2 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu

16.05.2022 -
Odstartováno! Český pohár v olympijském a sprint triatlonu 2022 otevřel SUPERSPRINT Triatlon Zlín, při kterém se o víkendu 14. a 15. května závodilo také o mistrovské tituly a kvalifikační místa pro mistrovství Evropy. Svými výkony dominoval Radim Grebík, který se radoval z vítězství při všech čtyřech startech. Díky tomu získal nejen individuální titul, ale s domácím týmem Titan Trilife Zlín triumfoval také ve štafetě. Mezi ženami zaskočila všechny favoritky dorostenka Kateřina Hadravová.V rámci individuálního závodu se triatlonisté postavili na start hned třikrát. Nejprve v sobotu absolvovali individuální rozjížďku, na základě jejích výsledků pak byli rozděleni do semifinále. V neděli závod vyvrcholil finálovými jízdami. Pokaždé přitom absolvovali 300 m plavání ve venkovním 25m bazénu Lázní Zlín, 6 km cyklistiky na 1,5km okruhu, jehož součástí byl strmý výjezd po dlažebních kostkách i technický sjezd, a nakonec 1,6 km běhu na atletickém tartanovém oválu.


Mezi muži si velmi dominantně počínal Radim Grebík, který ovládl individuální rozjížďku a nejlepší čas si připsal také v rámci semifinále. V nedělním finále s ním dokázali nejprve držet krok David Martin s Tomáš Křížem. „Tomáš ztratil kontakt na kole v technickém sjezdu, kde víc přibrzdil a už nás potom nechytil. S Davidem jsme pak většinu cyklistiky jeli spolu, ale on si v posledním kole zvolnil, aby si odpočinul před během. Já jsem rubal dál a do depa jsem si přivezl náskok. I když jsem pak strávil v depu hodně času, podařilo se mi ten náskok uhlídat,“ popsal finále Grebík, který porazil dva své týmové kolegy z Titanu Trilife – druhého Davida Martina o 31 vteřin a třetího Tomáše Kříže o 64 vteřin.


Skvělý víkend pak český reprezentant podtrhl ve štafetách, do kterých nastoupil společně s Vandou Křížkovou a Tomášem Křížem. „Jel jsem první úsek. Ještě na kole jsme byli s Davidem Martinem, ale v běhu jsem pak nastoupil a předával jsem s náskokem 25 vteřin. Pak už jsme si na dalších úsecích náskok pohlídali,“ uvedl Grebík.


První závod českého poháru štafet tak ovládl Titan Trilife A, který zvítězil před sestavou Titan Trilife B (David Martin, Tereza Svobodová, Filip Václavík). Třetí místo patří Triatlonové akademii Plzeň 2 (Filip Nýdrle, Kristýna Dvořáková, Tomáš Knejzlík).


„Měl jsem velkou motivaci. Závodilo se na domácí půdě, na trati, která mi sedí, a věděl jsem, že se sejde dobrá parta. Dnes jsem fakt chtěl zvítězit,“ usmíval se Grebík po závodě.
Dorostenka zaskočila favoritky


V závodě žen byla po sobotních výkonech jasně největší favoritkou Michaela Štěrbová, která ovládla individuální rozjížďku. A jednoznačně nejlepší čas si připsala také v semifinále, kde na ni druhá nejrychlejší závodnice, kterou byla Kateřina Mičková, ztratila 45 sekund.


V neděli ale bylo všechno jinak! Ještě po plavecké části sice vedla Štěrbová, která byla jedinou závodnicí s plaveckým časem pod 4 minuty (3:55,15), pak ale ztratila své vedení v depu, ve kterém si připsala třetí nejpomalejší čas. Na cyklistické části se dostala do vedení dvojice Kateřina Hadravová a Kristýna Dvořáková. „Střídaly jsme a snažily jsme se spolupracovat. V posledním kopci jsem pak Kristýně ujela a na běhu už jsem si náskok pohlídala,“ vyprávěla v cíli Kateřina Hadravová.


Táborská závodnice je svým věkem ještě dorostenka a ve Zlíně si připsala svůj první titul i pohárové vítězství v absolutním pořadí v kariéře. „Něco takového jsem vůbec nečekala. Vítězství překvapilo i mě samotnou. Asi mi pomohlo to náročné kolo a také skvělí diváci, kteří byli úplně všude,“ usmívala se Hadravová, která si vítězstvím zajistila nominaci na mistrovství Evropy v super sprintu, které se uskuteční 27.-29. května v polském Olštýně.


Pro druhé místo si doběhla Michaela Štěrbová, bronz si ze Zlína odvezla Kristýna Dvořáková.


Český pohár v olympijském a sprint triatlonu bude pokračovat už 28. května na Brněnské přehradě, kde se uskuteční INTERTECH TRIATHLON SUPERPRESTIGE Brno.


Výsledky


SUPERSPRINT TRIATLON Zlín, 14.-15. května 2022


Muži: 1. Radim Grebík, 2. David Martin, 3. Tomáš Kříž


Ženy: 1. Kateřina Hadravová, 2. Michaela Štěrbová, 3. Kristýna Dvořáková


Kompletní výsledky najdete zde.
Hodnocení:
Přečteno 458x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár