Švarc v krásné Telči urval před Čelůstkou titul mistra republiky, ženskou šampionkou je Frintová

20.07.2014 -
V historickém centru Telče se bojovalo o tituly národních šampionů v olympijském triatlonu. V místech, která jsou na seznamu UNESCO, se mistry republiky stali Vendula Frintová a Přemysl Švarc. Zatímco Frintová zvítězila suverénním způsobem, mezi muži to bylo podstatně vyrovnanější a Švarc porazil svého reprezentačního kolegu Jana Čelůstku o 11 vteřin a vystřídal ho na pomyslném trůnu.

V Telči se bojovalo na olympijských tratích 1500 metrů plavání, 40 kilometrů na kole a 10 kilometrů běhu. Závod s názvem Triatlon Telč 2014 přilákal mnoho velkých jmen českého triatlonu v čele s trojicí olympioniků z Londýna Vendula Frintová, Jan Čelůstka a Přemysl Švarc.

Favorizovaným mužem byl Čelůstka, ale na nejvyšší místo na stupních vítězů se postavil Přemysl Švarc. Ten si na své konto připsal premiérový titul mistra ČR na olympijských tratích a také velmi cenný skalp svého reprezentačního kolegy. Švarc přiznal, že k triumfu mu možná pomohl i fakt, že v České republice je po návratu ze soustředění už týden.

„Ono se to možná rozhodovalo už na startu, jelikož já jsem tu už týden, co jsem přijel z výšek, zatímco Honza se až nyní vrátil z Tater. Měl jsem tedy týden na aklimatizaci a ono to vedro tady dělá divy," řekl šťastný Švarc.

Čerstvý mistr republiky následně popsal celý průběh závodu. „Plavání pro mě bylo jednoduché, držel jsem se ve vedoucím balíku. Na kole jsem do toho hodně šlapal, ale i přes to jsem do běhu šel v dobré pohodě. Navíc teď v tréninku zabíhám kolem jednatřiceti minut, takže jsem si věřil, že by to mělo jít,“ přiblížil Švarc. Běh ale nebyl snadnou záležitostí. „Ve třetím kole mě začaly chytat křeče, musel jsem zpomalit a Honza mě skoro doběhl. Jenže takhle rozběhnutý závod se prostě v posledním kole nevzdává, navíc s těmi fanoušky," pochválil publikum v Telči Švarc.

Příčiny Švarcova úspěchu lze ale hledat i jinde. Velmi dobře se vyrovnal s vysokými teplotami okolo 35 °Celsia, které v Telči panovaly. „Měl jsem výhodu v tom, že jsem již letos absolvoval italské Grand Prix, kde bylo 45 stupňů,“ vysvětlil Švarc, který bohužel nemá prostor na nějaké oslavy. „Příští týden je Světový pohár v Číně a já už jsem promeškal čtyři kvalifikační závody na olympiádu. Teď tedy vše podřizuji právě Číně a dokonce jsem se až v pátek rozhodl, že pojedu sem do Telče. Když jsem viděl, jak dobře se v tréninku cítím, přemluvil jsem trenéra, abych zde startoval. Ovšem pokud by teď nevyšel závod v Číně, možná bych si to trochu vyčítal,“ uzavřel Švarc.

Druhý v pořadí a poražený favorit Jan Čelůstka přidal ještě jeden fakt, který nakonec hrál ve prospěch Švarce. „V prvním kole běhu jsem si zaběhl a nejspíš mě to stálo titul. Nějací turisté tam sundali zábrany a já si před závodem neprobíhal trať, takže jsem běžel jinam. A když jsem se vrátil, předběhli mě dva běžci, na které jsem měl předtím náskok, zatímco na vedoucí dvojici jsem moc neztrácel. Nevím ale, kolik přesně to bylo ta ztráta,“ řekl Čelůstka, kterému vysoké teploty nevadily a nyní se stejně jako Švarc chystá do Číny sbírat body pro olympijskou kvalifikaci.

Spokojený s výsledkem byl také třetí v pořadí Lukáš Kočař, který doběhl jednu minutu a šest sekund za vítězem. „Na kole se sjela skupinka sedmi jezdců, což jsem trochu očekával. Byli jsme domluveni i s bratrem, že bychom to zkusili utrhnout. Ale od druhého kola už to nešlo. A běh byl pak pro mě spíš o dokončení, hodně o vůli. Bylo to náročné a za bronz jsem rád,“ popsal třetí Lukáš Kočař v cíli své pocity.

Mezi ženami to bylo mnohem jednoznačnější. Roli favoritky beze zbytku naplnila Vendula Frintová, která si zajistila titul s náskokem více jak tří minut před druhou Jitkou Šimákovou. „Ve vodě to skvěle potáhla Jitka a z vody jsme vylézaly čtyři ve skupince, následně jsme zůstaly tři. Skvěle tam fungovala spolupráce, což bylo výborné. No a v běhu už jsem si běžela to svoje,“ usmívala se po doběhu šťastná vítězka Frintová. Stříbro brala Jitka Šimáková, třetí doběhla Zuzana Vojteková.

Výsledky: Mistrovství ČR v olympijském triatlonu, 5. díl ČP v olympijském triatlonu, Telč

Muži: 1. Přemysl Švarc 1:50:37,5, 2. Jan Čelůstka 1:50:58,7, 3. Lukáš Kočař 1:51:43,2, 4. Tomáš Řenč 1:52:02,7, 5. František Linduška 1:54:42,5,

Ženy: 1. Vendula Frintová 2:04:48,7, 2. Jitka Šimáková 2:08:04,4, 3. Zuzana Vojteková 2:12:13,6.

Hodnocení:

Galerie

Přečteno 805x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně