Trénink v bílé stopě + video

6.12.2010 -
Velmi účinným tréninkovým prostředkem je právě běh na lyžích, ať už běh klasickým způsobem, nebo bruslení, které je pro triatlonisty vhodnější, neboť bruslařská technika nohou zatěžuje podobné svalové skupiny, které jsou zatěžovány při jízdě na kole a práce paží je naopak výborným prostředkem posilování horních končetin a trupu pro plavání. Lyžování nám umožňuje v zimním období absolvovat dlouhé
Velmi účinným tréninkovým prostředkem je právě běh na lyžích, ať už běh klasickým způsobem, nebo bruslení, které je pro triatlonisty vhodnější, neboť bruslařská technika nohou zatěžuje podobné svalové skupiny, které jsou zatěžovány při jízdě na kole a práce paží je naopak výborným prostředkem posilování horních končetin a trupu pro plavání. Lyžování nám umožňuje v zimním období absolvovat dlouhé vytrvalostní tréninky, které nejsou jednotvárné a často prověří naši odolnost. Můžeme zvolit jízdu na okruhu, nebo si můžeme naplánovat pěkný výlet. Při takovémto typu tréninku si nesmíme zapomenout vzít do kapsy traťovku a také něco k pití, nejlépe teplého - neboť v chladném počasí je ztráta energie mnohem větší.

Pro zpestření tréninku a pro vylepšení techniky můžeme zařadit jízdu bez holí, kdy se snažíme co nejlépe přenášet těžiště nad stojnou nohu, z té se odrážíme a usilujeme o co nejdelší skluz na lyži. Frekvence nohou je samozřejmě závislá na terénu, kdy do kopce frekvenci zvyšujeme a naopak na rovině nebo z mírného kopce skluz co nejvíce prodlužujeme, takzvaně se na lyži "vozíme". Uvidíte, že jízda bez holí dá vašim stehnům pořádně zabrat.

Jiným zpestřením je naopak jízda soupaž, kdy necháme nohy odpočinout a zatížíme paže, kdy provádíme odpichy současně oběma pažemi. Nejprve to zkoušíme na rovině a později i do mírného kopce, který nás donutí jet vyšší frekvencí a pro změnu prověří sílu našich paží.

V tréninku tedy můžeme zařadit úseky o délce od několika stovek metrů až po dva kilometry, na kterých opakovaně (3 - 5x) jezdíme bez holí nebo soupaž, případně tyto dva způsoby střídáme s tím, že vložíme i úsek celým způsobem.

Během jízdy zkoušíme měnit souhru paže - nohy. Základem je oboustranné bruslení dvoudobé, tj. bruslení na obě strany s odpichem pažemi na každý druhý odraz nohy. Vytočení lyže a odraz z hrany jsou impulsy pro přenášení hmotnosti těla na druhou lyži a uvedení lyže do skluzu s časově sladěným odpichem pažemi. Na rovinách a do mírných stoupání můžeme využít oboustranné bruslení jednodobé, kdy na každý odraz nohy připadá odpich pažemi. Ve velmi prudkém stoupání a při únavě používáme oboustranné bruslení střídavé, kdy odraz nohy je doprovázen odpichem nesouhlasnou paží. Zatáčky pak zcela přirozeně projíždíme jednostranným bruslením, kdy na každá odraz (stále stejné) nohy připadá odpich pažemi.
 K lyžování samozřejmě patří i sjíždění, kdy využíváme odšlapování, přešlapování nebo oblouky.

Nezbývá, než vám popřát, ať vám to v bílé stopě frčí!


 

 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Trénink na lyžích? ... a proč ne!
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
Škola bruslení na lyžích - vkendové kempy
Přečteno 7884x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá