SP v zimním triatlon předělali na duatlon v blátě

23.01.2007 -
Německý Freudenstadt byl místem, kde se v letošním roce podruhé utkali zimní triatlonisté o body do světového poháru.Všechny zimní sporty, ke kterým se také zimní triatlon hlásí, se potýkají se stejným a naprosto zásadním problémem – chybí jim v této podivné zimě sníh.
Proto i pořadatelé ve Freudenstadtu byli nuceni šáhnout ke krajnímu řešení a z triatlonu udělat duatlon. To se stalo pro některé výzvou, jiné to odradilo.

Doufejme, že doma se počasí alespoň trochu umoudří a 4. února se v Novém Městě skutečně bude závodit o tituly mistrů ČR v zimním triatlonu.

Závod ve Freudenstadtu má svá specifika – skvělou organizaci, úžasnou diváckou kulisu, spoustu závodníků, ale také poměrně technicky nenáročné a velmi rychlé tratě, jak v běhu tak kola. Vždyť na ME před dvěma roky tu špička jezdila s průměrem přes 30 km/h !!!

Tratě se prakticky nezměnily, pouze díky popadaným stromům, a tak situaci všem, jak závodníkům, tak pořadatelům,  zkomplikovala noční vichřice a vytrvalý déšť. Ten některé úseky tratě změnil v močál, který by mohl Freudenstadtu závidět nejeden šumavský hvozd.

Protože závod ve Freudenstadtu byl jedním z nominačních závodů na ME v Liechtenštejsnku a MS v Itálii, na startu stálo hned 6 Čechů – v mužích Pavel Brýdl, Pavel Jindra, Tomáš Doležel, Jirka Žák a Ota Kobr a v ženách Šárka Grabmüllerová.

Od prvních metrů udával tempo v závodě mužů Pavel Brýdl, společně v domácím Rodererem a Italem Degassperim. S minimálním odstupem běželi Jirka Žák a Pavel Jindra, na začátku druhé desítky Tomáš Doležal a Ota Kobr, pro kterého to byl první ostrý start po téměř dvouleté zdravotní pauze. Podobně to vypadalo i prvním depu – na čele Brýdl, před Degasperim a Rodererem, Jindra na sedmém a Žák na devátém místě. Šárka Grabmüllerová od startu nestačila na tvrdém povrchu lehkonohé rakouské dvojici Wasle - Penker, doplněnému o domácí Sigrid Mutscheller a pohybovala se na 6. místě společně s Norkou Johansen.

Na kole záhy o svou vedoucí pozici přišel Pavel Brýdl, naopak vpřed se tlačil Jindra a zejména Tomáš Doležal. Svůj standart si na konci první desítky držel Jirka Žák, Kobr ve snaze na kole dojet ztrátu z běhu měl pád a byl nucen ze závodu odstoupit. V závěru cyklistiky se na čele sjela sedmička závodníků, ve které nechyběl ani Pavel Jindra. Bohužel kontakt neudržel a do depa přijel s minimálním odstupem na čelo. Až na osmé místo se nejrychlejším časem na kole dostal Tomáš Doležal, desátý byl Pavel Brýdl, jedenáctý Jirka Žák.

Ženskému startovnímu poli začala od cyklistické části vládnout staronová královna Mutscheller, druhé místo bezpečně držela Penker a na třetí se nejrychlejším časem na kole propracovala Johansen, čtvrtá byla Wasle. Šárka Grabmüllerová sice zajela na kole podstatně lépe než před týdnem ve Valbergu, ale na rychlé trati to na nejlepší nestačilo a druhého běhu vybíhala až na osmém místě.

Mezi muži se na druhém běhu rozhodovalo a v cíli se nejvíce radoval Degasperi, před nenápadným Norem Holmem a podobně jako před týdnem, byl třetí v cíli Ital Antoniolli. Ten o lepší umístění přišel zaváháním ve druhém depu. Sedmé místo bezpečně udržel Pavel Jindra, Brýdl si vyměnil umístění s Doležalem, jedenáctý zůstal Žák. V druhém běhu si o jedno místo polepšila i Šárka Grabmüllerová a skončila sedmá.

Světový pohár pokračuje již tento víkend v norském Sjusjoen, kam už v pátek odlétá Pavel Jindra a Šárka Grabmüllerová. V Sjusjen je téměř metr sněhu, takže vše nasvědčuje tomu, že se skutečně bude závodit i na lyžích.