Mimořádně nabitý triatlonový víkend: SP Xterra Prachatice, Moraviaman a ME Kitzbuhel

18.06.2021 -
Triatlonisty čeká velmi zajímavý závodní víkend. Do Prachatic se sjede světová a tuzemská špička terénního triatlonu, v Rakousku se bude bojovat o evropské medaile a dlouhotraťaře přivítá kultovní Moraviaman.

Na triatlon XTERRA Czech míří 6 mistrů a mistryň světa 

Mekkou terénního triatlonu v Evropě jsou bez nadsázky šumavské Prachatice. O víkendu 19. a 20. června opět přivítají závod XTERRA Czech, který je nejstarším světovým pohárem této prestižní série na našem kontinentu. Na jeho 18. ročník přijedou na jih Čech nejlepší světoví závodníci včetně 6 osobností, které již získali titul mistra světa.

Závodní program otevře závod Original, na jehož start se postaví 320 závodníků. Ten se skládá z 1500 metrů plavání v Křišťanovickém rybníce, 33 km horského kola drsným šumavským krajem po kořenech, kamenech, brody i mezi úvozy šumavských polí a luk a na závěr 10 km běhu z renesančního Velkého náměstí v Prachaticích směrem na Dubový vrch a zase zpět do cíle před Sochou spravedlnosti na místním rynku.

V neděli se potom 30 nejlepších mužů a žen hlavního závodu může postavit na start prestižního XTERRA Short Tracku, který bude celý přenášen přímým přenosem České televize. Na závodníky čeká 40 minut extrémního triatlonu v krátkých, ale velmi technických okruzích okolo Křišťanovického rybníka. 400 metrů plavání, 9 km na kole a na závěr 2,2 km běhu. To vše v maximálním tempu, loket na loket po krásné čerstvě vystavené trase v lesích nad Záblatím. Short Track je atraktivní jak pro diváky podél trati, kteří nakonec mohou dorazit, tak pro televizní kamery, kterých bude podél trasy hned patnáct. Start žen je v neděli 20.6. v 9:00, muži se postaví na start v 10:30.

Na startu nebude chybět největší legenda terénního triatlonu Španěl Ruben Ruzafa, sedminásobný mistr světa. V posledních dvou letech ale kraloval francouzský triatlonista Arthur Serrieres, současná světová dvojka, také bude na startu. První závod světového poháru 2021 vyhrál na Lago di Garda jiný Francouz, Arthur Forrisier, mistr světa z roku 2019. Na stupně vítězů bude aspirovat ale také domácí Lukáš Kočař, který se blýskl v Itálii letos třetím místem. Mezi adepty na přední příčky budou patřit také Chané, Carloni, Roth, Schumann, Dolores nebo domácí Dušek, Bednarský, Soukup a další.

Mezi ženami bude hlavní adeptkou na vítězství mistryně světa do 23 let Švýcarka Loanne Duvoisinová, která ovládla první díl světového poháru. Itálie postaví na start hned trojlístek silných závodnic - mistryni světa z roku 2019 Eleonoru Peronciniovou, mistryni světa v zimním triatlonu 2021 Sandru Mairhoferovou a také loni druhou v Prachaticích Martu Mendittoovou. Domácí barvy bude znovu hájit legendární Helena Karásková, také mistryně světa v terénním triatlonu. Bez šance na TOP 5 není ani Jindřiška Zemanová.

Diváci jsou k závodu zvaní, vzhledem k uvolněným opatřením se mohou na sportovní klání podívat osobně. Atmosféru závodu přiblíží živý komentář hlasů České televize Standy Bartůška a Tomáše Budky, ale také hudba skvělého DJ Frikyho. Ten spojí v sobotním podvečeru síly i s hlasem XTERRA, moderátorem Chunem v pěveckém setu na prachatickém náměstí. Na diváky také čekají stánky partnerů závodu včetně outdoorového kadeřnického salonu Paul Mitchell.

Další informace najdou zájemci na www.xterra.cz


Pohárová sezona je tu! Padne na otrokovickém Moraviamanovi traťový rekord? 

Triatlonisté vstoupí do pohárové sezony pořádně zostra! Už v sobotu 19. června se postaví na start Moraviamana, který bude nejen zahajovacím závodem Českého poháru v dlouhém triatlonu, ale zároveň se bude na tratích v okolí Otrokovic bojovat o mistrovské tituly na ironmanské trati. 

Pro pořadatelé otrokovického závodu tím končí dlouhé období komplikovaných příprav, které ovlivňovala nevyzpytatelná protiepidemická opatření. Právě nejasné podmínky pro pořádání závodů v minulém roce zapříčinily zrušení jednoho z nejprestižnějších tuzemských triatlonů. „V tuto chvíli jsou podmínky poměrně jasné a platí, že účastníci závodu musejí mít k dispozici jedno ze tří potvrzení – negativní test na COVID-19, potvrzení o očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci,“ říká ředitel závodu Jiří Daněk. 

Účastníci se v letošním roce mohou těšit na několik novinek. Ta první se týká 3,8 km dlouhé plavecké části, kterou triatlonisté tradičně absolvují v přírodním koupališti Štěrkoviště. „Celou zimu byly zavřené bazény a navíc za sebou máme chladné jaro, proto se triatlonisté nemohli kvalitně připravit na náročnou plaveckou část. Na základě rozhodnutí technického delegáta ČTA je výhradně pro tento závod posunuta hranice pro použití neoprenů na 25,6 °C. Závodníci mohou použít neopren i při vyšší teplotě, nebudou ale klasifikováni v rámci Mistrovství ČR a Českého poháru. My toto rozhodnutí podporujeme, protože nechceme riskovat zdraví závodníků,“ vysvětluje ředitel závodu. 

V 180km cyklistické části se mohou účastníci těšit na rychlejší trať. „Nově se skládá z pěti 36km okruhů, díky kterým by cyklistika měla být rychlejší a měla by nahrávat překonání traťového rekordu. V budoucnu bychom se rádi přiblížili až k osmi hodinám,“ doufá Daněk. Závěrečný 42km běh se odehraje na cyklostezce u Baťova kanálu. 

Podaří se překonat traťové rekordy? Ten mužský drží Tomáš Řenč a má hodnotu 8:19:06, ten ženský patří Simoně Křivánkové a činí 9:18:37. Oba rekordmani budou na startu také letos a poperou se o část celkové finanční prémie ve výši 100 tisíc korun. O ní se pokusí zabojovat celkem 191 závodníků, kteří figurují na startovní listině. „V letošním roce bohužel nemáme tolik štafet, protože jsme jejich registraci otevřely pozdě. Báli jsme se totiž, aby pořádání závodu nebylo limitováno počtem všech účastníků, protože v takové chvíli jsme chtěli dát přednost individuálním účastníkům.“ 

S jediným českým pohárovým závodem v dlouhém triatlonu jsou spojena i nezbytná dopravní omezení. Uzavřeny budou silnice Otrokovice – Hulín a Tlumačov – Kvasice – Kroměříž, pro závodníky bude vyhrazena také cyklostezka podél Baťova kanálu. 

Závod startuje v 7 hodin ráno a letos poprvé ho bude možné sledovat v live streamu, který poběží na facebookové stránce @Moraviaman.cz.


České triatlonisty čeká jeden z vrcholů sezony – mistrovství Evropy v super sprintu 

O evropské tituly v divácky atraktivním super sprintu budou už tento víkend závodit čeští triatlonisté v rakouském Kitzbühelu, kde je čekají individuální závody i štafety. Závody tu absolvují junioři, závodníci do 23 let i elitní reprezentace. 

Rakouské městečko, které je ve světě proslavené díky legendárnímu lyžařskému sjezdu, tentokrát přivítá nejlepší evropské triatlonisty. Ti v nádherných alpských kulisách nastoupí k závodu v super sprintu – při něm je čeká 500 metrů plavání v jezeře Schwarzsee, 12 km cyklistiky a 3,1 km běhu. V pátek jsou na programu semifinále, z nichž ti nejlepší postoupí do sobotních finálových jízd. Junioři absolvují své závody samostatně, mladí triatlonisté do 23 let mají společné starty s kategorií elite. 

V neděli je pak na programu mistrovství Evropy štafet, při kterém každý z účastníků absolvuje 250 metrů plavání, 6 km kola a 1,5 km běhu. 

Na startovní listině elitního závodu figurují Jan Čelůstka, Jan Volár, Tereza Zimovjanová a Petra Kuříková. V kategorii do 23 let budou bojovat Radim Grebík, Tomáš Zikmund, Tomáš Kříž, Alžběta Hrušková a Iveta Fairaislová. Do juniorských závodů jdou Lukáš Juránek, Jakub Marek, Filip Tlamka, Kateřina Mičková, Heidi Juránková a Dana Přikrylová. O složení štafetové čtveřice se rozhodne také na základě individuálních závodů.


  


Hodnocení:
Přečteno 1013x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.