Olympijská nominace

21.06.2004 -
Olympijská nominace.TriatlonPrůběh závodu v Italském Bardolino i vývoj celé letošní sezóny z hlediska výkonnosti našich reprezentantek vybízejí k otázce, zda ČSTT zvolil správná nominační kritéria pro OH 2004. Při schvalování nominačních kritérií si pravděpodobně nikdo nechtěl připustit možnost, že české ženy vyjedou pouze 2 startovní místa. Nekoncepční prací ČSTT (komise reprezentace, koordinátor) se tato situace stala realitou. Dlouholetá opora reprezentace Renata Berková v letošní sezóně zatím nepředvedla (Cingálek R., Slaba R.)
Průběh závodu v Italském Bardolino i vývoj celé letošní sezóny z hlediska výkonnosti našich reprezentantek vybízejí k otázce, zda ČSTT zvolil správná nominační kritéria pro OH 2004. Při schvalování nominačních kritérií si pravděpodobně nikdo nechtěl připustit možnost, že české ženy vyjedou pouze 2 startovní místa. Nekoncepční prací ČSTT (komise reprezentace, koordinátor) se tato situace stala realitou. Dlouholetá opora reprezentace Renata Berková v letošní sezóně zatím nepředvedla přesvědčivý výsledek a asi jen málo lidí očekávalo tak rychlý výkonnostní růst Venduly Frintové. Mladá svěřenkyně Jirky Seidla je při určitém vývoji závodu přinejmenším rovnocennou soupeřkou nejlepších světových triatlonistek. Pokud reprezentační koordinátor očekává vývoj závodu v režii výborných plavkyní, tak by měla být spíše nominována Tereza Macel nebo Lucie Zelenková.
 Měl by na OH startovat jedinec, který má nejlepší průměrnou výkonnost za poslední  čtyři roky (kterou odráží ITU žebříček) a nebo triatlonista s nejlepší aktuální formou splňující kritéria ITU pro nominaci na OH a který má šanci podat v konkrétním závodě lepší výkon? To je otázka především pro koordinátora seniorské reprezentace a vedení svazu.

Dle našeho názoru cesta do světové špičky nevede přes účast na finančně nákladných závodech SP v turisticky zajímavých destinacích na americkém kontinentu. Důležitější je správně naplánovaný roční tréninkový cyklus, včetně systematického tréninku, vhodně vybraných míst pro zimní přípravu a uvážený výběr startů  v zahraničních závodech. Alarmující je, že tato koncepční práce se začala postupně v českém triatlonu vytrácet a to v posledních dvou sezónách. Důsledkem jsou jen čtyři olympijské místa pro naše triatlonisty. Celkově situaci zachraňuje jen systematická práce několika tréninkových skupin a výsledky výjimečně talentovaných jedinců. Někteří dříve úspěšní trenéři se věnují funkcionářské práci, musí neustále odrážet výpady znepřátelených frakcí v ČSTT a nebo sami tyto nesmyslné šarvátky vyvolávají.

Triatlon je malý sport ve kterém je obtížné najít dostatek jedinců ochotných často zdarma pro jeho rozvoj pracovat. Proto je sebevražedná taktika vylučovat z ČSTT úspěšné a pracovité členy, či například nepodepsat smlouvu o pořádání finančně garantovaného ITU závodu v Praze. Poraženými nejsou pořadatelé závodu, který se stejně uskuteční, ale čeští triatlonisté, kteří nezískají body do ITU žebříčku a další ztráta na poli mezinárodní triatlonové politiky. Dalším negativním důsledkem je odliv potenciálních sponzorských peněz do cyklistiky a dalších sportů.  Není asi náhodou, že tým pořádající Pražský  triatlon přivede do Prahy závodit 30.7. hvězdu světové cyklistiky Lance Armstronga.

Hodnocení:
Přečteno 68x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá