Boj s dopingem ještě rozhodně není u konce.
„Když někdo, jako je Ian Thorpe prohlásí, že tenhle sport není 100% čistý, tak je potřeba zpozornět,“ pokračoval Pound. „Myslím si, že většina plavců ví, o čem je řeč. A přesně proto jsme sestavili sportovní výbor, který nám má pomoci při odhalování dopingu. Nechceme, aby se z plavců stali ´špióni´. Chceme jen pomoci v tom, kde a na co si máme dát pozor.“
Po dopingových skandálech v 70. a 80. letech FINA udělala několik rázných kroků k očištění plaveckého sportu. Někteří plavci ovšem stále věří tomu, že jsou mezi nimi tací, kteří se na start důležitých plaveckých závodů, dostávají právě díky dopingu.
Ian Thorpe, který se MS v Montrealu nezúčastní, vyvolal již minulý rok svým prohlášením nemalý rozruch. Těsně před OH v Aténách se totiž nechal slyšet, že si je jistý tím, že bude soupeřit s plavci, kteří používají látky sloužící ke zvýšení výkonnosti. Kvůli tomuto výroku musel Thorpe čelit několika útokům FINA, která ho mimochodem nařkla z toho, že díky těmto jeho obviněním byla poškozena pověst plaveckého sportu. Australan, který je 11-ti násobným mistrem světa, i přesto odmítl své prohlášení odvolat.
Pound, který Thorpa podpořil, řekl: „Dokud plavci věří, že k takovým věcem dochází, tak je přeci obrovská pravděpodobnost, že tomu tak vážně je.“ Předseda antidopingové agentury také oznámil, že jsou prováděny tzv. mimosoutěžní antidopingové testy, díky kterým by se měla pověst plavání vylepšit. Ty budou probíhat tak dlouho, dokud nebudou výsledky všech testů negativní.