Petr Pasev se zamýšlí nad materiálovým vybavením

6.07.2010 -
Petr Pasev proslul svými zimními cyklistickými tréninky. Nyní jej redakce požádala o jeho názor na cyklistické vybavení viděno očima obyčejného závodníka. V rozhoru přišla řada na aerodynamiku, wattmetr a mnoho dalšího.

Petře pro některé čtenáře si velmi kontroverzní člověk, díky svým netradičním tréninkovým metodám. Chtěl bys něco říci na úvod?

Zdravím všechny příznivce triatlonu.  Patologickým ,,antipatizantům“ doporučuji nepokračovat v dalším čtení.

Již dva roky používáš wattmetr. Jaký je podle tebe jeho přínos?
Jak pro koho. Pro výrobce výdělek, pro vlastníka pocit být In. Pro mě byl wattmetr bonusovou součástí Zippů 303, které jsem kupoval jeté. Do té doby jsem nijak oblast měření výkonu neřešil. Hodnocení po čase? Dá se bez toho žít, resp. jezdit. Ale, přeci jenom. Pro  líného uživatele jako jsem já, ignorujícího funkce grafů, jejich porovnávání a jiných nudných blbostí, možností přístroje, mi wattmetr pomohl zejména v odhalení rezerv při různých změnách režimů jízdy - kopec, z kopec, protivítr, povítr atd. Obecně, pokud byl důvod,tak mi wattmetr nadával FLÁKÁŠ SE.

Je nutné mít časovkářský rám? Dá se jezdil i na silničním rámu?
Záleží na výkonnosti jezdce. Na rychlosti v průměrech 30-33km/hod  po rovině při bezvětří stačí slušné trekingové kolo.  Pokud se ale jezdí po rovinkách 38 a více, tak podle mého, musí být časovkářský rám na využití výkonu přínosem. Ale i tak, pro slušného cyklistu silniční rám s hrazdou stačí.

Dle mého názoru nejvíce pomohou při sólo jízdě, lehká a vysoká karbonová kola. Jsi stejného názoru?
Optimální posed/poleh jedince je prioritou. Pak fungují i ta kola.

Používáš i disk, to musí být vážně mazec? Nesfouklo tě to někdy ze silnice?
Vítr škodí pouze na předním kole. Zadek je v pohodě.  Při použití zadního disku se říká, že se jeho výhody projeví až pokud má jezdec sílu ho roztočit. Pokud si namluvím, že sílu mám, tak znatelný efekt cítím v tom, že s diskem se posouvá rychlostní bariéra, kdy pokud na to máte, tak pořád plynule zrychlujete. Já třeba občas v tréninku dělám v hrazdě rozjezdy na pade po rovině. A s tím diskem to jde opravdu líp.   

Na závodech užíváš i časovkářskou helmu? Myslíš, že ti pomáhá k rychlejšímu času nebo stačí i ten pocit?
Pocitově zejména při protivětru má hlava menší, jako by žádný odpor oproti pocitu při jízdě s klasickou helmou. Ale proto, že to je i změřeno, tak časovkářská helma jasně funguje. Ještě malá poznámka. Podle mého má tento typ plembáku uživatelský smysl (počítáme-li s bezvětřím) až pokud se jezdí skutečně rychle. Laurent Jalabert na Hawai jel třeba průměr okolo 38km/hod a to s ,,obyčejnou“ přilbou.

Je podle tebe nutné holit si nohy?
Je to nutné. Chlapi jsou ješitný. Vždyť jde o prestiž a proč slečnám a bafunářům neukázat vyšvihaná lýtka.

Co najdeme u tebe v lahvích na kole?
Většinou slanou vodu s rozpuštěnou tabletou céčka. Při závodech nepohrdnu podaným ionťákem.  

Používáš při závodě gely, solné tablety a ostatní podpůrné prostředky?
Gely jakž takž někdy, tablety vůbec. Šlehu, pokud je, tak při přechodu na běh, aby mě to ještě tu chvíli než budu v cíl bavilo. Přes znalost teorie doplňování energie zejména při závodě, mám opakovaně  problémy kvůli právě nedoplňování PHM. Takže na kole, často sympaticky rozjetém, mi často v závěru zbytečně dojde. Voda se solí a podkožní špeky coby dostatečné palivo v tréninku, mi  při závodním nasazení né vždy vystačí.

Jaké používáš tretry?
Používám úplně obyčejné šlupky, vylepšené ortopedickými vložkami. Zásadně si je neutahuji, tedy lezu do nich jako do bačkor. Lidem co trpí bolestmi klenby nohou při a po cyklistice, doporučit tretry méně utahovat, nebo i vyměnit. Méně tarzální kůstky tlaky obuvy traumatizovat.


Měl by jsi nějakou veselou historku z letošního soustředění ve Španělsku?

Za pár posledních let mám v jarním Španělsku najeto něco okolo deseti tisíc kiláků. Každý rok si vyhledávám nějakou novou trasu. Tento rok jsem si ve vší skromnosti zajel z Lloreta do Francie na otočku.
Mezi dálničním a pobřežním přechodem jsem si našel na mapě ještě jeden, Pyrenejský ,,nekomerční“ přechod. Již v samotných Pyrenejích vedla k průsmyku cesta s fantastickou  kulisou kaňónovitě zařízlého potoka, okolních kopců porostlích nízkými borovičkami, občas nějaká ta kráva, skvělá silnice s provozem nula, modrá obloha a v dáli na obzoru dým. Že by tam někdo pálil větve, jako se to dělá u nás? Nepálil. Opravdu na hřebenu hor hořelo. A španělští hasiči na místě rozvážně hasili. Rozvážně, asi jsou také více placeni podle délky pobytu u zásahu. Mě se podařilo projet dýmem požárem vzniklým s tím, že kouřovou clonu jsem si řádně vychutnal. V nejednom náboženství se to prý doporučuje. Později jsem se dozvěděl, že to byl letošní první lesní požár v zemi. Co se délky výletu týče, tak to byla má letošní, také první, dvěstěpadesátka.  Na vodu, nějakou tu Snickersku a jednu plechovku Coly.   


 

Hodnocení:
Přečteno 2698x

Komentáře

Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Re: Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Re: Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Re: Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Re: Re: Re: Disk na zadním kole ...? Reagovat
Jak to je s diskem.... Reagovat
Re: Jak to je s diskem.... Reagovat
Re: Jak to je s diskem.... Reagovat
lépe to vypadá Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.