Erbenová má senzační bronz ze světové Xterry na Havaji

24.10.2011 -
Skvělý den pro české barvy! Nejdřív se Jan Kubíček jako první našinec vešel do první desítky na světovém šampionátu Xterra v terénním triatlonu na havajském ostrově Maui. Na deváté příčce – zásluhou třetího nejlepšího běhu - porazil i legendárního cyklistu Armstronga, na dvanácté skončil úřadující olympijský vítěz v triatlonu Jan Frodeno.

Ještě výš dosáhla ve své premiéře Helena Erbenová, bývalá lyžařka. Na Flemingově pláži si doběhla pro senzační bronzovou medaili, to je samozřejmě také české maximum.

První titul mistra světa získal 30 letý Michael Weiss, bývalý rakouský biker a účastník olympiády 2004 v Aténách, nyní žijící v Coloradu. Druhý skončil 33 vteřin zpět Jihoafričan Dan Hugo, třetí nedávný šampion Enekó Llanos (-2:28) ze Španělska.

Až na Flemmingově pláží, kousek před cílem předstihla Lesley Paterson, také 30letá, skotská filmová producentka, žijící v San Diegu, dlouho vedoucí zkušenou Melanii McQuaid. Tu předběhla ještě Marion Lorblanchet, dvojnásobná francouzská vítězka ze Špindlu. McQuaid pak zkolabovala. A na třetí pozici se přiřítila přes Renatu Bucher česká novicka Helena Erbenová (2:51:51, šest minut za vítězkou).

Po plavání vedla trojice „olympijských specialistů“ Frodeno, Stannard, Raňa. Sedminásobný vítěz Tour Armstrong se při své premiéře držel pátý. Na 10. km na kole šel do čela, ale na 24. km ho předstihl Weiss, který jezdí skvěle také Ironmana. Ve druhém depu měl na Armstronga 20 vteřin, Lebrun ztrácel 5 minut a dvojnásobný vítez havajského Ironmana Tim DeBoom šest. Na 3. km běhu zabalil pro astmatické potíže obhájce titulu Stoltz. Výtečně běžel bývalý mistr světa na olympijských tratích Raňa, ale na Weisse (2:27:00) už neměl, a skončil pátý ještě za nejlepším Američanem Middaughem. V běhu se až na 23. příčku propadl Armstrong, ztratil deset minut na nejlepší.

Mezi ženami byla po plavání nejlepší Densham, australská olympionička 22. z Pekingu. Brzy se však přes ní převalila McQuaid, držitelka už tří titulů. Nebezpečně dotahovala ale Švýcarka Bucher, pravidelná účastnice české Xterry. Později šla vpřed také Paterson.

V roce 15. narozenin šampionátu se dějiště přestěhovalo z východní Wailea do Kapalui na severozápadě ostrova. Tratě vedly po bývalých ananasových plantážích, dešťovým pralesem i po golfovém hřišti, kde se hraje PGA Tour. Na startu bylo téměř sedm stovek borců, z toho 12 bývalých olympioniků ze čtyř sportovních odvětví. Na prémiích bylo 105 000 dolarů.

Více čtěte zítra

Hodnocení:
Přečteno 1163x

Komentáře

Gratulace! Reagovat
Re: Gratulace! Reagovat
Re: Gratulace! Reagovat
Re: Gratulace! Reagovat
Re: Gratulace! Reagovat
Dost dobry Reagovat
ani m oba výkony a výsledky možná nedokážeme dost dobře docenit Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek