-138°C na vlastní kůži

1.05.2012 -
Lukáš Slatinský, redaktor serveru etriatlon.cz, vyzkoušel na vlastní kůži moderní metodu regenerace tzv. kryokomoru v pražských Modřanech. Přinášíme Vám jeho dojmy.


Člověk je tvor vynalézavý a hlavně zvídavý, proto jsem i já neodolal pokušení okusit netradiční regenerační proceduru, kdy okusíte pořádný mráz , avšak v absolutně suchém prostředí.

Žádný kožich, pěkně do plavek či slušivých trenek, čelenku na hlavu a ručičky do luxusních rukaviček. Bílá je in v cyklistice a sluší i poláriu, a abych nezapomněl na nohy slušivé a pravé dřeváky, tak přesně to je výbavička, se kterou hodlám postoupit celotělovou terapii chladem při minus 120 °C

Vyslechnout instrukce a hurá na to... Nejprve se nakrátko zchladíme před vchodem při mínus 60 °C a pak šup do mrazáku respektive krásné kryokomory. Na řadu se mnou přišli i dva zkušení pánové.

„Óóóóó dnes nám tu pěkně zatápí, teda chladí,“ prohodí jeden z nich a pomaličku polehoučku se suneme v poláriu dokolečka dokola, jako ty tučňáci na pólu. Zvuk dřeváků při mínus 130°C krásně vyniká a já se pokouším nasávat své první pocity.

Ty jo ono to i studí, myslel jsem, že to nebude tak chladné, ale dá se to v pohodě vydržet. Je to zvláštní a jiný chlad, než který znáte z české zimy.

„Heleee není ti fakt zima,“ říká mi postarší plán s lehkou tukovou pneumatikou kolem svého pasu. Místo odpovědi jej čeká upřímný úsměv.

Lehký krok sun krok dokolečka dokola je typický pohyb v kryokomoře a člověk se aspoň trochu zahřeje :-) Nezbývá než smeknout, co musí absolvovat ty chudáci tučňáci na jižním pólu.

Na úvod 2,5 minutky úplně postačily a z úsměvem vycházím z polária a nastává to pravé uvolnění…  Je třeba si to řádně užít, ale než se rozkoukám, šefík mě ihned sune do fitka, abych se zahřál a poté pěkně protáhnul unavené svaly.

Relax je to příjemný a následující hodinu či dvě cítíte ve svalech příjemné pnutí a uvolnění zároveň. Základem, jako u každé procedury je však pravidelnost, poté dosáhnete kýženého efektu totální regenerace.

Pokud toužíte absolvovat to co já, vřele doporučuji navštívit kryocentrum v pražských Modřanech. Vše potřebné naleznete na stránkách www.kryocentrum.cz

A na závěr trocha teorie :-)

Hlavní přínosy kryoterapie pro sportovce:
 
zlepšuje tělesnou i duševní výkonnost
zkracuje a urychluje regeneraci po zátěži
ulevuje od bolesti kloubům, kostem i svalům
urychluje rehabilitaci po zranění
zlepšuje svalovou a kloubní činnost
zvyšuje svalovou výkonnost
posiluje obranyschopnost a odolnost organismu

 
-138°C, cha dneska pěkně mrazí usmívá se v pozadí nestárnoucí Šebrle - klučina z plakátu


Stále častěji zařazují dnes celotělovou terapii chladem při minus cca 120 °C do přípravy i aktivní sportovci. V  Kryocentru v Praze Modřanech můžete potkat řadu atletů např. Petra Svobodu, Denisu Rosolovou, Zuzanu Hejnovou, Jiřinu Ptáčníkovou, veslaře a kanoisty v čele s Mirkou Knapkovou


krátká aklimatizace a jde se na věc...


...po 2,5 minutách je to za mnou


dávám palec nahoru, dvakrát :-)


Hodnocení:
Přečteno 1049x

Komentáře

Ideální příprava... Reagovat
Re: Ideální příprava... Reagovat
Nadpis Reagovat
Polarko Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.7.21Kuříková v Tokiu na 30.místě, Frintová cíl neviděla. Olympijské zlato patří Bermuďance Duffyové
26.7.21Druhý šampionát, druhý titul. Volár s Hruškovou jsou opět mistry republiky
16.7.21Bude v Mostě i dlouhý triatlon?
7.7.21Letos se mi zatím nedařilo, tohle je super výsledek, říká Filip Michálek
4.7.21Jan Volár získal mistrovský hattrick, ženský titul patří Hruškové
1.7.21Byl to nejtěžší závod, který jsem zatím absolvoval, říká Michal Holub
28.6.21Lukáš Kočař vybojoval 7.místo na ME na středních tratích, další tři Češi v elitní dvacítce
21.6.21Řenč s Křivánkovou obhájili na mistrovském Moraviamanovi pozice favoritů
18.6.21Mimořádně nabitý triatlonový víkend: SP Xterra Prachatice, Moraviaman a ME Kitzbuhel
11.6.21ČTA povede i nadále Antonín Bauer