Počernický triatlon

1.07.2009 -
Letní tréninkový cyklus 2008-2009 v TRI SKI Horní Počernice byl v neděli 28.6.2009 zakončen Počernickým triatlonem, který byl vyvrcholením našich letošních předprázdninových aktivit. Sezóna ještě samozřejmě pokračuje, i když u žáků již pouze jediným pohárovým závodem. Mimochodem byly doby, kdy srpen byl ještě nabitý závody pro žactvo. Podařilo se nám přilákat přes 150 závodníků od benjamínků až po veterány.
Ozdobou závodu byla účast slovenských sportovců v kategoriích žáků i dospělých. Mistrovské tituly v kategorii staršího žactva si po zásluze odnesli Michael Kukrle z TRI KLUB Loštice a Edita Lauberová z táborského E-ON Triatlon týmu. Celkovou vítězkou v kategorii starších žaček se ale stala závodnice ze Slovenska Ivana Kuriačiková z ŠK Atóm Levice. Není bez zajímavosti, že v kategorii benjamínků se na startovní čáru postavilo 11 děvčat proti 4 chlapcům. Že by počátek feminizace sportu? V ostatních žákovských kategoriích ale byly počty závodníků docela vyrovnané, takže to zřejmě nebude žádný trend. Hodnotné ceny pro mládežnické kategorie věnovala firma Universe Agency s.r.o, dovozce kol AUTHOR. Kompletní výsledky jsou umístěny na www.sportis.cz.

Plavání v Počernickém rybníce probíhalo bez problémů až na náročnější vstup a výstup z vody, kdy velké kameny v hrázi a štěrková cesta na hráz nebyly příliš pohodlné a schůdné. Jakákoliv úprava vstupu a výstupu z rybníka ale v dané chvíli není možná z důvodu chráněné oblasti. Při takto vysokých počtech závodníků, kteří se postupně vrhali do vod rybníka, promyslíme pro příště i jiné varianty startu a výlezu. Teplota vody byla 19,5 °C, což při současných povětrnostních podmínkách nebylo vůbec špatné. Běh do depa z části po kobercích a zčásti po štěrkové cestě, byl sice trochu delší a náročnější na bosá chodila, ale bylo vidět, že závodníkům nedělal velké problémy. Statečně se s tím vyrovnali i benjamínci. Koberce, jejichž původ je v Národním muzeu, byly přednostně umístěny do depa na parkovišti, které bylo posypané, pro nohy ne příliš příjemným štěrkem. Zbránit divákům, ale i závodníkům aby na koberce soustavně šlapali v botách a zanášeli je štěrkem, bylo marnou snahou.

Cyklistická část na spojnici mezi Dolními Počernicemi a Horními Počernicemi je již většinou závodníků důkladně projetá, protože se zde pořádá 9 let Počernický duatlon. Mnoho mladších závodníků jej v minulosti aspoň jednou absolvovalo.  Silnice za tu dobu také notně zestárla a zalepené díry z ní udělaly značně hrbolatou stezku. Pár úseků s hladkým asfaltem sice dalo odpočinout sedacím částem a rukám, ale je jich stále méně a závodníci prokázali v této části velkou tělesnou odolnost. Pozitivní informací z hlediska kvality silnice je, že na přilehlých pozemcích se buduje golfový areál při jehož stavbě dojde i na rekonstrukci silnice. Zda ale bude potom možné omezit návštěvníky golfu uzavřením této komunikace je otázkou.
Běh v parku po promáčených cestách se zprvu zdál být bez problémů, ale již při prvním závodě starších žáků mohli někteří závodníci na vlastní tělo poznat, jak se běhá po namydlené podlaze. Dřevěné mostky se po kratičké přeháňce proměnily na dokonalou klouzačku, kde bylo nutné notně zpomalit a dávat pozor. Díky předchozím dešťům jsme byli nuceni i na poslední chvíli změnit trať v prostoru cíle. Původní trasa pod hrází by pro mnohé zřejmě přinesla utopení běžecké obuvi v bahně. Náhradní vedení tratě ale také nebylo bez potíží zejména s diváky a ukončivšími triatlonisty, kteří nebyli vždy ukáznění a komplikovali průběh závodníků do dalších kol. Ale k žádné srážce, ani výraznému omezení rychlosti běžců nedošlo, i když to některé přítomné stálo hlasivky.

Lze s potěšením konstatovat, že počasí k nám na rozdíl od jiných krajů republiky bylo navýsost přívětivé. Krátká přeháňka, slabý, přiměřeně teplý větřík, žádný sluneční úpal ani studený severák. Letos jsme měli na počasí jak v květnu při duatlonu, tak i nyní při triatlonu vyloženě štěstí. Je pravdou, že v červnu bývávalo tepleji, ale v současné povětrnostní situaci bychom asi lepší počasí stejně nárokovat nemohli.

O zkrácení chvil mezi závody a po ukončení závodů se postarali hudební skupiny Anxiety, Last Station a ColdFeet. To byla také jedna naše premiéra, kterou jsme chtěli závodníky a diváky pobavit. Doufáme, že se nám podařila.
Premiérou byl HP pohár v triatlonu 2009. Tato soutěž organizovaná TRI SKI Horní Počernice se skládala z Indoor triatlonu v Holmes Place na Černém Mostě, Počernického duatlonu a Počernického triatlonu. Triatlon i duatlon všichni samozřejmě znají, takže stačí přiblížit jen Indoor triatlon. Tento závod se konal v březnu a sestával z plavání 500 m v bazénu, absolvování 15 km na cyklotrenažéru s konstantní zátěží a běhu 5 km na běhátku. Intervaly mezi jednotlivými disciplínami byly maximálně 120 minut. Aby byla soutěž přitažlivá pro všechny i neaktivní triatlonisty, byla rozdělena na kategorie hobby a profi. Bodování jednotlivých závodů spočívalo nejenom v přiřazení počtu bodů za umístění, ale bylo vztaženo i na časové rozdíly mezi zúčastněnými závodníky. Nestačilo tedy pouze vyhrát, ale bylo potřeba dosáhnout i co nejlepší čas. Pro nás velkým i příjemným překvapením bylo, že obě hlavní ceny v kategorii profi putovaly na Slovensko do Banské Bystrice. Sympatičtí sportovci Andrea Lipárová a Ján Pavlík z Šk Trian UNB Banská Bystrica neváhali třikrát absolvovat cestu do Prahy na závody HP poháru, který bohužel domácí závodníky moc neoslovil. Celkové výsledky HP poháru 2009 jsou na webových stránkách oddílu www.triskihp.tym.cz.

Na 2. ročníku Počernického triatlonu se na tratích v různých kategoriích vystřídalo přes 150 závodníků. Nabitý program, kdy po ukončení jednoho závodu téměř okamžitě následoval další, přinesl i vypjaté chvilky jak mezi závodníky, tak i pořadateli. Nedodržení časového plánu závodu v odpolední části bylo sice nepříjemné, ale ne fatální. V rozhovorech se závodníky i diváky jsme uslyšeli jak pochvalu a uznání, tak kritiku i zatracení. Celkové hodnocení závodu je vždy především na závodnících, divácích na jejich pocitech a dojmech. Vzhledem k tomu, že se na našem druhém ročníku sešel více jak dvojnásobný počet závodníků než na prvním, je jasné, že se z průběhu náležitě poučíme a pokud bude příští Počernický triatlon, bude o poznání lepší. Věříme, že nám svou náklonnost i přes současnou situaci zachovají i sponzoři PPL, Eberspächer, Logotrans, Author, Enduraining, Pekařství Moravec a další.

Děkujeme všem přítomným za účast a doufáme, že se vám Počernice jak Dolní, tak i Horní svými zrekonstruovanými stavbami a okolní přírodou líbily a byli bychom rádi, kdybyste v případě, že se k závodu chcete vyjádřit napsali, co se Vám na počernických závodech nelíbilo (i když si myslíme, že to víme a odstraníme to) i co se vám naopak líbilo a mělo by být zachováno.

Na samotný závěr - nevíme, jestli to začínající tradice, ale po duatlonu jsme na závodišti našli cyklistickou přilbu a mikinu. Přilba se záhy dostala zpět ke svému majiteli do Ostravy. Po triatlonu nám tentokrát zbyly černé, nově vypadající elasťáky a pěkná šedá mikina. O věci se můžete přihlásit na webových stránkách oddílu TRI SKI Horní Počernice a budou vám poslány.

Celková výsledková listina závodu je na webu www.sportis.cz  a věřím, že kvalitní fotografie si pak v nejbližší době budete moci prohlédnout na www.ehm.cz.