Challenge Prague v režii Britky Lucy Charles a Belgičana Pietera Heemerycka

29.07.2017 -
Dlouho očekávaný triatlonový závod na středních distancích v kulisách historické Prahy přilákal na start sedm stovek závodníků. Nejrychlejší z Čechů byli Pavel Petrásek a Simona Křivánková. Více v naší reportáži

Předehru k hlavnímu závodu obstaral závod Challenge TryAthlon na desetinových distancích legendárního ironmana, tedy 380 metrů plavání, 18 kilometrů na kole a 4.2 kilometru běhu. Po osmé hodině ranní se do šestnáctistupňové Vltavy vnořilo přes stovku závodníků a závodnic. Ze známých osobností si tuto akci opět nenechal ujít kardiochirurg Jan Pirk, triatlonovou premiéru si střihl olympijský desetibojař Roman Šeberle. Bohužel se to na cyklistické části neobešlo bez zmatků při obrátkách, k nepříjemným kolizím mnoho nechybělo. Obě kategorie mužů i žen opanovali triatlonisti z Německa, Matthias Grosser a Claudia Mai. Česká reprezentantka Tereza Skuhrová zopakovala své loňské stříbro.

V pravé poledne se za hymny celosvětové série Challenge pustili do své porce plaveckých, cyklistických a běžeckých kilometrů dvě desítky profesionálů, včetně čtyř Čechů – Přemka Švarce, Pavla Karlose Petráska, Petra Vabrouška a Tomáše Řenče. „Mým cílem je zvítězit mezi Čechy a celkově být do první šestky,“ netajil se svými ambicemi Přemek Švarc, reprezentant v olympijském triatlonu a vítěz Czechmana. Hned od startu se do čela dostali Belgičan Pieter Heemeryck a Jesper Swennson, kteří se hravě vyrovnávali s lehkým protiproudem tekoucí Vltavy a doslova letěli po hladině. Téměř dva kilometry zvládli za necelých 21 minut. Z prvního depa vyrážel na svém speciálu první Belgičan vstříc devadesáti kilometrům cyklistiky, letos nově zpestřené o kopec do Dolních Břežan. S odstupem za ním se pohyboval německý favorit Andreas Dreitz, za ním pak několikačlenná skupinka dalších adeptů na medailové posty. V polovině trati s rychlostí nad 40 km/h měl belgický svěřenec českého kouče Luboše Bílka náskok na Dreitze přes minutu. Přemek Švarc bojoval osamoceně kolem desáté pozice. „Zkusil jsem to hop nebo trop a prvních 40 kilometrů jsem jel maximum. Bohužel to na mě bylo příliš rychlé tempo a ze skupiny jsem odpadl. Zbytek kola jsem jel bez cukrů a energie,“ řekl pro ČT. Pavel Petrásek se držel v silném duu se slovenskou „mašinou“ Karolem Džalajem. Známý zlínský železňák Petr Vabroušek jel v povoleném odstupu od nejrychlejší ženy, Britky Lucy Charles, která jela vlastní závod ve stylu „one woman show.“ Česká reprezentantka Simona Křivánková po plavání ztrácela na čelo závodu kolem šesti minut. V pedálech svého kola ale srdnatě bojovala, a to měla ještě přijít její nejsilnější disciplína - běžecký půlmaraton.


Ve druhém depu zůstával rozestup mezi prvními dvěma borci stále stejný, tedy něco málo před jednu minutu. „Přijel jsem do Prahy s celou rodinou a svým koučem. Mým cílem bylo zvítězit,“ říkal před startem Andreas. Jeho belgický soupeř ovšem nezaváhal ani v poslední části závodu, předvedl nejrychlejší běh dne 1:17:57 a v úctyhodném celkovém čase hluboko pod 4 hodiny se v cíli mohl radovat z triumfu. Co na jeho vítězství řekl kouč Luboš Bílek? „Na tento závod jsme se hodně dlouho připravovali a jsem moc rád, že tady zvítězil. Andreas Dreitz je skvělý závodník a kdyby byl závod delší, mohly se ještě dít věci. Závod v Praze je skvělou příležitostí v krásných kulisách,“ řekl. Pro bronzovou medaili si doběhl další Němec Patrick Dirksmeier.

O prvenství mezi Čechy svedli dramatický souboj v druhé polovině běhu Přemek Švarc a Pavel Petrásek. Druhý jmenovaný má na tento závod z loňska skvělé vzpomínky, i dnes zmobilizoval své síly a Přemka porazil. „Bylo to těžké, nečekal jsem, že vyhraju. Když jsem Přemka předbíhal, bylo vidět, že prožívá krizi. Na kole jsem se hodně vydal a pak mě chytaly křeče. Je to možná můj poslední velký závod, o to víc si toho cením,“ řekl v cíli. Naopak Přemek Švarc se v cíli netajil svým zklamáním z nenaplněných ambicí, ale velmi sportovně uznal kvality vítěze a pochválil organizační tým za skvělý závod.


Mezi ženami dominovala Lucy Charles (vítězka letošního IM Lanzarote a MS Challenge Šamorín), druhé „legendě“ Yvonne Van Vlerken, která se specializuje na ironmanské distance, nadělila téměř devět minut. „Jela jsem od začátku naplno a vše vycházelo, jak mělo. Byla tu parádní atmosféra, vyšlo skvělé počasí a užila jsem si to,“ řekla vítězka v cíli. Simona Křivánková předvedla nejrychlejší běh v ženách a bronzovou Polku Ewu Bugdol sbíhala do poslední chvíle. Od medaile ji v cíli dělila pouhá půlminuta. „Jsem ráda za tento výsledek a skvělá prověrka formy před blížícím se závodem v Regensburgu,“ říkala spokojeně česká šampionka po závodě.


foto: Gabi Hejtíková

V hobby kategorii se blýskl skvělým výkonem Petr Soukup, který se chystá na letošní IM Hawaii. Štafety opanovala trojice Triexpertu před štafetou, kde startoval i ambasador a předloňský vítěz Filip Ospalý.

„Rozpočet závodu je kolem šesti milionů. Snažíme se každým rokem posouvat kvalitu závodu výš a myslím, že se to daří. Chceme zůstat otevření českým závodníkům. Jsme rádi za navázání spolupráce se seriálem Challenge family. Máme smlouvu na další čtyři roky,“ řekla předsedkyně ČTA, Lenka Kovářová 

Hodnocení:
Přečteno 1242x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.