Vabroušek načne na Moraviamanovi druhou stovku

23.06.2011 -
Na domácí půdě v Otrokovicích načne v sobotu ráno v 7 hodin věhlasný železný muž Petr Vabroušek druhou stovku startů na klasických dlouhých tratích.

Moraviaman, nejrespektovanější a letos jediný pohárový podnik na distancích 3,8 km plavání – 180 km na kole – 42 km běhu, slaví desáté výročí. Třetí podnik českého Ford dlouhého poháru očekává rekordní účast více než dvou stovek vyzyvatelů všech věkových kategorií, k tomu dalších téměř dvou stovek ve štafetách.

„Říkají nám Moravská Havaj, tak by mělo pražit slunce a foukat vítr. Hlavně aby vše proběhlo bez komplikací,“ těší se pořadatelský pár Jiří Daněk a Silvie Valoušková.

„Ještě jako veslař jsem tu jel v roce 1989 pod hlavičkou SSM svůj první tehdy sprint triatlon. Dnes je to tradiční závod se skvělou atmosférou, obětavými pořadateli i relativně rychlými tratěmi,“ říká Vabroušek. Vyhrál tu třikrát a jeho traťový rekord je 8:41. Mezi ženami dala Jana Candrová 9:57.

Proto se ani nerozmýšlel o své účasti v konkurenci havajské kvalifikace v Nice nebo Cour d´Alene v americkém Idahu, které se konají ve stejném termínu. „My nabízíme za relativně malý peníz vysokou kvalitu a servis, značkovému Ironmanovi se ale atmosférou těžko konkuruje, to je v lidech,“ dodávají pořadatelé.

Kromě délky tratí se vyrovnají Ironmanům i závěrečným ceremoniálem. Tak jako ve světě i tady čekají s aplausem až do půlnoci dle časového limitu na posledního v cíli. Až poté se vyhlásí výsledky a vylosují ceny v tombole. Železný muž je stále víc obrovskou výzvou nejen pro špičkové triatlonisty, ale všechny vytrvalce.

Podle odhadů i tady může jednou závodit až pět stovek borců a v případě většího zájmu se dají tratě přesunout do propustnější lokality.

Po dostavbě silnic v okolí se upravila cyklistická část na čtyři 45 km okruhy směrem po E55, kdy závodníci projedou dvakrát centrem na Štěrkovišti.

Vabroušek je jednoznačným favoritem. „Proti bude určitě řada soupeřů, nedostanu nic zadarmo,“ ví však dobře. Na startu budou další reprezentanti Tomáš Bednář, Rudolf Cogan, Petr Soukup nebo vynikající plavec Tomáš Martínek. „Po plavání chci být v desítce, u cyklistiky už kontrolovat závod z první pozice. Maraton je vždycky trochu nejistý,“ uvažuje. Jde o body do poháru i nominaci na mistrovství Evropy. Mezi ženami bude těžko polapitelná vítězka nedávného Czechmana slovenská diva Kristína Lapinová.

„Tu stovku startů jsem nijak neplánoval a stejně tak neplánuji ani tu další. Možná začnu plánovat až tu třetí! Končit se zatím určitě nechystám,“ dodal 37letý triatlonista, který se už zařadil mezi světové legendy.

Nejen do štafet se dá ještě přihlásit do pátku v místě startu.


 

Tomáš Nohejl

Hodnocení:
Přečteno 697x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek