Trenažérový teorém

1.02.2018 -
Američtí vědci prokázali, že triatleti jsou jedni z nejchytřejších sportovců vůbec. Takže to musí být pravda. Jakže to dělají? Jezdí na trenažéru!


Věta:

Sportovci jsou všeobecně chápáni jako osoby intelektuálně plaché. Tak určitě. Když je člověk vidí, kterak se z tréninku plazí po čtyřech a jejich kyslíkuprostý mozek jim jen taktak dovoluje zajistit ty nejjednodušší vegetativní funkce, rozhodně by si je nedovolil podezírat z inteligence. Nicméně opak je pravdou. Zatímco nesportující zbytek národa celou zimu luští sudoku a sleduje brakové romantické komedie, triatlet se v rámci objemové přípravy stává přímo nebezpečně inteligentním. Zatímco vědomé až cílevědomé opakování cyklických pohybů, ne nepřipomínající nesmyslné snažení křečka v kolečku, z nich dělá šampiony, doprovodný kulturní program z nich vyrábí intelektuály, před kterými se i nejzarytější představitelé pražské kavárny schovávají na záchod, aby si před nadcházející diskuzí zopakovali výrazivo ve slovníku cizích slov. 

Důkaz cyklokinem

Totiž - vydržet dřepět na šlapadle s pohledem přišpendleným ke zdi nedokáže několik hodin týdně ani člověk pohybující se na pokraji imbecility. Duševně zdravě vyvinutý jedinec si proto k trenažéru pořizuje roztodivná udělátka, díky kterým mu čas strávený při tréninku plnohodnotněji uběhne. V první fázi si vystačí se simulací různých světových tratí a sledováním přenosů Ironmanských soutěží až k roku 1979 (samozřejmě víte, že tehdy vyhrál Tom Warren…jo, bacha spoiler). V té další zjistí, že časovkářský posez s lokty v hovítkách a s rukama nataženýma před sebou je přímo zkonstruován na to, abyste v dlaních drželi knihu. Při trénincích s tepy na „rege“ a „obecnou vytrvalost“ si proto triatlet rozšiřuje duševní obzory četbou sofistikovaných novel ze žhavé současnosti, případně během jednoho tréninku stihne zhltnout poslední čísla Forbesu, Respektu, Týdne a Hospodářských novin (poslední jmenovaná plachta se dá číst až při vyjetí, ale nešť!).    

       

Aerovodní axiom

Problém nastává, pokud je třeba zvýšit výkon nad úroveň AEP. Pak se písmenka začnou kymácet a čtení je potřeba vyměnit za jiný typ kulturní zábavy. Samozřejmostí prvních sezon jsou seriály typu Červený trpaslík nebo TBBT. A dobře, Hra o trůny sice není to nejlepší duševní palivo, ale dupání intervalů při sledování Bitvy Bastardů jde velmi dobře, zvlášť když nakonec toho bastarda Ramseyho sežerou vlastní psi (sorry, spoiler). Pokud jste trenažéroví jezdci ve vyšším vývojovém stupni, a pohádky pro dospělé už umíte nazpaměť, napojte svou domácnost na Aerovod. Online filmotéka obsahující vybranou kinematografii Jarmusche, Kaurismäkiho a prásků české nezávislé filmové scény vás v sedle udrží i přes poněkud bolavější pozadí. Proč? Protože Pretty Woman každý viděl už stokrát, ale pokud si chcete kýženou vytrvalost doslova vysedět, potřebujete k tomu něco, u čeho neusnete. Intelektuálové-začátečníci přitom ocení, že tyto filmy můžete sledovat kdykoliv a z kterékoliv jejich části a efekt na vaši psychiku bude vždy stejně podivný. 

Verifikace počítáním kachliček

Zatímco cyklistická část tréninku nahrává erudovanosti v oblasti společenských věd, běh a plavání se báječně hodí k rozvoji matematických dovedností. Nespavci počítají ovečky, triatlonista se stává přeborníkem při integrálním určení počtu kachliček pod křivkou ruky ponořené do kapaliny (která je pochopitelně vytlačována silou odpovídající vztlaku všech jeho plaveckých zlozvyků sečtených dohromady). Pokud ho tato matematická kratochvíle přestane bavit, protože počet kachliček v bazénu je konečný a dělitelný dvěma, přesedlá na slovní úlohy. Oblíbený je například příklad: „Poběžím-li půlmaraton v tempu 4:17, jaký bude můj výsledný čas, když přičtu 4x15 vteřin na občerstvovačce a 22 vteřin strávených zvracením vstoje? A teď, jaký bude můj výsledný čas, když se hecnu, poběžím tempem 4:12 a zvracet budu vleže?“.  Tato matematická úloha se dá přepočtem temp i předpokládaných katastrof  obměňovat do zblbnutí a lze při ní strávit nejeden long run či long swim.   

 Conclusions:

Trenažérový teorém definuje triatleta jako individuum nudy se štítící, které s hravostí rozvíjí svoje kognitivní funkce coby vedlejší efekt tréninkového drilu. Tímto žádám komisi Ig Nobel prize o grant pro potvrzení výše zmíněné hypotézy. Získání primárních dat bude prováděno terénním sběrem, tedy pokud se mi podaří dojet nebo doběhnout odpovídající počet respondentů. Rovněž na tomto místě slibuji, že metodika pokusů na lidech spojená s výzkumem se bude striktně řídit Ženevskými konvencemi a tvrdost výslechů nebude nikdy přesahovat ANP subjektů na dobu delší než je standardních několik hodin.     


Žádost za Etriatlon podává Mgr. Barbora Topinková, PhD.

 

Hodnocení:
Přečteno 3206x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.12.24Jelle Geens drtivým tempem ukradnul světový titul Wildemu
14.12.24Taylor Knibb slaví hattrick na mistrovství světa IRONMAN 70.3
25.11.24Cozumel ovládli Aernouts a Reischmann
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!