Přemek Švarc se ohlíží za akademickým MS

31.05.2010 -
V neděli se za slunečného počasí konalo Akademické Mistrovství světa ve Valencii (Španělsko). Naše cesta se zkomplikovala již na ruzyňském letišti ve čtvrtek, když byl let opožděn kvůli stávce odborů ve Španělsku.

My poté nestihli navazující let v Madridu a museli přespat na letišti v hotelu a v 6 ráno v pátek se přesunout do cílové destinace. Zde již byla organizace téměř dokonalá. Ubytování v luxusních apartmánech přímo u moře a celodenní strava upravená sportovcům byly opravdu vítaným překvapením. V pátek jsme si projeli trať a konečně se dozvěděli startovku. Ta čítala u chlapů 86 jmen.

Cíl byl jasný. Navázat na úspěchy let minulých a přivést alespoň týmovou medaili. Při pohledu na startovku jsem chtěl útočit i na místa nejvyšší a napodobit tak úspěchy Filipa Ospalého.

V neděli ráno nás čekalo překvapení, když rozhodčí hodinu před startem naměřil kdesi v širém moři teplotu 18,5C a závod tak byl v neoprénu. Nutno podotknout, že anglický tým naměřil 22C a i španělští důchodci se zde v pohodě koupali. Při teplotě vzduchu 32C a jasné obloze,  jsme pak byli před startem jak škvarky. Ale podmínky byly pro všechny stejné.

Plavání ve dvou okruzích, kdy v každém se cca 100m odehrávalo pomocí skoků v mělké vodě, tak osvěžující rozhodně nebylo. Startovní pole se brzy rozmělnilo do skupinek. Po plavání vylézal první, jako obvykle, Ríša Varga ze Slovenska následovaný balíkem cca 10 lidí, v kterém jsem naštěstí nechyběl.

Na kole jsme brzy Ríšu dojeli a čekal jsem, že nastolíme slušné tempo. V balíku nechyběli silní francouzi Diemanch (2.místo ME duatlon 2010), Daubord (vítěz AMS 2008), dále američan Leto, Mclarty nebo skvělý cyklista Ital Cassadei. Bohužel se nikomu nechtělo jet a druhý balík se rychle přibližoval.

Na konci druhého kola jsem tak nastoupil a čekal co se bude dít. Bohužel balík mě po 2km dojel a v tu chvíli nastoupil Casadei s Kubáncem a já na to už nezareagoval. Jejich únik byl úspěšný a do depa si přivezli náskok jedné minuty. Nás dostihl druhý balík a vytvořila se skupina téměř 40 lidí. Střídalo nás jen pár, ale při nevyzrálosti některých cyklistů bylo lepší se držet vpředu.

Při výběhu z depa jsme za to vzali hned od začátku a tempo se tak podobalo počasí. Hned od prvních metrů nám začal utíkat Etienne Diemansch a my vytvořili skupinu 4 lidí a snažili se aktivně spolupracovat.

Já odpadl na 3.km a už se do potřebného tempa nedostal. Závod nakonec vyhrál skvělým během Francouz Diemanch, druhý byl Daubord a třetí Portugalec Palma. Já doběhl na 6.místě se ztrátou minuty na vítěze. Pro mě zklamání, ale výkon jsem předvedl na hranici svých možností. Škoda jen, že to neběželo o něco rychleji. V týmech jsme pak obsadili až  9.pozici, kdy byly rozdíly opravdu minimální.

Budu mít ještě jednu šanci se pokusit navázat na Filipovo vítězství, a to za dva roky, kdy se Akademiské MS koná v Pekingu.