Zlato v Riu vybojovala Američanka Jorgensen

21.08.2016 -
Triatlonovou bitvu svedly ženy v předposlední den Olympijských her. Z vítěství se radovala Američanka Gwen Jorgensen. Stříbro má Nicola Spirig, bronz Britka Vicky Holland. České želízko v ohni Vendula Frintová finišovala na 27. místě.

Své olympijské představení v Riu má za sebou i ženský triatlonový závod. V úvodní plavecké části diktovala tempo Španělka Carolina Routier, která se na břeh pláže Copacabana dostala jako první. Za ní se vynořily všechny favoritky – Jorgensen, Spirig nebo silné Britky Holland a Stanford. První balík ale nestihla Helen Jenkins, která se netajila vysokými ambicemi a ani Češka Vendula Frintová. Na čele cyklistické části tvrdě pracovala Švýcarka Nicola Spirig, kterou jen zřídka kdy někdo vystřídal. Přední skupina v každém z osmy okruhů získávala cenné vteřiny na skupinu pronásledovatelek. Mezitím se Frintová dotáhla do druhého balíku, který ale utržil hrozivou ztrátu čtyř minut. Na závěrečný běh vyrazilo duo Spirig – Jorgensen ve stylu bratrů Brownlee. Nikdo ze soupeřek nebyl ochoten jejich úvodní tempo akceptovat. Na čele úřadovala Američanka, za ní se jako stín držela Švýcarka. Zhruba v polovině bežecké části si ženy role vystřídaly. Za nimi se vytvořila dvojice dotahujících Britek Holland – Stanford. Jorgensen a Spirig začaly taktizovat a měnit tempo, nikdo nechtěl běžet na „špici“. Nakonec v posledním okruhu za to vzala vytáhlá Američanka a Spirig věděla, že tento nástup už nezachytí. V cíli se jako první objevila suverénka poslední sezóny Gwen Jorgensen, která nezadržela své emoce. Na druhém místě doběhla obhájkyně londýnské zlaté medaile Nicola Spirig. O bronz se popraly tréninkové partnerky Britky Holland a Stanford. Vítězně z této dvoje vzešla Vicky Holland. Vendula Frintová se v její nejsilnější disciplíně umístěním propadla a finišovala na 27. místě.

Pro českou stálici olympijského triatlonu to bylo již třetí vystoupení na Hrách. Debutovala v roce 2008 v Pekingu, kde obsadila 23. místo. O čtyři roky později v Londýně finišovala na 15. místě a letos v Riu si připsala 27.místo.


Hodnocení:
Přečteno 865x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková