Vabroušek načne na Moraviamanovi druhou stovku

23.06.2011 -
Na domácí půdě v Otrokovicích načne v sobotu ráno v 7 hodin věhlasný železný muž Petr Vabroušek druhou stovku startů na klasických dlouhých tratích.

Moraviaman, nejrespektovanější a letos jediný pohárový podnik na distancích 3,8 km plavání – 180 km na kole – 42 km běhu, slaví desáté výročí. Třetí podnik českého Ford dlouhého poháru očekává rekordní účast více než dvou stovek vyzyvatelů všech věkových kategorií, k tomu dalších téměř dvou stovek ve štafetách.

„Říkají nám Moravská Havaj, tak by mělo pražit slunce a foukat vítr. Hlavně aby vše proběhlo bez komplikací,“ těší se pořadatelský pár Jiří Daněk a Silvie Valoušková.

„Ještě jako veslař jsem tu jel v roce 1989 pod hlavičkou SSM svůj první tehdy sprint triatlon. Dnes je to tradiční závod se skvělou atmosférou, obětavými pořadateli i relativně rychlými tratěmi,“ říká Vabroušek. Vyhrál tu třikrát a jeho traťový rekord je 8:41. Mezi ženami dala Jana Candrová 9:57.

Proto se ani nerozmýšlel o své účasti v konkurenci havajské kvalifikace v Nice nebo Cour d´Alene v americkém Idahu, které se konají ve stejném termínu. „My nabízíme za relativně malý peníz vysokou kvalitu a servis, značkovému Ironmanovi se ale atmosférou těžko konkuruje, to je v lidech,“ dodávají pořadatelé.

Kromě délky tratí se vyrovnají Ironmanům i závěrečným ceremoniálem. Tak jako ve světě i tady čekají s aplausem až do půlnoci dle časového limitu na posledního v cíli. Až poté se vyhlásí výsledky a vylosují ceny v tombole. Železný muž je stále víc obrovskou výzvou nejen pro špičkové triatlonisty, ale všechny vytrvalce.

Podle odhadů i tady může jednou závodit až pět stovek borců a v případě většího zájmu se dají tratě přesunout do propustnější lokality.

Po dostavbě silnic v okolí se upravila cyklistická část na čtyři 45 km okruhy směrem po E55, kdy závodníci projedou dvakrát centrem na Štěrkovišti.

Vabroušek je jednoznačným favoritem. „Proti bude určitě řada soupeřů, nedostanu nic zadarmo,“ ví však dobře. Na startu budou další reprezentanti Tomáš Bednář, Rudolf Cogan, Petr Soukup nebo vynikající plavec Tomáš Martínek. „Po plavání chci být v desítce, u cyklistiky už kontrolovat závod z první pozice. Maraton je vždycky trochu nejistý,“ uvažuje. Jde o body do poháru i nominaci na mistrovství Evropy. Mezi ženami bude těžko polapitelná vítězka nedávného Czechmana slovenská diva Kristína Lapinová.

„Tu stovku startů jsem nijak neplánoval a stejně tak neplánuji ani tu další. Možná začnu plánovat až tu třetí! Končit se zatím určitě nechystám,“ dodal 37letý triatlonista, který se už zařadil mezi světové legendy.

Nejen do štafet se dá ještě přihlásit do pátku v místě startu.


 

Tomáš Nohejl

Hodnocení:
Přečteno 694x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně