Přešel jsem do udržovacího módu, říká Petr Vabroušek

9.04.2020 -
Jak pojímá trénink v tomto období zlínský železňák? A co jeho bývalý svěřenec a nedávno velký soupeř na Sahaře, David Jílek? Jak řeší výpadek v plavání borec Ironstars, David Procházka? Více v našem posledním díle seriálu třojice krátkých rozhovorů s předními tuzemskými triatlonisty.

Petr Vabroušek


Přešel jsem do udržovacího módu. První část sezony mám úspěšně za sebou: 1. Sahara (IM distance), 8. Israman (IM distance), 2. Ultraman Israel, a tak jsem na tom psychicky asi o něco lépe než ti, kteří dosud stihli jen těžkou zimní přípravu a ještě si nezazávodili. Mohl jsem si dovolit na dva týdny zvolnit a odpočinout. Teď už jsem zpět v přípravě, ale jen zhruba na 70% svých běžných objemů a intenzit. Udržuji se natolik fit, abych mohl kdykoli plynule navázat cílenou přípravou na další starty. Stejný systém aplikuji i u svých svěřenců. Plavecky se každý třetí den udržuji především gumovými expandéry (viz video na mém FB profilu). Posilování pokračuje dvakrát týdně, ale v mnohem menší míře (jen trup a lehce nohy). Co se týká běhu, tak bydlím minutu od liduprázdného lesa, takže tam se s Filipem můžeme vyřádit téměř neomezeně, jen chybí pravidelné přípravné přespoláky. A na kole střídám kopce venku, když je nad 10 stupňů a trenažer v těch chladnějších. Pro zpestření jsem zařadil i několik online závodů na platformě Rouvy. Třeba Real Spring Classics etapy mívají i přes 400 lidí na startu, takže je v libovolné intenzitě příležitost se s někým nahánět.

Tři závody z mého obvyklého programu jsem stihl. Přišel jsem zatím o březnové Mistrovství Moravy v maratonu v Otrokovicích, dubnovou Mallorca 111 (1 +100 +10km), květnový Ironman Australia, Vltava Run a Krušnoman. Tyto závody se vesměs přesouvají do již jinými závody obsazených termínů, takže je zařadím opět asi až v roce 2021. Jako bytostný optimista stále doufám, že proběhnou už naše tři Tricampy v květnu a hlavně všechny závody plánované na červen (Czechman, Pressburg Bratislava, Moraviaman a Grizzlyman). Pokud by se ale současná opatření protáhla až do léta, tak budu vše směřovat hlavně k zářiovému Ultra Czech  515 v Račicích, říjnovému Mallorca 140.6  a listopadovému Himalxtri v Nepálu. A další sezonu určitě zahájím opět v lednu na Isramanovi a v únoru na Sahaře. Závody mě prostě baví a pokud to půjde, budeme se na nich potkávat i nadále... 

David Jílek


I v tomto období trénuji v podstatě bez změny. U nás ve městě je zatím jeden nakažený, takže je riziko 30000:1, že se s ním potkám…Výpadek je akorát z plavání, ale to každou chvilku zlomím, jen co se trošku ohřeje voda v rybníku. Ohledně letošní sezóny ještě nevím - resp. určitě nepojedu na Lanzarote, které je zrušené a stejně tak Krušnomana. Závody většinou neplánuji moc dopředu, takže zatím vše stejně. Doufám, že se vše vrátí do normálu a od června bychom mohli závodit. 

David Procházka


Nyní jsem měl být na Kanárech. Vycestovat zakázali ještě před termínem odletu. Tak alespoň nemusím do karantény a mohu trénovat téměř normálně. Hlavní změna je, že nemusím cestovat na bazén a trénink si "odplavu" na chodbě s gumami. V únoru jsem si na lyžích natrhl přitahovač stehenního svalu. Tři týdny jsem se tak nuceně musel soustředit jen na plavání. Mám tedy předplaváno. Noha už nějaký čas umožňuje normální zátěž, takže při výpadku plavání mám prostor dohnat cyklistiku a běh.

Tento týden se oficiálně potvrdilo, že můj na letošek jediný přihlášený závod IRONMAN Lanzarote se ruší a startovné se převádí na příští rok. Tak to vypadá, že letos mé jediné závody budou vrchařské prémie na Štěchovičáku při pravidelných víkendových vyjížďkách se Smíchovskými cyklisty... ale tak to určitě nedopadne..S Honzou Strangmullerem jsme domluveni, že pokud to situace umožní, zařadíme v létě nějaké půlky a případně i kratší závody.

Hodnocení:
Přečteno 1434x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.