Classic Cup plánuje oslovit nejširší veřejnosti

17.05.2009 -
O komentář k úvodnímu závodu Classic Cupu 2009 a k jeho dalšímu pokračování jsme požádali Jirku Chaloupku, „patrona seriálu“ (dle jeho vlastních slov). Jak a proč vznikl CC09, kam kráčí a čeho by měl dosáhnout?
Zde je pár osobních postřehů, které nejsou oficiálním stanoviskem direktoriátu:

Nemohu nezačít s jednou korekturou. Ačkoliv mne těší spojování mého jména s vznikem a směřováním Classic Cupu, musím veřejně uvést, že je to pro mne nezasloužená pocta. CC09 vznikl samovolně a na tom se podíleli a nadále podílí všichni direktoři závodů, někdo více, někdo méně, tak jak jim pracovní povinnosti dovolují. Tolik na vysvětlenou.

A nyní k věci. Sobotní Krušnoman znamená skvělý úspěch především pořadatelského týmu ze severu Čech, ale svůj díl na tom mají všichni sportsmeni, kteří v něj svojí účastí projevili důvěru, a trochu také direktoriát CC09, který na letošní sezóně pracoval od září. Věřili jsme, ale nikdy nemohli s jistotou vědět, že se to podaří. Je to však zatím jen prvý krok ze šesti, který pro ostatní direktory znamená velký závazek. Chceme být alespoň stejně dobří všichni a pro nejširší veřejnost připravit mety, kterých může dosáhnout každý, kdo se do triatlonu „zakousne“.

Kde hledat příčiny k důvěře, kterou sportsmeni svým počtem ohodnotili Krušnomana a věřím, že budou pokračovat u ostatních akcí CC09? Jednoznačně v osobách, které za jednotlivými závody stojí. Jsou do jednoho triatlonoví srdcaři, kteří z dlouhotraťařské komunity pocházejí a pohybují se v ní. Jsou to borci, kteří sami v triatlonu něco dokázali a pro triatlon žijí. Nehledají přísavky státního penězovodu a věří v úspěch svého ideálu, jsou pro něj ochotni pracovat i za cenu ztráty snadného triatlonového života ve svazovém rybníčku.

Zde totiž tkví zásadní rozdíl, který dnes odlišuje CC09 od jiných závodů. Klasický triatlon, tak, jak před několika desetiletími vznikl, se vyznačuje cyklistickou časovkou jednotlivců jakožto druhou disciplínou. Ve svazovém prostředí toto pojetí nešlo realizovat, chybí pravidla, rozhodčí a dobrá vůle. Nezbylo, než začít vytvářet svoji vlastní strukturu.

Ale ta nebyla cílem, stala se východiskem. Koncem léta minulého roku byla Svazu učiněna nabídka, že by zkušení pořadatelé dlouhých triatlonů pod svazovými křídly sami zorganizovali ČP na dlouhých tratích včetně technického dozoru. Stejný podnět byl adresován reklamní agentuře, která jej ruku v ruce se Svazem odmítla. A navíc Svaz odsouhlasil bez jakéhokoliv varování pražské ME v tradičním termínu Železňáka.CZ, zase ta dobrá vůle... Nezbylo, než začít tvořit vlastní pohár, vlastní funkční pravidla, vlastní sbor sudích.

A na okraj. Názor, že tu existují dva konkurenční poháry je zcela mylný. Svazový pohár se orientuje na několik nejlepších triatletů a nezajímá jej klesající účast, Classic Cup míří k nejširší veřejnosti a jeho cílem je rostoucí počet spokojených sportsmenů všech úrovní, kategorií i pohlaví. CC09 je jednoduše zbožím po němž roste poptávka, místem, kde se potkávají fandové triatlonu. Jak je a bude vidět, Classic Cup kráčí vpřed svojí vlastní cestou a s Českým pohárem se nechce a nemá zapotřebí srovnávat.

Těším se na viděnou při dalších závodech Classic Cupu a přeji nám všem, sportsmenům a direktorům, hodně úspěchů a příjemné zážitky.

Z Floridy zdraví Jirka Chaloupka.

Hodnocení:
Přečteno 505x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.6.23Společné soustředění jsou prostě OHROMNÉ, říká Petr Bludský
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri