První český havajský Ironman odešel na nebesa za bohyní Pellé
Pražák Hec běhal za Břevnov, Sokol pražský, v ATK i ÚDA proti Zátopkovi. Nejdříve 3000 metrů překážek, později se stal držitelem titulu mistra ČSSR na 10 km a v krosu (1961) a čtyřikrát v řadě (1956-59) vyhrál Velkou kunratickou. Jeho manželkou byla známá gymnastka Věra Slabá a později také stříbrná evropská diskařka ze Stockholmu 1958 Štěpánka Mertová.
„Byl to velmi všestranný běžec, na dráze od 1500 po desítku, silnici včetně maratonu i krosy. A hlavně byl to výbornej parťák,“ vzpomíná na něj významný atletický trenér Bohdan Müller.
Hec prchnul zpoza železné opony do Švédska na vánoce v roce 1965. Pracoval ve sportovním centru, jako dobrodruh se nechal najmout na loď a dvakrát se vydal i na maraton do Honolulu. V roce 1982 se vydal na Havaj a při posledním Ironmanovi na Big Islandu hned vyhrál age-group věkově 50 – 54. S číslem 199 se nejvíc vytrápil při plavání 2:09:00, na kole jel 6:38:43 a běžel výborně 4:12:06. „Po kole jsem půl hodiny vyklepával nohy a vůbec nevěděl, co mám dělat,“ vzpomínal. Celkem tedy 12:59:47 a 216. příčka v absolutním pořadí z 541 účastníků. Na stupně vítězů se ale nedostal, protože si nekoupil vstupenku na závěrečný ceremoniál… Stejně jako druhá žena v cíli, legendární Julie Mossová.
Až dva roky po něm se vydal na Havaj první muž přímo z východní Evropy, Václav Vítovec.
Hec žil v Göteborgu, po revoluci se vracíval do Česka, ale věhlasu tady neužil. Díky pozvání pionýra Milana Řípy se několikrát objevil jako čestný host na slavnostním vyhlášení Triatlonisty roku, Stansilav bartůšek ho použil v reportážích z Havaje. „Oficiální místa“ preferovala jiné osobnosti, podle tehdejšího předsedy Kořana to byl „nějaký emigrant“.
Přesto i jeho výkonem i osobností se může český triatlon pyšnit. Proto i poslední Aloha zní také od nás z Prahy.
Vojtěch Hec v levo společně s Milanem Řípou (v pravo)
TN