Na Maui je dobojováno!

2.11.2015 -
Titul mistra světa si z havajského Maui odváží Američan Josiah Middaugh a mezi ženami titul obhájila Flora Duffy. Českýcm želízkem v ohni byla Helena Erbenová, která finišovala na sedmém místě. Na Maui se tradičně představila i početná česká skupina v AG.

Po letech trpělivého čekání se Američan Josiah Middaugh konečně dočkal světového titulu v Xterra. Několikrát finišoval v TopTen a dvakrát měl světový titul na dosah. V roce 2012 skončil druhý za Javiérem Gomezem, který zde závod ovládl. Minulý rok Middaugh v běžecké části stahoval Španěla Ruzafu – marně. Letos konečně dovršil svůj dlouholetý sen a to zvítězit na Maui. Dle jeho slov tvrdě pracoval na plavecké části, aby si hlavního papírového favorita Ruzafu mohl hlídat v klíčových pasážích závodu. Cestu ke světovému titulu ale neměl Josiah snadnou, dvakrát na kole spadl a musel Španěla dotahovat. Na běhu Josiah Middaugh byl k neporažení, v cíli se objevil na prvním místě. Druhé místo poměrně překvapivě obsadil Braden Currie, „až“ třetí finišoval favorit číslo jedna Ruben Ruzafa. Po letech se na Maui nepředstavil žádný Čech v elitní mužské kategorii. Oblíbenou výzvou je i havajský double, tedy Ironman a Xterra – té se zúčastnil i Američan Ben Hoffman, kterému letošní ironmanská Havaj nevyšla dle představ. Na Maui uzavřel mužské Top Ten.

V ženském závodě obhájila loňský titul Flora Duffy z Bermudských ostrovů. Duffy přešla z kolotoče ITU na závody typu Xterra, kde dominuje. Podobně evropským závodům letos dominovala i Češka Helena Erbenová, která každý svůj start proměnila v pódiové umístění a zde na Havaji patřila do úzkého okruhu favoritek na zisk světového titulu. Erbenová doplatila na slabší plavání a celý závod stahovala soupeřku za soupeřkou, nakonec finišovala na 7. místě. Druhé místo vybojovala Britka Lesley Paterson. Třetí byla Američanka Emma Garrard. Slovenska Alena Stevens finišovala na 15. místě. Alena s oblibou kombinuje dlouhý triatlon s Xterrou.

M60: Jaroslav Balatka  4. místo, Martin Pospíšil 7. místo

Guru české Xterra Michal Piloušek ovládl kategorii organizátorů, celkově finišoval na 155. místě.