-138°C na vlastní kůži

1.05.2012 -
Lukáš Slatinský, redaktor serveru etriatlon.cz, vyzkoušel na vlastní kůži moderní metodu regenerace tzv. kryokomoru v pražských Modřanech. Přinášíme Vám jeho dojmy.


Člověk je tvor vynalézavý a hlavně zvídavý, proto jsem i já neodolal pokušení okusit netradiční regenerační proceduru, kdy okusíte pořádný mráz , avšak v absolutně suchém prostředí.

Žádný kožich, pěkně do plavek či slušivých trenek, čelenku na hlavu a ručičky do luxusních rukaviček. Bílá je in v cyklistice a sluší i poláriu, a abych nezapomněl na nohy slušivé a pravé dřeváky, tak přesně to je výbavička, se kterou hodlám postoupit celotělovou terapii chladem při minus 120 °C

Vyslechnout instrukce a hurá na to... Nejprve se nakrátko zchladíme před vchodem při mínus 60 °C a pak šup do mrazáku respektive krásné kryokomory. Na řadu se mnou přišli i dva zkušení pánové.

„Óóóóó dnes nám tu pěkně zatápí, teda chladí,“ prohodí jeden z nich a pomaličku polehoučku se suneme v poláriu dokolečka dokola, jako ty tučňáci na pólu. Zvuk dřeváků při mínus 130°C krásně vyniká a já se pokouším nasávat své první pocity.

Ty jo ono to i studí, myslel jsem, že to nebude tak chladné, ale dá se to v pohodě vydržet. Je to zvláštní a jiný chlad, než který znáte z české zimy.

„Heleee není ti fakt zima,“ říká mi postarší plán s lehkou tukovou pneumatikou kolem svého pasu. Místo odpovědi jej čeká upřímný úsměv.

Lehký krok sun krok dokolečka dokola je typický pohyb v kryokomoře a člověk se aspoň trochu zahřeje :-) Nezbývá než smeknout, co musí absolvovat ty chudáci tučňáci na jižním pólu.

Na úvod 2,5 minutky úplně postačily a z úsměvem vycházím z polária a nastává to pravé uvolnění…  Je třeba si to řádně užít, ale než se rozkoukám, šefík mě ihned sune do fitka, abych se zahřál a poté pěkně protáhnul unavené svaly.

Relax je to příjemný a následující hodinu či dvě cítíte ve svalech příjemné pnutí a uvolnění zároveň. Základem, jako u každé procedury je však pravidelnost, poté dosáhnete kýženého efektu totální regenerace.

Pokud toužíte absolvovat to co já, vřele doporučuji navštívit kryocentrum v pražských Modřanech. Vše potřebné naleznete na stránkách www.kryocentrum.cz

A na závěr trocha teorie :-)

Hlavní přínosy kryoterapie pro sportovce:
 
zlepšuje tělesnou i duševní výkonnost
zkracuje a urychluje regeneraci po zátěži
ulevuje od bolesti kloubům, kostem i svalům
urychluje rehabilitaci po zranění
zlepšuje svalovou a kloubní činnost
zvyšuje svalovou výkonnost
posiluje obranyschopnost a odolnost organismu

 
-138°C, cha dneska pěkně mrazí usmívá se v pozadí nestárnoucí Šebrle - klučina z plakátu


Stále častěji zařazují dnes celotělovou terapii chladem při minus cca 120 °C do přípravy i aktivní sportovci. V  Kryocentru v Praze Modřanech můžete potkat řadu atletů např. Petra Svobodu, Denisu Rosolovou, Zuzanu Hejnovou, Jiřinu Ptáčníkovou, veslaře a kanoisty v čele s Mirkou Knapkovou


krátká aklimatizace a jde se na věc...


...po 2,5 minutách je to za mnou


dávám palec nahoru, dvakrát :-)


Hodnocení:
Přečteno 1198x

Komentáře

Ideální příprava... Reagovat
Re: Ideální příprava... Reagovat
Nadpis Reagovat
Polarko Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.