Kytlický triatlon pro každého.

20.08.2007 -
Koketujete-li s myšlenkou zúčastnit se poprvé některého triatlonu, nevrhejte se rovnou do série Českého poháru. To by mohl být zážitek zdrcující a demotivující. Vyberte si nějaký regionální závod s příjemnými vzdálenostmi, které dokážete překonat.
Příkladem takového závodu, který se dá krásně užít, by mohl být Kytlický minitriatlon, závod, který se uskutečnil letos již pojednadvacáte 11. srpna v krásném prostředí Lužických hor. V Kytlicích jsou přátelští a obětaví organizátoři. V Kytlicích se trpělivě čeká na posledního závodníka, jehož v cíli vítá potlesk. Vzdálenosti , které je třeba překonat, nejsou rozhodně nedosažitelné, stačí si jen pravidelně během roku udržovat kondici. V Kytlicích se plave 500 metrů na přírodním koupališti, ujedete 20 kilometrů po málo frekventované silnici v pěkné přírodě s minimálním převýšením.

Nakonec přichází běh. Běh je v triatlonu disciplínou pravdy. Tělo, již řádně znavené předchozími disciplínami, plaváním a cyklistikou, dostává další porci námahy. Při běhu se dá hodně ztratit a hodně získat, běh ukáže, jak závodník dokázal hospodařit se silami při plavání a cyklistice. Běh se dá ale i krásně užít.

V Kytlicích měří běžecká trať 7 km rozložených do dvou 3,5 kilometrových okruhů, při nichž závodíte nebo se kocháte. Pravda, 1,5 km dlouhé táhlé stoupání může být pro někoho po sesednutí z kola „nárazem do zdi“. Trasa ale vede po příjemné asfaltové silničce lesem a stoupání střídají seběhy, v nichž si odpočinete. Zážitkem se běh stane poté, co se trasa začne vracet zpět ke koupališti. Lesní cestu střídají polní a luční cestičky. Trasa je místy dostatečně široká pro tandemový běh, při němž se dá i slůvko se spoluběžcem prohodit, místy uzoučká tak, že pro předběhnutí pomalejšího běžce je třeba zařadit vyšší rychlostní stupeň. Po letním dešti prokazujete šikovnost přeskakováním louží a kořenů stromů, v závěru čeká lávka přes potok, po níž je třeba prokázat obratnost při překonávání spadlého smrku. Proběhnete kolem malebného koupališťátka, které dýchá atmosférou Vančurova Rozmarného léta. „Tento způsob léta zdá se mi poněkud podivný,“ řeknete si spolu s klasikem, když vám na čelo sem tam zabubnují kapky deště. To už jste téměř v cíli, do něhož vás přivede cesta stoupající mezi břízami vzhůru od koupaliště. Po celou dobu dýcháte lesní vzduch, takže pokud závod vezmete rozumně, může se stát příjemnou terapií.

Pokud organizátoři přijdou příští rok se slibovanými novinkami, jimiž by mohlo být použití čipů a start ve vlnách podle kategorií, posune se úroveň závodu o další stupínek výše.

Petr Kostovič

foto ze závodu
pořadatel

Hodnocení:
Přečteno 840x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně