Po pár měsíců tréninku zvládl Ironmana za 10:32

12.08.2009 -
Seriál rozhovorů s hobby závodníky pokračuje. Tentokrát jsme oslovili Michala Snášela. Triatlonu se věnuje pár měsíců a svého prvního Ironmana zajel za 10:32. Více se dozvíte z v rozhovoru.

Představíš se čtenářům?
35 let, právník, sport dělám od malička, od 8 let judo, tam jsem to dotáhl nejdál, 2x vícemistr republiky, v 19 letech jsem s tím musel skončit kvůli studiu v zahraničí a taky mi to lezlo krkem. Asi 4 roky jsem nic nedělal, pak jsem oprášil v garáži kolo a od té doby na něm sedím..
 
Kdy jsi začal koketovat s triatlonem?
Bylo to přesně 30.09.2008, kdy jsem v nemocnici čekal na operaci předního křížového vazu - plastika a říkal jsem si, že už těch úrazů z kola mám dost a že je potřeba udělat něco, kde to kolo využiju a nebude mě nikdo posílat k zemi, jelikož poslední dvě sezóny v silniční cyklistice jsem absoloval 4 x pád a následovaly 3 operace - zlomená žebra, utržené vazy pravého ramene, zlomenina člunkové kosti. Za celou judo- kariéru jsem si jednou zlomil nohu na tréninku a to ještě z vlastní blbosti a to o něco šlo a pak, když člověk dělá sport pouze pro radost, tak se začne takto ramovat..
 
Když jsi začal trénovat bylo tvojí motivací absolvovat Ironman nebo ti tento cíl připadal nedosažitelný?
Na irona jsem začal trénovat 01.02.2009, jelikož do té doby jsem měl všechno zakázané a kromě rehabilitace nešlo skoro nic. Nicméně o tom, že to udělám jsem neměl pochyby, jen jsem si nebyl jistý, jestli to vydrží to mé koleno..
 
Kdy jsi se začal systematicky připravovat?

01.02. mám první tréninkový záznam a pak už jsem jel podle plánu s tím, že jsem absolvoval klasickou jarní cyklopřípravu - kempy Malorka a Chorvatsko a závody jsem si naplánoval tak, abych skončil na začátku července a poté už jen formoval irona
 
Kolik jsi stíhal do týdne tréninkových hodin?
V průměru 15
 
Kdo je tvůj trenér a jak probíhá s ním komunikace?
Cyklistiku si už plánuji sám, na irona mě připravoval Jan Kovalovský. Dostával jsem týdenní plán tréninku který jsem absolvoval a poslal report zpět. Několikrát jsme spolu konzultovali trénink i telefonicky a také jednou osobně na plaveckém kempu v Chrudimi. Musím říct, že bez jeho pomoci a zkušeností, bych žádnou jistotu neměl..

Nedávno jsi zvládl svého prvního Ironmana. Kde se závod uskutečnil a jaké bylo zabezpečení závodu? Byly obtížné závodní tratě?
Závod se jel v Glückburgu v Německu. Dozvěděl jsem se o něm úplnou náhodou od kamaráda ještě předtím, než jsem se potkal s Kovim a zjistil jsem, že v říjnu byla všechna místa obsazena a já jsem na čekací listině kolem místa 600.. Poté mi v únoru volal řiditel závodu - p.Husen a řekl mi, že dopis, který jsem mu poslal s mojí žádostí o účast ho tak pobavil, že mě tam i s kamarádem nějak procpe.. a jak vidíš, tak procpal.. Zabezpečení závodu bylo na pochvalu, za celou svoji cyklokariéru jsem něco takového neviděl - starají se tam opravdu o každého jednotlivce. Co se týká samotných tratí, plavání v moři super, kolo - 6 x okruh docela technický - 2x vracečka, ale mně seděl. Ostatním, které jsem na kole míjel a viděl roztrhané to asi připadalo jinak,-)) No a trať běhu si moc nepamatuji - prý byla krásná..

Jak se pro tebe závod vyvíjel? Jak jsi nakonec dopadl?
Ráno se mi vůbec nechtělo do vody - 17st., ale po výběhu z vody jsem zjistil, že na tom nejsem vůbec špatně, tak jsem popadl kolo a jel to vylepšit. Jelikož jsem neměl žádné předchozí zkušenosti s takovým stylem závodění, tak jsem se na kole příliš šetřil a dle mého zpětného pohledu až zbytečně, jelikož ten běh byl tak jak tak strašný hned od začátku. Nicméně nakonec jsem to zvládl a čas 10.32 byl určitě příjemná odměna za tu celodenní dřinu

Jak jsi byl připraven na premiéru? Vyšlo vše dle představ?
Musím říct, že po 10- ti závodních sezonách na kole - silnice i bike mi to nepřipadalo nijak zvláštní - mám už svůj zažitý rytmus přípravy před závodem, který jsem prostě dodržel. Hodně mi v posledním týdnu pomohl Kovi, který mi dal své vlastní cenné rady a ty jsem měl schované pro nejhorší případy..

Jaké jsou tvé další cíle?
Na příští sezonu jsem se po výše zmíněných karambolech definitivně rozhodl opustit silniční závody a chci se zaměřit pouze na silniční časovky jednotlivců v rámci amatérské ligy cyklistů na Moravě i v Čechách no a rád bych se podíval na nějakého irona třeba v Rakousku nebo ve Švýcarsku a zkusil tam nějakou minutku ještě vylepšit..

Odvezl jsi si nějaký netradiční zážitek?
Hmm, těch je hodně, ale vlastně jeden fakt dobrý.. Ve středu jsem byl ráno plavat, vlezu do vody a říkám si, brr, to je zima, začnu plavat, udělám pár temp, otevřu oči a všude kolem mě medúzy.. Lehce jsem ztuhnul a říkám si, hmm, co když jsou jedovaté? Jenže to už jsem je měl všude na sobě a tak si říkám, nic, plavu dál, však se uvidí.. No a vzhledem k tomu že žiju, tak byly v pohodě


Michal Snášel

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
Jan Kovalovský - triatlonový trénink
Přečteno 3262x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek