Minulý víkend ve znamení triatlonu

30.04.2009 -
V následujícím článku se dozvíte, kdo vyhrál světový pohár v japonském Ishigaki, jak byli úspěšní Radka Vodičková s Lukášem Tomáškem na duatlonovém mistrovství Španělska a jak dopadly testy SCM, kde se mělo na základě plaveckých a běžeckých limitů rozhodovat o rozdělení finančních prémiích.
Druhý závod světového poháru 2009 v japonském Ishigaki byl ve znamení chladného počasí. Mezi muži o vývoji závodu rozhodla již plavecká část, kdy startovnímu poli (42 startujících) uplavala šestice borců v čele s ruskými reprezentanty (Denis a Ivan Vasiliev, Vladimír Turbaevskiy, 1500m zvládli za 16:41). Ihned za to vzali a vytvořili si 4 minutový náskok na skupinu pronásledovatelů. Ze začátku měl s jejich ostrým tempem problémy další výborný plavec a obhájce loňského prvenství Australan Courtney Atkinson. Nakonec se mu ovšem podařilo zahřát nohy do provozní teploty a v jednom ze stoupání si čelní skupinku docvakl. Mluvím o něm z toho důvodu, protože to byl právě on, kdo od začátku závěrečné 10ky udával s Denisem Vasilievem tempo. A nakonec zvládl i závěrečnou běžeckou desítku ze skupiny uprchlíků nejrychleji a mohl se radovat z již čtvrtého prvenství v japonském Ishigaki, druhého v řadě a hlavně z druhého vítězství ze dvou možných v letošním ročníku světového poháru. V prvním závodě SP v australském Mooloolaba zvítězil před Novozélanďanem Krisem Gemmellem a dalším Australanem Bradem Kahlfeldtem. I v tomto závodě rozhodl o svém prvenství již v cyklistické části. V Japonsku si to za ním rozdali o druhé místo bratři Ivan a Denis, kdy se ze stříbrné pozice radoval ve svém debutu v závodě SP mladší z nich Denis Vasiliev (ročník 1989). Celá šestice za sebou díky velkému náskoku nechala hvězdy jako Němce Ranka, Američana Shoemakera či Francouze Vincenta, kteří neměli jedinou šanci ani s desítkou pod 31 minut.
 
Vítězný Courtney Atkinson
Podrobné výsledky zde.
 
V ženách startovalo 21 triatletek a do druhého depa jich přijelo hned 14 z nich. Závod v ženském podání tedy splnil trend posledních několika let, kdy se o vítězství rozhoduje až v závěrečné disciplíně. Z vítězství se nakonec radovala domácí Juri Ide (10km za 34:40) před Kanaďankou Tremblay (34:47) a další domácí závodnicí Niwata (34.58).
 
Vítězná žena Juri Ide

Podrobné výsledky zde.

 

Proč píši o závodě, ve kterém nestartovali žádní Češi? Odpověď je vcelku jednoduchá. Již pozítří (2. a 3.5.) startuje mnohokrát skloňovaná série Mistrovství světa a já bych rád představil jména závodníků, se kterými se musí počítat a která budou těžkou konkurencí pro naše reprezentanty. Rozhodně se tedy máme na co těšit v úvodním závodě MS v korejském Tongyeongu, který budete moci sledovat online na stránkách ITU (ženy v sobotu 6:55 CET a muži v neděli v 7:00 CET).

 

Podium SP Ishigaki 2009

 

Dalším víkendovým závodem bylo mezinárodní mistrovství Španělska v duatlonu, tentokráte s českým zastoupením. Tento závod nebudu více rozepisovat. Důležité je, že se z celkového prvenství v kategorii žen mohla radovat Radka Vodičková hájící barvy C.N.REUS PLOMS před Francouzkou A Louison (třetí ve sprint duatlonu za Frintovou a Vodičkovou, který se konal před týdnem) a místní I. Pereiro Gonzalez. Rozhodlo se opět již v úvodní disciplíně (10ka 35:20) a break potvrdily (Vodičková a Louison) v cyklistické části.

 

První tři ženy mistrovství Španělska 2009

Kompletní výsledky zde.

 

V mužské kategorii jsme měli na startu Lukáše Tomáška hájící stejný klub jako Radka. Úvodní desítku zaběhl výborně za 32:59 (tedy o 6s rychleji než v aquatlonu v Pardubicích) a hlavně jen o 1:44 za španělským triatlonovým fenoménem Javierem Gomezem (návrat po zranění achilovky), na kole sice trochu zaostal, ale závěrečný běh znamenal posun vpřed na 44. příčku (z 90 startujících) a tedy první polovinu startovního pole a hlavně 7. místo v kategorii do 23 let. Spolu s týmovými kolegy se stal mistrem Španělska v soutěži týmů. Z celkového vítězství se radoval Victor Moralez před J. Gomezem a A. Perezem.

Kompletní výsledky zde.

 

Poslední slibovaná triatlonová akce se konala ve sportovním centru v Nymburku, kde se sešlo 64 mladých vyznavačů triatlonu, zejména pak členové SCM, aby zde v rámci jarních plavecko běžeckých testů plnili limity a mohli si tak připsat extra finanční prémie (kritéria pro přidělení byla avizována na svazových stránkách). Já uvedu jen výsledky nejlepších v obou disciplín. Plaveckou 400ku zvládli nejrychleji Roman Kaniščev (4:26) před Petrem Šlajsem (4:33) a Vojtou Dědkem (4:35). Mezi děvčaty plavala nejrychleji Hana Kolářová (4:50) před Kristýnou Kaniščevovou a Jitkou Šimákovou (obě 4:54).

 

3000m na atletickém tartanu zvládl nejrychleji Franta Kubínek (9:15) před V. Dědkem (9:16) a L. Hirtem (9:19). V ženách kralovala Jitka Šimáková (10:42) před Leou Johanidesovou (10:51) a Hankou Kolářovou (10:57).

 

Letos se stal hostem testů Přemek Švarc (vloni to byl Filip Ospalý) a povyprávěl nejen o svých plánech na letošní sezónu, své dosavadní přípravě ale i o své přítelkyni a o svém novém sestřihu:).

 

Výsledky zde.

Fotogalerie na svazových stránkách zde.

 

Již o tomto víkendu můžete z plna hrdla fandit jemu, Filipu Ospalému, Honzovi Čelůstkovi i Vendule Frintové.

Hodnocení:
Přečteno 669x

Komentáře

Javier Gomez Moya Reagovat
Re: Javier Gomez Moya Reagovat
Re: Javier Gomez Moya Reagovat
Re: Re: Javier Gomez Moya Reagovat
Re: Re: Re: Javier Gomez Moya Reagovat
Re: Re: Re: Re: Javier Gomez Moya Reagovat
Čas kola Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně