

Hodnocení:
Přečteno 1180x

Komentáře

... jak brzdil ... Reagovat
Re: ... jak brzdil ... Reagovat
?Fotky? Reagovat
Re: ?Fotky? Reagovat
Re: Re: ?Fotky? Reagovat
Re: Re: Re: ?Fotky? Reagovat
...voda Reagovat
Re: ...voda Reagovat
Re: Re: ...voda Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.