Souboj titánů v Šamoríně ovládli Lionel Sanders a Lucy Charles. Miloslav Bayer je mistr světa!

5.06.2017 -
Na Slovensku se odehrál dlouho avizovaný souboj hvězd v závodě mistrovství světa ve středním triatlonu pod hlavičkou Challenge. Vítězství pro sebe urval Kanaďan Lionel Sanders, který bezchybným výkonem porazil mimo jiné Sebastiana Kienleho a Michaela Raelerta. Mezi českými závodníky byl nejrychlejší Tomáš Řenč. Česko má i svého mistra světa, stal se jím nestárnoucí Miloslav Bayer, který zvítězil v kategorii M70-74!
The Championship, Challenge Šamorín/ half distance

Luxusní resort x-bionic®sphere, který se nachází nedaleko hlavního města Slovenska, hostil světový šampionát série Challenge ve středním triatlonu. Bylo zajímavé sledovat souboj hvězd z krátkého triatlonu, jako jsou Alistair Brownlee, Richard Varga a Richard Murray proti mistru světa v dlouhém triatlonu Sebastianu Kienlemu a mistru Evropy Andreasu Dreitzovi. Česká republika měla zastoupení v podobě 40 závodníků a závodnic.

Místní hvězda Richard Varga dokončil plaveckou část v úžasném výkonu jako první s náskokem 46 vteřin na Alistaira Brownleeho, hned za ním vylézal z vody Michael Raelert.

Na začátku cyklistické části se ve vedení na chvíli objevil Michael Raelert, kterého dále stíhal Alistair Brownlee s Richardem Vargou. Ten ale po penalizaci nuceně opustil vedoucí pozice. Na přední místa se postupně tlačil Andreas Dreitz, byli to však Lionel Sanders a Sebastian Kienle, kteří dojeli do depa hned za Alistarem Brownleem s 60 vteřinovým mankem.

Alistair Brownlee po rychlém začátku v běžecké části musel nakonec ze závodu odstoupit, ve vedení ho vystřídala dvojice Sanders – Kienle. Oba běželi pospolu až na metu 16. kilometru, kde Lionel Sanders nastoupil a své vedení dotáhl až do konce. Druhý za ním skončil Sebastian Kienle, třetí pak doběhl Michael Raelert.

I mezi ženami byl k vidění strhující souboj, do kterého chtěla promluvit i Radka Vodičková Kahlefeldt. Startovní pole bylo velmi vyrovnané a nabité zvučnými jmény jako jsou trojnásobná mistryně světa Heather Wurtele, vítězka Challenge Melbourne 2017 Annabel Luxford, vítězka Challenge Lisboa 2017 Lucy Charles a i třeba přední závodnice z krátkého triatlonu Rachel Klamer, pro kterou to byla premiéra v závodě středního triatlonu.

Jako první z vody vylézala Lucy Charles s 25 vteřinovým náskokem na Luxford, kterou následovala její australská krajanka Ellie Salthouse.

Během cyklistické části se pořadí přelévalo. Luxford se dostala do vedení a na 45. kilometru Lucy Charles předjela i Britka Kimberly Morrison. Po té se k vedoucí skupině přiblížila Wurtele s Rachel Klamer. Na 80. kilometru se do vedení dostala Morrison, která i do závěrečné běžecké části vybíhala jako první.

Na běhu se ale britská závodnice postupně propadala, do vedení se dostala Annabel Luxford a vypadalo to, že své vítězství dotáhne až do konce. To by zde ale nesměla být Lucy Charles, která dlouhou dobu běžela za zády Heather Wurtele. V posledních kilometrech se dotáhla i na dosud vedoucí Luxford a v závěru jí porazila o 35 vteřin. S minutovou ztrátou doběhla na třetím místě Heather Wurtele.

Česká závodnice Radka Vodičková Kahlefeldt nakonec dokončila na 10.místě. Mezi českými muži byl nejrychlejší Tomáš Řenč, který finišoval na 18.místě v kategorii PRO.

Česká republika má však i jednoho mistra světa! Stala se jím známá ikona českého triatlonu Miloslav Bayer, který dokázal v úctyhodném výkonu zvítězit v kategorii M70-74. Celý závod zvládl v neuvěřitelném čase 5:58:20, klobouk dolů!

Ž35-39: 20. Eva Krejčířová za 6:08:32

Ž40-44: 6. Radka Falge za 5:16:09, 7. Milada Brabcová za 5:19:17, 13. Dita Punčochářová za 5:32:42, 24. Lucie Goikoetxea za 5:55:02

Ž45-49: 24. Alena Mahdalová za 6:43:29

M18-24: 11. Jiří Souček za 4:47:30

M25-29: 21. Marek Pešta za 4:54:33, 31. Jakub Glinz za 5:34:35

M30-34: 7. Jan Kundrát za 4:30:19, 10. Pavel Franc za 4:34:28, 27. Jan Bavor za 4:54:26, 31. Aleš Jiráň 5:03:29, 38. Tomáš Karabinoš za 5:17:07, DSQ – Milan Svoboda

M35-39: 25. Daniel Galandr za 4:42:56, 34. Stanislav Holiček za 4:55:41

M40-44: 14. Petr Zajíček za 4:42:15, 26. David Kudrna za 4:56:19, 28. Miroslav Pátek za 4:58:41, 30. Pavel Stehlík za 5:01:26, 40. Radek Hájek za 5:31:39

M45-49: 7. Michal Jílek za 4:46:32, 14. Jan Langsadl za 4:54:49, 23. Libor Odvárka za 5:08:18, 33. Oldřich Bazala 5:23:14, 39. Milan Jaroš za 5:35:27

M50-54: 14. Martin Pokorný za 4:59:31, 24. Miloslav Foret za 5:17:24, 33. Lubor Benda 5:51:03

M55-59: 6. Michal Bareš za 5:07:01, 28. Petr Smatera za 6:00:56

M65-69: 5. Bohumil Mahdal za 6:05:04, DNF – Tomáš Jiráň

Ironman 70.3 Raleigh/ half distance

V Severní Karolíně se jel závod ze série Ironman. Ovládl ho bermudský závodník Tyler Butterfield a kanadská závodnice Stephanie Roy.

Ironman 70.3 Victoria/ half distance

Tento kanadský závod se odehrál bez účasti českých závodníků. Úroveň startovního pole byla ale opět vysoká: