Sportovní psychologie

Sebevědomí ve sportu

Sebevědomí je obrazem současné úrovně naší sebeúcty. Jsme sebevědomí, když se máme rádi, když jsme spokojení s tím, kým jsme, jací jsme, co dokážeme. Když jsme přesvědčení o tom, že jsme hodni uznání a lásky druhých. Stabilní vysoká úroveň sebevědomí je důležitá jak pro trénink, tak pro závod.

Ironman dream

Vzpomínám na svůj první triatlon. Pamatuji si na ten strach. Všichni vypadali tak vážně a profesionálně. A pak jsem tam byl já. Cítil jsem jak vyčnívám.

Trénink představivosti vyžaduje motivaci a odevzdání

Znáte pořekadlo „To se lehce řekne, ale hůř udělá.“? Nemusí ale platit vždycky. Četné studie prokázaly, že pokud sportovci umí využít schopnost představit si sami sebe při výkonu určitého sportu, mohou si tyto stereotypy doslova zarýt do paměti.

Sport jako droga

V neděli jsem si při své obvyklé dvacítce zvrtnul kotník, bolelo to jako pes, ale ty tři kiláky domů jsem nějak doskákal. V pondělí jsem si v práci odpočinul a chtěl jsem to rozklusat, ale po pěti kilometrech jsem to musel vzdát, ta noha mi málem upadla. V úterý jsem to zkusil znovu, k doktorovi se mi nechtělo, zakázal by mi trénovat. A taky že jo, zakázal, ve středu. A ještě ke všemu mi dal na nohu dlahu. Belhám se nervózně po bytě, chybí mi denní dávka.

Jsem nejlepší, jak si zvýšit sebevědomí.

V nasledujícím článku představíme způsob, jakým si můžete zvýšit sebevědomí. Prohlášení „Jsem nejlepší!“ často opakované Mohammedem Alim jistě k jeho vysokému sebevědomí přispívalo. Pomáhalo mu však i k překonávání nejrůznějších překážek, nepříjemností, bolesti spojené s tréninkem, nepřízně osudu, stalo se mu výzvou, motivací a závazkem.

Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.

V minulém článku (Vnitřní řeč I.) jste si mohli přečíst o tom, kde se berou myšlenky, které vás porazí. Možná jste se zamysleli a nyní je chcete změnit. Změnit na myšlenky, které vám pomohou zvítězit.

Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl

„V tomhle bazéně nikdy nezaplavu osobák!“ (po průměrném závodě). „Už to vidím, jak mi v depu spadne přilba, nikdy se mi to nedaří, klepou se mi ruce, když jsem takhle nervózní“ (triatlonista před závodem, ve kterém mu v depu dvakrát spadla přilba)… Jistě jste už něco takového mnohokrát slyšeli, možná se vám podobné myšlenky také někdy honí hlavou. Napadá vás, že „tohle“ není zrovna nejlepší a k dobrému výkonu to asi moc nepřispívá? Máte pravdu. Některé vaše myšlenky a pocity vás mohou porazit!

Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou

Trenér formálně vede sportovní skupinu, má na ni značný vliv. Ne každý trenér je však ideálním vůdcem. I když, co je to "ideální trenér?" Sportovci většinou vnímají trenéra jako "prostředek vedoucí k cíli" a jeho úspěšnost rovná se jejich neustálému zlepšování. Ale, přiznejme si, nebude to všechno. Trenér může ve skupině vykonávat i další funkce. Jejich výčet je docela zajímavý a nutí k zamyšlení.

Zvítězit nebo se zlepšit?

Vytyčit si cíl, to, čeho chceme dosáhnout, je ve sportu běžnou praxí. Příště chci vyhrát, chci porazit konkrétního soupeře, chci zlepšit svůj osobák, techniku... Pro plánování dosažení cíle existují psychologické principy a postupy převzaté pro oblast sportu z psychologie práce.

Trojdílný závod, filozofické zamyšlení.

TROJDÍLNÝ ZÁVOD, jak by řekli organizátoři antických her za panování Nerona,dnešní triatlon, je nádherná sportovní kombinace, oslavující dětské vzpomínky na naše první pohybové radosti. Téměř každé dítě chce dobře běhat a dlouho to vydržet, umět plavat a dnes i pochopitelně jezdit na kole. Běhání patřily ke sportovním vyžití i těch nejchudších, i když ještě v minulém století né všichni lidé uměli plavat. K běhání a plavání nepotřebujeme žádnou výbavu – běhat můžeme kde chceme a když máme blízko k řece nebo rybníku, vábí nás to do vody. Autor: Doc. PhDr. Michal Černoušek

Tréninkový deník pocitů

Běžný tréninkový deník obsahuje převážně čísla – kilometry, kilogramy, časy, intenzita, umístění… Měli by jste z něj být schopni vyčíst, jestli jste se zlepšili nebo ne, o kolik a proč. Někdy ale počty jaksi nevychází – jak to, že když jsem uplaval skoro dvakrát víc než minulý rok – a kvalitněji, jsem se letos nezlepšil? Proč jsem totálně propadl v závodě, na který jsem byl perfektně připraven? Proč jsem při závodě udělal zase tu stejnou chybu? Proč?
Počet položek: 11položek na stránku: 
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.12.24Jelle Geens drtivým tempem ukradnul světový titul Wildemu
14.12.24Taylor Knibb slaví hattrick na mistrovství světa IRONMAN 70.3
25.11.24Cozumel ovládli Aernouts a Reischmann
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!