Žádost o úpravy pravidel v dlouhém triatlonu
Obracím se na Vás s prosbou o úpravu v Pravidlech dlouhého triatlonu (celý tento dopis se týká dlouhého triatlonu) a o zamyšlení se nad úpravou v rozdělování finančních odměn v dlouhém triatlonu.
Jsem ředitelem mezinárodního Tufo Moraviaman triatlonu, na který k nám jezdí závodníci z celé Evropy. Byl bych rád, kdyby se pravidla u dlouhého triatlonu sjednotila s mezinárodními či evropskými, hlavně v těchto bodech:
Použití neoprenu :
Bylo by vhodné, kdyby teploty vody pro povolení neoprenů byly shodné s Evropou nebo se světem. V loňském roce se stalo, že nám 2 závodníci z Itálie odmítli startovat z důvodu odlišnosti těchto pravidel. Já sám osobně nevím, jaká pravidla jsou mezinárodní či evropská, ale pokud je tam rozdíl, tak by měly být upraveny.
Hákování, penalty boxy
Daleko závažnější nedostatek je úprava jízdy v háku v České republice. Trest stop and go je nedostatečný !!!! Žádám, aby do pravidel byla zavedena časová penalizace, kterou by si závodník odseděl před vstupem do druhého depa, stejně jako v zahraničí Kontrolování je jednoduché. Poté, co rozhodčí potrestá hříšníka na trati kola formou stop and go, mu přeškrtne fixou číslo, a tím je závodník označen. Druhým prohřeškem je červená karta. Penalizace by se měla pohybovat u půlky mezi 4-6 minutami a u ironmanu 6-8 min.
Věkové kategorie
Věkové kategorie by měly být také srovnány se standartem, tj. namísto 19-
Dále by stálo za zvážení a vypsání MČR na tratích středního triatlonu.
Nemám pocit, že by tím byl dlouhý triatlon degradován ba naopak, získal by tím - větší zájmem médii, sponzorů, i samotnými závodníky. A finanční zatížení pro Svaz je minimální. Mám pocit, že konání MČR na sprint tratích také nedegraduje olympijský triatlon. Navíc na středních tratích startuje více závodníků než na olympijském a sprintu dohromady a počet závodů také stoupá. Mimochodem, v sousedním Německu a Rakousku je také mistrovství vypsáno jak v plných tak polovičních distancích. A rozvoji triatlonu to jen prospívá.
Finanční odměny
Další věc, která by stála za zvážení a na kterou pravidelně upozorňuji, je úprava tzv. prize money. V pořádku je, že je vypsána minimální hranice, které musí pořadatelé vyplatit, ale už se mi nezdá rozdělováni výše finančních odměn. Hlavně výše v poměru muži - ženy. Vítěz kategorie mužů ze 130-ti členného pole získá 8000,- oproti první ženě, ze dvou, která vydělá 6000,-. Na 2.-10.místě je tento rozdíl ještě výraznější.U zahraničních ironmanů ženy dobíhají kolem hodiny za prvním mužem, u nás je to několikanásobně výš.
Předem Vám děkuji za odpověď a dávám Vám na vědomí, že tento dopis zasílám v kopii p.Václavu Mastnému z technické komise ČSTT, p.Romanu Jarošovi z revizní komise ČSTT a na Etriatlon cz.
Protože nevím, komu by měl být tento dopis adresován, tak jej zasílám výše uvedeným lidem a Vám.
Za pořadatele Tufo-Moraviaman triatlonu,
Jiří Daněk ředitel závodu.
TUFO MORAVIAMAN TRIATLON
www.zeleznymuz.cz - nové stránky
Poznámka redakce: Předpokládáme, že na tento článek vzbudí bohatou diskusi, protože se týká osobně nás všech, kteří pravidelně závodíme v dlouhém triatlonu. V rámci zachování odbornosti diskuse budeme mazat příspěvky, které se nebudou týkat tématu pravidel v dlouhém triatlonu. Velice děkujeme diskutujícím za pochopení a tešíme se na zajímavé náměty a reakce.