Brynda vítězný i na kratších tratích

25.08.2010 -
V sobotu proběhl 22. ročník triatlonu v Mělicích. Za krásného počasí a při vysoké účasti přes 130 účastníků.

Sobotní dopoledne bylo vyhrazeno Mělickému triatlonu, který se koná tradičně v bývalých pískovnách nedaleko Pardubic, na tratích 750 m plavání - 24 km kolo a 5 km běh. Závod podporovaný pomocí projektů EU, měl tu výhodu že pro všechny startující bylo startovné ZDARMA a navíc si ještě každý odvezl tričko s motivy závodu. Kapacita startujících byla omezena na počet 150, který byl vyčerpán týden před startem závodu. Na start závodu se ale ne všichni přihlášení dostavili.

V sobotu se vyjasnilo a prezentace i přípravy na start provázelo slunce. Při prezentaci se začali objevovat i hvězdy současného českého triatlonu. Brynda, Soukup, Míka, vykoukalová, Cibulková, Cogan a další. Tak se dal očekávat hezký závodní zážitek a rychlé časy. Všechny mezičasy měřili čipy firmy SPORTIS.

Před desátou hodinou už začalo být rušno kolem vody, kde se všichni chystali na start závodu, rozplavání a rozcvičení probíhalo velmi horlivě, voda nebyla ani studená ani teplá myslím kolem 20°C. Všichni se již řadili na start závodu a najednou zapískala píšťalka nikdo nečekal jestli je to pokyn pořadatele nebo diváků a všichni se vrhli do klidné hladiny. Plavání bylo rozděleno do dvou okruhů s výběhem na břeh. Z plavecké části se v kategorii mužů nejdříve vynořil Jaroslav Brynda s malým náskokem na dvojici Soukup, Münster, podeseti sekundách potom následovala znovu dvojice Gobernac, Bareš, půl minuty po této dvojici potom již houfně vylézal zbytek startovního pole. Mezi ženami se 6. mezi muži objevila Lenka Cibulková s velkým náskokem před druhou Haluzovou (+42s) a třetí Vykoukalovou (+1:49), dalšími v pořadí byly Wiesnerová a Tylšová.

Cyklistická trasa vedená jedním okruhem po slušných cestách s asi dvěma mírnými kopci musela být absolvována bez háku. Takže se tvořili dlouhé hady závodníků mezi kterými byl rozestup 5 - 10 metrů. Nejrychlejší cyklistickou se blýskl a závod tak pro sebe rozhodl Jarda Brynda, který 24 km objel průměrem 42,8 km/h. Druhém na kole Janu Vodehnalovi nadělil 2 minuty a Petru Soukupovi potom 2,5 minuty. Čtvrtý čas zajel Ruda Cogan a pátým časem se dostal dopředu Tomáš Strnad. Pořadí po cyklistické části bylo Brynda s náskokem 2 minut před dvojicí Soukup, Vodehnal za nimi potom samotný Cogan a nejrychlejší s první velké skupiny Míka. V ženách na kole zaútočila Simona Vykoukalová, nejrychlejším časem na kole stáhla náskok Cibulkové a snížila ho na 37 vteřin, daleko za nimi potom dorazili další v pořadí Haluzová, Tylšová, Floriánová.

Běh byl rozdělen do tří okruhů a vedl po lesních většinou písčitých cestách. Všichni závodníci se na trase potkávali takže se mohli lehce srovnávat. Nejrychlejším běžcem byl mezi muži Tomáš Míka a tímto výkonem vybojoval celkové 4. místo a doběhl před pátým Rudolfem Coganem. Medailové pozice si rozdělili třetí Jan Vodehnal, druhý Petr Soukup a vítězství ukořistil vítěz závodu DOKSYMAN z minulého týdne Jaroslav Brynda.

Mezi ženami se bojovalo především o první místo ve druhém běžeckém okruhu se Simoně Vykoukalové podařilo smazat náskok Lenky Cibulkové a ve třetím okruhu jej dokonce navýšila na konečných 32 vteřin. Třetí dokončila Veronika Haluzová, která ale již ztrácela téměř 6 minut na druhou Cibulkovou.

Závod byl dobře pořadatelsky zajištěn. Na kole všude dostatek pořadatelů a policistů, kteří hlídali průběh a to samé i na trati běhu. Jediné co asi v tomto teplém počasí lze vytknout byla absence občerstvení v depu po kole a při průbězích jednotlivými koly běhu, možná by to někteří závodníci ocenili. Ale v cíli byl všeho dostatek. Po vyhlášení výsledků si všichni vychutnali závodní guláš.

Takže zase za rok. A moc děkujeme za bezva závod...