Už se těším, až se roztočí závodní kolotoč, říká David Jílek

18.03.2015 -
Pro Davida to bude letos třetí triatlonová sezona. Vloni si střihnul 5 Ironmanů a 6 půlek. Na domácí půdě se často objevoval v popředí výsledkových listin. Ani v zimě nelenil a kromě tréninku také hodně závodil. Na kole i na běžkách.

Co se ti nejvíc povedlo/nepovedlo v loňské sezoně? Odjezdil jsi toho opravdu hodně. Podle vzoru svého kouče Petra Vabrouška?

Loňskou sezónu hodnotím pozitivně. Je to v podstatě druhý rok, kdy systematicky trénuji na triatlon a tak neustále sbírám zkušenosti a učím se novým věcem. Radost mám asi ze všech závodů, letos se mi podařilo zajet tuším 5 Ironmanů (z toho 3 ve třech týdnech po sobě) a cca 6 půlek. Škoda jen, že není zatím možnost to natáhnout do delšího časového rozmezí (zajet si více dlouhých triatlonů) a jsem limitován ,,pouze" závody v rozumné vzdálenosti od domova. Jsem rád, že jsem se dokázal posunout zase o půl hodiny na dlouhém a o cca 25 minut na půlce oproti loňsku. Vyzkoušel jsem si, co dělat a naopak co ne mezi závody, jak trénovat a jak regenerovat potvrdil si, že rád závodím a užívám si to. Určitě jsem udělal řadu chyb v průběhu sezóny, ale beru to jako zkušenost a vím, že je snad v této sezóně neudělám, takže zklamání asi žádné...

Dá se vypíchnout nejvýraznější zážitek?

Jak jsem psal výše, letošní sezóna byla pro mě hlavně o zkoušení  a poznávání, takže jsem si užil asi všechny závody. Nadšený jsem byl ze závodů Ironman po celé Evropě, kde je atmosféra opravdu nepopsatelná. V rámci Českého poháru to pak vyšlo myslím perfektně (co se týče organizace, počasí atp.) všem závodům.


Jsi jistě v plném přípravném nasazení na další sezonu. Jak to vypadá konkrétně? Kolik tréninkových hodin se ti podaří odplavat, odjezdit, odběhat?

Současný trénink je v podstatě podobný tomu loňskému, jen se snažím trošku přidat jak na objemu, tak intenzitě ve všech disciplínách. Za týden je to od cca 22-30 hodin (když je dostatek času a také podle počtu a typu závodů). Jakmile se oteplí, snad to bude jednodušší. Každý víkend je to pak nějaký závod (běžecký, cyklistický, bežkařský).

Prozradíš, na čem budeš pracovat nejvíc? Kde jsou rezervy?

Myslím, že mám rezervy všude, takže se budu snažit zapracovat na každé disciplíně. 

Zmínil jsi, že jsi v zimě hodně běžkoval. Zařazuješ i další sporty v rámci přípravy?

Určitě ano. Mám rád pestrost a vyhýbám se stereotypu. Mám výhodu v tom, že mám aktivní přítelkyni, která mě občas zatlačí i do sportů, které ani nevím, že existují. Jinak je to standardně 1-2x týdně posilovna, stabilizační cvičení atp.


Hodně tuzemských triatlonistů vyráží na sklonku zimy na jarní kempy do teplejších krajin najíždět potřebné objemy. Co ty?

Na soustředění se nechystám. Už tak bývám celý rok doma velmi sporadicky a ještě odjet na 14 dní do tepla, to by bylo...Když si přivstanu, tak ani není potřeba a myslím, že jde plnohodnotně odtrénovat i tady u nás (ještě možná s výhodou využití lyží, běžek atp.). 

S jakým plánem vyrazíš do prvních závodů?  

Plány budou podobné těm loňským, jen s tím rozdílem, že bych chtěl, aby výsledky byly letos již o něco kvalitnější a chci zamezit zbytečným chybám v přípravě a regeneraci. Tím myslím ubrat trošku v tréninku a naučit se odpočívat mezi závody...


Máš nějaký závodní vrchol?

Vrcholů bude více, což plyne i z mého postoje k závodění. Nechci se připravovat na jeden nebo dva nejdůležitější závody a tím méně závodit a více trénovat. Rád bych mezi ty důležité závody zařadil závody v rámci ČP v dlouhém triatlonu, protože ty mi vloni moc nevyšly. 

Na co se nejvíc těšíš?

Těším se na začátek sezóny, až se ,,rozjede " kolotoč závodů, uberu z tréninku, budu mít trošku více času, poznám zase nová místa a budu si to užívat. 

A tvůj vzkaz pro čtenáře Etriatlonu? 

Asi jen to, ať si každý užívá všeho, co ho baví, žije tak, jak chce a přitom myslí i na ostatní.


 

Hodnocení:
Přečteno 1331x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně