Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca

19.05.2023 -
Vyzpovídali jsme Báru Besperát po úspěchu na IM 70.3 Mallorca, kde dominovala v ženském závodě. Jak hodnotí svůj výkon a kde se na Báru ještě můžeme těšit? To se dočtete v článku.

Baro, gratuluji k výhře v ženské amatérské kategorii na Ironman 70.3 Mallorca. Je to obdivuhodný výkon! Jak sama hodnotíš tento úspěch?

Mockrát děkuji. Musím říct, že mi trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala. Je to asi můj dosavadní největší úspěch na poli triatlonu, o čemž vypovídá i počet gratulací, které mi dorazily😊. Tímto ještě jednou všem děkuji, vážím si toho! 

Jak se pro tebe závod postupně vyvíjel a v jakém momentě jsi začala věřit, že máš šanci na výhru? Jaký jsi měla cíl před vstupem do závodu?

Na Mallorce jsem si primárně chtěla vyjet slot na srpnový Ironman 70.3 World Championship v Lahti. Závod se vyvíjel pro mě typickým směrem. Moje nejslabší disciplína je plavání, kde vždy trochu ztrácím oproti soupeřkám. Od cyklistické části jsem pak postupně stahovala ztrátu a závěrečným během jsem si zajistila celkové vítězství. Že mám šanci na výhru ve své AG jsem zjistila asi 7km před cílem, kdy jsem měla ztrátu již pouze 30s a cítila jsem, že ještě můžu přitlačit, že mi ještě nějaké síly zbývají. Vidět u trati fandit manžela a syna byla pro mě další obrovská motivace a energetická vzpruha. Vzhledem k tomu, že na Ironmanu je tzv. rolling start, tak se v cíli čekalo na finalní potvrzení vítězky a bylo to pro mě skvělé překvapení😊. Celkově mám opravdu dobrý pocit z toho, jak se závod vyvíjel a jak jsem zvládla rozložit síly. 

Česká ženská elita na středních a dlouhých triatlonech není široká, a tvým nedávným výkonem ses do ní nepochybně zařadila. Jak dlouho se věnuješ triatlonu a co tě k tomuto sportu přitáhlo?

Sportuji od dětství. Se samotným triatlonem jsem ale začala v roce 2018, kdy jsem poprvé závodila na střední distanci na Prague Challenge. Tam si mě vyhlídl David Dobiáš a oslovil mě, zda bych nechtěla závodit za v té době nově vznikající tým CSG TRI TEAM. Cyklistice a běhu jsem se předtím na amatérské úrovni věnovala již delší dobu. K plavání mě tenkrát donutilo přetížení kolene, které mě neumožňovalo běhat a hledala jsem nějaký vhodný kompenzační pohyb.Pak už to do sebe tak nějak vše zapadlo samo a od té doby jsem závislá na triatlonu😊.


Jsi také matkou, což je vlastní výzva. Jak se ti daří skloubit náročný triatlonový trénink, pracovní závazky a rodinné povinnosti?

Ano, mám 2,5letého syna. Na začátku jsem se snažila běhat s kočárkem a jezdit na kole se zapřaženým Chariotem, abych měla alespoň takový ten základní pohyb. Teď hodně využíváme dětskou sedačku dopředu na řidítka. No ale samozřejmě triatlonový trénink bych bez pomoci a podpory celé rodiny časově nikdy nezvládla. Manžel se synovi hodně věnuje a také bydlíme dvougeneračně s mými rodiči. To je opravdu velká pomoc mít babičku přímo pod jednou střechou. Jsem zatím stále na rodičovské dovolené. Syn od 2 let navštěvuje jesličky, takže od té doby také vypomáhám na částečný úvazek na různých projektech u mého současného zaměstnavatele. Rodinné dovolené se nesou vždy ve sportovním duchu, kde se snažíme skloubit trénink a rodinný program. Na jaře rádi jezdíme na Kanárské ostrovy a na podzim zase na Mallorcu. 

V loňském roce jsi při svém debutu na dlouhých tratích triumfovala ve své věkové kategorii na Ironmanu v Barceloně a získala jsi kvalifikaci na Havaj. Mezitím Ironman rozdělil místa konání mistrovství světa, kde muži závodí v Nice a ženy na Havaji. Jak hodnotíš svůj výkon v Barceloně a jak vnímáš tuto změnu formátu?

K dlouhé distanci jsem měla velký respekt. A stále mám😀. Do Barcelony jsem si jela splnit svůj sen, kterým bylo jen a pouze zvládnout celého Ironmana důstojným způsobem. Vítězství v AG a slot na Havaj jsem opravdu nečekala. Zárověn ale musím říct, že právě díky mému velkému respektu k dlouhé distanci jsem trénovala opravdu poctivě. V té době ale ještě bez trenéra a pouze podle počasí a chuti. Oddělení mistrovství světa žen a mužů pro mě bylo velké zklamání. Myslím, že závod už nebude mít tu správnou atmosféru, kdy si například na trati ženy a muži navzájem fandili. Zárověn větší pozornost bude vždy věnována mužům a tak Kona letos zůstane tak trochu ve stínu Nice. Havaj je pro triatlon ikonické místo, takže jsem samozřejmě ráda, že letos tzv. připadla ženám. Ikdyž, pokud mám být upřímná, rodinný rozpočet by mě spíše pochválil za výlet do Nice😀. 


Kde tě můžeme letos ještě kromě Havaje vidět na startu a jaké jsou tvoje cíle pro tyto závody?

Nejbližší závod mě čeká už za 2 týdny, kdy se postavím na start Czechmana.Na konci června mám pak v plánu zdolat svojí druhou dlouhou distanci na Challenge Roth. Bude to pro mě zároveň i velká příprava na Havaj v podobě nasbírání dalších cenných zkušeností na této distanci. Pak by mě měla čekat v létě menší závodní pauza. Na konci srpna se vypravíme v početnější české skupině do Finska na mistrovství světa Ironman 70.3 a završení sezóny mě čeká v říjnu na již zmiňované Havaji. Jsem trochu pověrčivá, a proto si konkrétní časové cíle raději nechám pro sebe😊.

A na závěr, komu bys chtěla poděkovat za podporu na tvé sportovní cestě?

Kromě rodiny, patří největší poděkování samozřejmě CSG TRI TEAMU a našim teamovým partnerům - Veloforte, Zone3, Vienna House Diplomat, Computer System Group a.s. Dále mi také neskutečně ulehčuje život Vitalbox, který se mi stará o celodenní stravu. Nesmím zapomenout ani na mého trenéra, který je nejen odborník na trénink, ale umí mě i motivovat a uklidnit když je potřeba. 


Hodnocení:
Přečteno 1867x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami