Kvůli tréninku vstává obchodním ředitel v 5:00

14.12.2010 -
David Procházka při náročném manažerském povolání propadl, jako řada jiných, vášni s názvem IRONMAN. V rozhovoru představujeme jeho dosavadní kariéru a ambice na sezónu 2011, ve které by se pokusil o svůj sen.
jméno: David Procházka
věk: 35
klub: IRON STARS Beroun
oblíbený trénink: Dlouhé kolo v kopcíchCo pro tebe znamená sport a Ironman?
Sport je pro mne v posledních letech především ventil pracovního stresu, způsob jak dobýt baterky.  Sportovní „kariéru“ jsem začal jako baseballista v Sokole Krč a dotáhl to až do finále extraligy. Pak přišel úraz lokte a hledání sportu kde se ničí jiné svalové partie než ruce. Přes horská kola jsem se dostal k XTERRA. Po pár sezónách jsme se s bráchou vzájemně vyhecovali k Ironman a už u něj oba zůstali. Ironman pro mne stále ještě představuje obrovskou výzvu a možnost trávit čas s partou stejně „postižených“.

Jak dlouho se věnuješ triatlonu?
První xterru jsem jel asi před sedmi, osmi lety. Premiéru na ironman distancích jsem absolvoval na půjčeném zimáku v roce 2006 na Slovakman v Nitře v čase 9:47:53.

Jaké tvé zaměstnání, kolik času ti zbývá na trénink?
Jsem obchodním ředitelem společnosti specializující se na vývoj informačních systémů. Skloubit rodinu, práci a trénink není vždy jednoduché a je to možné především díky toleranci a podpoře Petry (manželky). Plavecké tréninky a některé běžecké absolvuji ráno před prací. Abych to stihl vstávám v pět ráno. Přes léto jsem si v pracovním kalendáři vyblokoval jeden den v týdnu odpoledne čas, abych odešel z práce jako „slušný“ člověk :-) a stihl cyklistický trénink. Zbylé tréninky absolvuji o víkendech a večer po té co uložíme Matese spát.

Okusil jsi letos řadu prestižních závodů? Jaké jsou tvé dojmy ze závodů, a které bys doporučil čtenářům?

Letos jsem absolvoval dva závody v zahraničí na ironmanských distancích. Ironman Zurich a Elbaman. Zurich mohu doporučit už jenom kvůli atmosféře na Heart braking hill. Je to zážitek jaký je k vidění v televizi při Tour de France. Vyjet si kopec ve špalíru stovek (možná více než tisíce) lidí, kteří vás fantastickým způsobem povzbuzují, je nezapomenutelný zážitek.
Elbaman jsem absolvoval letos již po druhé. V obou případech jsme to pojali na závěr sezony jako rodinnou dovolenou u moře. Trať kola je extrémně těžká, kopcovitá, samá zatáčka. Ale nádherná s úžasnými výhledy na moře. Jediným kazem na atmosféře závodu je vyhlášení, jehož převážná část se odehrává v Italštině v duchu dekorování vítězů italského šampionátu asi v „50“ věkových kategoriích :-). Na závěr jen tak mimochodem vyhlásí absolutní pořadí závodu a pozvou na podiu pouze vítěze AGE group. Ostatním dají pod podiem tašku s trikem velikosti XL :-).  Ale jinak závod určitě doporučuji. Kdo si netroufne na plnou porci kilometrů, může zvolit poloviční distance.

Jak vůbec hodnotíš svoji letošní sezónu? Jsi spokojen?

Sezóna měla letos dva vrcholy. Ironman Zurich a Elbaman. Zurich jsem absolvoval v osobáku 9:33:54. Na slot bylo potřeba být o pár minut rychlejší. Dosažený čas hodnotíme s Vaškem Černým, který mne již dva roky připravuje, pozitivně.
Elbaman, přestože umístění vypadá relativně dobře (15. místo celkově a 2. místo v AGE group nad 35 let) už s Vaškem pozitivně nehodnotíme. Na  Elbu jsem odjížděl dobře připraven, ale na kole jsem udělal chybu v pitném režimu. Závod se tak od 120 km na kole změnil v boj o „přežití“. Čas 10:54 tak byl téměř půl hodiny za plánovaným časem.

Jaké jsou tvé plány na sezónu 2011?

Na příští rok se mi podařilo přihlásit na Ironman Austria do Klagenfurtu. Takže vrcholem sezóny je tento závod. Cílem bude určitě posunout své osobní maximum. Vzhledem k tomu že v mé kategorii je pouze 6 slotů na Hawai bylo by jeho získání obrovským překvapením a něčím navíc. Zbytek sezóny zatím neplánuji. Uvidí se po Klagenfurtu. Možná, ale zase na závěr sezóny absolvuji rodinnou dovolenou :-) někde v teple. Nejspíše Challenge Barcelona.

Jak usilovně trénuješ v tomto zimním období?
Po maratonu ve Stromovce jsem měl zhruba týden volno. Pak jsme začali opět lehce trénovat. Zatím jde spíše o udržení stávající výkonnosti. Absolvuji všechny tři disciplíny, i když těžiště leží v plávání a běhu. O víkendech zařazujeme i běžecké závody v okolí Prahy. A teď když napadl sníh přišly na řadu i běžky. 

Preferuješ trenažér nebo spinning v zimních měsících?
Dříve jsem přes zimu preferoval spinning. Dokonce jsem kdysi v rámci přípravy na svou první MTB 24hodinovku absolvoval ve dvojici spinningový 24hodinový maraton. Když jsem před dvěma roky začal spolupracovat s Vaškem Černým, trénink se stal více systematický a preference se lehce upravili. O víkendech, pokud je to alespoň trochu možné, se snažím vyjet na kolo ven i když třeba jen na bike. Pokud je na horách sníh nahrazujeme kolo běžkami. V týdnu pak přichází na řadu trenažér.

Jak vznikl váš tým IRON STARS Beroun? Jak funguje?
Základem týmu jsou kluci z okolí Berouna, kteří se scházeli při trénincích v berounském bazénu. Tým byl založen letos v zimě. Hlavními iniciátory založení týmu byli Dušan Tomčo, Pepa Svoboda, Martin Jelínek a brácha (Michal Procházka), kteří tým až na jednu výjimku stále vedou. Tou výjimkou je Martin Jelínek, který byl z týmu pro zásadní a mne naprosto nepochopitelné porušení pravidel v průběhu Železňáku (a pravděpodobně i v některých dalších závodech) z týmu vyloučen. Tímto, ale nechci snížit Martinovu roli při založení týmu. Martinovi také vděčíme za vzhled dresů. O to víc mne mrzí, to čeho se Martin dopustil.

Jak se zrodil název týmu
:-)?
Název vznikl v týmovém referendu. Jak jinak by se mohl jmenovat tým složených z takových hvězd dlouhého triatlonu :-), když už název Rudá hvězda není v módě :-)Hodnocení:
Přečteno 2146x

Komentáře

IRON STARS Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek